Snak

Mere indhold efter annoncen
@foggy
Jeg tror desværre at det er ønsketænkning.
Corvino har leveret et ganske åbent interview til Sky Italia.
Her fortæller han at både Valero og Bernardeschi har bedt om at blive solgt.
Førstnævnte er vel så godt som bekræftet i Inter.
Bernardeschi skulle have bejlere i Juventus, Bayern og Chelsea og Fiorentina kan nok regne med at fylde lommerne godt op fra den handel.

Samtidig nævner han også at vi har budt Kalinic, men at buddet hurtigt blev afvist idet klubben ikke ønsker at sælge ham.
Det kan selvfølgelig være taktik for at banke prisen i vejret, men man kan omvendt også hæfte sig ved at der har været meget still omkring den sag i den seneste periode.

I tilfælde af at Kalinic ikke bliver vores nye 9er, kan man spørge hvor pilen så peger hen.

Kunne man virkelig forestille sig at Bacca blev og spillede 2. violin for Silva samt makker i et to-mands angreb? Mit umiddelbare svar vil være et klart "nej".

Jeg synes det lugter af at Bacca og hans entourage venter på at Milan henter en erstatning, hvilket efterlader klubben i en situation hvor vi skal sælge. Dermed udvider man nok feltet af mulige bejlere.

Med Moratas afvisning af vores flirteri, samt lønkrav fra Aubameyang der overstiger vores formåen, må jeg indrømme at jeg er lidt blank på oplagte muligheder.
Personligt har jeg jo et ønske om Dolberg, men det kommer næppe til at ske med Overmars´ utvetydige udmelding.

Vi bliver nok klogere i de kommende dage. Lige nu drejer alt sig - forståeligt nok - om at få lukket Donnarumma-sagaen.
NEJ til Bacca, jeg fatter ikke hvorfor, at folk gerne så ham blive. Han SKAL væk.
Isoleret set er Bacca da en fornem andenviolin, med en væsentlig forbedret trup ikke mindst på midtbanen tror jeg at Bacca nok skulle få sine målchancer og derfor score fint med mål. Han har en del af de samme forcer og evner som den gode Pippo, sidstnævnte havde bare væsentlig bedre medspillere der kunne sætte ham op.

Men det er jo isoleret set, for umiddelbart virker forholdet mellem Bacca og Montella, til at være for dårligt, ligesom at Bacca næppe vil være tilfreds som indskifter.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Vi er på jagt efter en 9´er, og jeg ser heller ikke Andre Silva som forreste angriber.

Om han skal ud på en kant, eller spiller lige bag 9´eren, må Montella vide.

Bacca skal nok score 20 mål i Serie A med de nye holdkammerater.
Mojn do!
NEJ til Bacca, jeg fatter ikke hvorfor, at folk gerne så ham blive. Han SKAL væk.

Hvem i al verden snakker om at de ønsker Bacca bliver?
Andre Silva kan sagtens fungere som 9ér. Det så man senest da Portugal spillede mod Mexico. Her spillede Silva alene på toppen og gjorde det glimrende. Fyldte godt i feltet, var godt med i opspillet og god til at løbe i dybden - så at påstå han ikke kan spille 9ér, er simpelhen usandt.
Andre Silva er en fleksibel angriber, der kan dække mere end en position i angrebet. Fleksible spillere er det Montella ønsker. Silva er en af dem.
Men det er korrekt Montella gerne vi have en 9ér mere, hvilket må betyde at Bacca og Lapadula er fortid. Dog tror jeg ikke på at vi henter en, før Bacca er afsat.
Hvor let det bliver er jeg usikker på.
Lad os håbe Marseille kommer med et konkret bud, de har jo tydeligvis penge at gøre godt med.


@pirlo
Andre Silva er glimrende som 9er - også alene på toppen. Problemet er snarere at vi mangler alternativer.
I øvrigt synes jeg at der er en larmende tavshed omkring en vis kontraktforlængelse.

Alle medier meldte om en aftale, men man undres over at der så ikke er meldt noget ud. Ville tro at alle parter måtte have interesse i at komme videre.
annonce