VM kval. CONMEBOL -Brasilien efter absurd kamp: Vi spillede mod politi og bolddrenge
Foto: Claudia Morales/Reuters/Ritzau Scanpix
2025-09-10 16:45:00
Foto: Claudia Morales/Reuters/Ritzau Scanpix

Brasilien efter absurd kamp: Vi spillede mod politi og bolddrenge

Præsident for det brasilianske fodboldforbund, Samir Xaud, raser over, hvordan holdet blev modtaget i Bolivia. I forbindelse med 0-1-nederlaget føler Brasilien, at man spillede mod politiet, dommerne og bolddrengene.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 18. runde

FT

BOL

1 - 0

BRA

45'
10
Miguelito
Mål på straffe

Samir Xaud, som er præsident for det brasilianske fodboldforbund, er på ingen måde tilfreds med den behandling, som Brasilien modtog i forbindelse med kampen mod Bolivia.

Brasilien tabte 0-1 til Bolivia i VM-kvalifikationen, og det skyldes blandt andet modstand fra flere kanter.

Xaud har sendt en stor kritik afsted mod Bolivia, da det ifølge Brasiliens mening ikke gik efter bogen.

– Det, der skete her i dag, er sørgeligt. Vi kom for at spille fodbold, men fra det øjeblik, vi ankom, oplevede vi et fuldstændigt anti-fodboldmiljø. Selv i denne højde på 4000 meter spillede vi mod dommere, politi og bolddrenge, der fjernede bolde fra banen eller kastede dem ind. Det var et sandt kaos.

– Dette er ikke, hvad vi forventer af international eller sydamerikansk fodbold. Vi ønsker at vokse yderligere. Denne form for opførsel, især når man spiller i denne højde, er svær. Især når det føles, som om vi står over for 14 spillere på banen.

– Jeg håber, CONMEBOL tager handling, da vi har alt dokumenteret. Dette kan ikke ske; det er absurd, siger Samir Xaud ifølge Globo.

Det brasilianske medie skriver, at der i slutningen af kampen opstod situationer, hvor bolde blev kastet på banen for at forhindre Brasilien i at score.

Man oplevede desuden, at bolddrengene bevidst valgte at forsinke spillet ved at gemme boldene.

Og så var der også det bolivianske politi.

– Politiet var brutale mod hele holdet, hele trænerstaben. Det er noget, vi ikke forventer. Vi tager imod godt alle hold, vi omfavner dem. Vi stiller alt til rådighed for dem, og når vi spiller uden for Brasilien, især her, er modtagelsen, vi får, absurd. Jeg er forarget.

Brasilien vil nu klage og protestere til CONMEBOL. Man forventer dog ikke, at det får nogen effekt.

Selvom Brasilien tabte 0-1, er Carlo Ancelotti og co. stadig klar til VM-slutrunden i 2026.

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 18. runde

FT

BOL

1 - 0

BRA

45'
10
Miguelito
Mål på straffe
Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce