Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Gusten

Det er korrekt at UEFA har fået større indtægter via Champions League. Uagtet føler de sig nødsaget til at ændre i strukturen, hvilket for mig indikerer at de slet ikke er nær det indtægtsniveau de formoder at kunne lande på, ergo har du en turneringsstruktur der ikke er ideel kommercielt, til at fordre de markeder udenfor kontinentet, der har stor interesse i CL.

Sportsligt set har vi imø et famøst gruppespil, der er stemningsforladt og kedeligt, hvor jeg påstår at jeg ikke er den eneste som anser dette. Indtil videre har dit eneste argument været at det overordnet er en succes – jeg har ikke set nogen seertal fra din side som understøtter det argument. Jeg selv har også været uden succes til at finde bevis på at seertallene på ”ligegyldige” opgør er blevet mere populært. Og at du siger det er sådan, køber jeg ikke, fordi jeg er fra grundpunktet uenig i dit synspunkt. Ergo kommer vi ingen steder, uden der bliver lagt seertal op, som kan vende skuden den ene eller den anden vej. Indtil da forbeholder jeg mig rettet til at erklære turneringen, som den er nu og med de forventninger der er til turneringen, for fallit. Du er velkommen til at være uenig.

@ Bosse

Nu er der immervæk i min verden langt fra ikke at være motiveret til at ville give de ekstra procenter i grinte, det som regel kræver at vinde mesterskaber, set bort fra den nuværende status i den italienske liga. Derfor synes jeg du skærer kagen alt for firkantet op.

Du rører selv ved det med din reference til engelske fans og engelske klubber. Deri ligger en kulturforskel, for en klub som Milan. Særligt personificeret under Berlusconi – Europa har altid været nummer 1. Det var det han udstak som mål, da han overtog klubben i 86’ og det har været et gennemgående tema i hele Berlusconi-æraen. Lå vi til i ligaen og var fx i kvartfinalen i CL var der en klar retningslinje, hvori man gik efter det europæiske guld. Det ligger i Milans identitet, som er meget langt fra den du refererer til i England, hvor det også er mit indtryk at The Premiership er toppen, med en CL-titel som en kærkommen bonus, men altid prioriteres over den hjemlige succes.

Men dermed ikke sagt at man i Milan ikke gerne hiver en Scudetto hjem i ny og næ, for selvforståelsens skyld. Der er, og har bare altid været en ret klar prioritering på lige den del, Scudetto kontra Champions League, hvor sidstnævnte er kommet først hver evig eneste gang.
Jeg behøver ikke nøjagtige seertal for at underbygge min påstand. Det faktum at CL-indtægterne kontinuerligt stiger betragteligt er bevis nok i sig selv på at succesen kun har været opadgående.

Var seertallene stagneret eller sågar faldet, så var indtægterne fra sponsorer selvsagt ikke steget i det omfang som tilfældet har været.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Jeg tager det som du er uenig.
Hvad tænker vi om kampen i dag?
Et spændende matchup, og en test af hvor langt Montella er kommet med sit unge mandskab. Jeg kan ikke lade være med at danne nogle paraleller fra opgøret mod Juventus for nogle år siden under Pippo Inzaghi.

Håbet var så småt rejst, efter vi indledte sæsonen med sejre over Lazio og Parma, og skulle bestå den ultimative test foran et stopfyldt San Siro. Vi fejlede, fordi der blev foretaget en kujonagtig opstilling, hvor Pippo havde stillet sit hold helt ned foran eget felt – det er måske, isoleret set, ikke dumt, men der var tydeligvis ikke instrueret i nogen form for aggressivitet. Vi var underdanige i 90+tillægstid, tabte 0-1, og den smule håb som var støbt med sejrene over Lazio og Parma, var pist væk fordi vi var så dårlige i den kamp, hvor Juventus, uden at spille sig ud, var to niveauer over os.

Den gjorde tydeligvis ondt på fansene, men i særdeleshed på holdets selvforståelse. Derefter var sæsonen en lang tørke med mismod..

Jeg har større forventninger til Montellas approach til kampen. Det er jo ikke fordi Allegri kommer med en gameplan, som vil overraske nogen som helst.

Jeg håber sgu man ikke lægger sig ned fra starten. Hvis Juventus vil vinde, så skal de sgu få lov at give 101% for det. Vi må gerne være aggressive – Kucka må gerne rive Pjanic indenfor 5min for at byde ham velkommen. Og generelt må man gerne have ubekymret og ydmyg tilgang mens han udviser en tro på egne evner.

Stadion bliver i hvert fald fyldt til bristepunktet – der er solgt 76.000 op til kampen, og de resterende forventes solgt. Jeg håber ikke vi samt hjemmepublikum skal spises af med den katastrofale ’Pippo-kamp’ en gang til.
Jeg har desværre ikke den bedste mavefornemelse omkring kampen i aften. Man kan nærmest sige at vi har fået succes lidt for tidligt og på en lidt for billig baggrund.

Lentini, som du siger, så har Juventus ikke imponeret i år. Det skyldes formentlig primært flere ændringer på centrale pladser.
Men Juventus er altid kyniske og gode til at udnytte fejl hos modstanderne.

Og vi må nok erkende at der foreligger en vis risiko for individuelle fejl.
Jeg har ikke rigtig nogle mavefornemmelser forud kampen. Man kan sige at de seneste par opgør mod Juve har vi spillet on par spillemæssigt men blevet udstillet i kynisme.

Jeg syns nu heller ikke vi er 2er på en billig baggrund. Det kan fx ikke lide os til last at Inter sejler kollektivt rundt som en fuld mand hjemme mod Cagliari. Vi har ydermere et snit på 2pt pr kamp pt. Vi har lukket 4 mål ind i 6 kampe(Paletta & Romagnoli sammen). Og jeg laver normalvis en forventet pointhøst pr halvår og ift mine egne forventninger inden sæsonstart havde jeg skudt på 14pts pt, så jeg syns faktisk godt man kan sige vi har haft en okay indledning på sæsonen. Eller at jeg er en forsigtig-Per..
Nå gutter så det er i aften det går løs om små 3 timer!!
Aftens opgør er selvfølgelig en kæmpe mundfuld for vores hold. Men hvorfor ikke bare glæde sig og have lidt tillid til holdet? Ser man på serie A formen for de sidste 5 kampe, så har vi og Juve svinene den bedste form i serie a. Og det er nummer 1 og 2 der mødes i ligaen.
Dejligt at være tilbage i toppen igen og jeg syntes da ikke vores 16 points er kommet på en billig baggrund. Vi har haft et svært kampprogram og er stadig på en delt anden plads.
Kom nu med lidt optimisme herinde, det er sku ærlig talt ret jammerligt at komme herind og mærke at pessimismen har overtaget forummet også når vi ligger godt til i tabellen!!

Ingen tvivl at Juve har det bedste hold på pariret, ingen tvivl! Og hvis der spillere på banen der ikke levere varen for Juve, så kan de skifte en kvalfikseret afløser ind. Den mulighed har vi desværre ikke.
Men til gængæld kommer vi frisk til kampen, er på hjemmebane på en udsolgt arena og så er vi altså stadig AC Milan
Jeg forventer vi levere en mandfolkpræstation, kæmper alt hvad vi har lært og tør ligge pres på Juve svinene i perioder af kampen. Sidst vi spillede mod Juve var i coppa finalen, hvor vi i hvert fald havde fortjent at afgøre kampen på straffespark. I den kamp lukkede vi stort set ned for deres offensiv i 90 min. Det skal vi endnu engang.
Svært bliver det og ved alle deres dødbolde ville jeg bide i neglene.
Spændende bliver det, men har man set Juve spille deres sidste par kampe så har de altså på ingen måder været fantastiske. De virker ikke til at være i topform, selvom resultaterne siger noget andet.
Jeg tør ikke at spå om resultatet, men glæder mig som en lille dreng til kampen. (som jeg desværre må se forskudt)
Jeg tror på at vi kan give dem kamp til stregen og at stemningen på San Siro bliver fantastsik. God kamp til alle
FORZA AC MILAN

N.B gutter husk nu at vi spiller 3 kampe på 8 dage og de to andre kampe er mindst ligeså vigtige som aftenens. Ligesom Bacca og Montella også gav udtryk for i optakten til kampen.

KOM SÅ AC MILAN
@Lentini
Det var nu heller ikke som sådan en vurdering af vores ligaplacering.

Det der kan bekymre en smule, er at der straks bliver talt CL og Scudetto når Milan nærmer sig en topplacering.
Ser vi på præstationerne indtil videre i sæsonen, har der bestemt både være skidt og kanel i blandt.

Jeg håber "blot" at vi kan holde benene på jorden.

At Juventus "skal" vinde kampen i aften, er klart en fordel for os. Jeg har egentlig også tiltro til at Montella formår at komme med et oplæg der giver os de bedste chancer for succes.

Jeg ser det bestemt heller ikke som et problem at vi står overfor et hold der gerne skal fremad i banen. Det giver noget mere rum til Suso og Ninag på kanterne.

Kan vi holde os fra de store individuelle fejl, har vi da bestemt mulighed for at hente point.

Og det bliver i øvrigt fantastisk at se et pakket San Siro.
Jeg tror faktisk, at Juventus vil være yderst tilfredse med et X. Selvom, at de nok bør slå os. Vi er ligaens mest formstærke mandskab og er på hjemmebane, men jeg føler altså ikke at vi er ligaens anden stærkeste mandskab, så derfor er mine forventninger sat til en 0-1er mod Juventus. Skal vi vinde, tror jeg vi skal score det første mål indenfor 35 minutter.
annonce