Jeg er sådan set ligeglad med hans alder, så længe han ikke leverer varen. Han har ikke spillet op til 70% af hvad han kan. Derfor er han ikke pengene værd endnu. Men han kan blive bedre med tiden, hvis han tager sig sammen vel at bemærke
Jeg tager det som et klart rungende nej, til at du ikke kunne finde en spiller i samme aldersgruppe, som er bedre end Romagnoli. Nu brugte man jo også 25mio€ på ham, for det uopfyldte potentiale man mener han har. Det er sgu nok heller ikke for sjov at både Barcelona og Chelsea har haft snøren ude efter ham. Men de må være ignoranter.
En anden ting jeg ikke kan lide ved ham er, at han konstant skal brokke sig til dommeren ved nærmest hver kendelse. Laver dumme frispark og får unødvendige kort. Det så du jo aldrig med Nesta, Maldini, Cafu eller Stam. Og hvis Romagnoli er udset til at styre Milan´s midterforsvar i mange år, så er det okay at sammenligne ham med disse verdensklasse spillere, selv om han i min verden aldrig kommer i nærheden af dem.
Nesta blev mærkbart bedre af at spille med Maldini. Thiago Silva blev mærkbart bedre af at spille med både Nesta og Maldini. Maldini blev mærkbart bedre af at spille med Baresi. Kan du se sammenhænget, eller skal det skæres ud i pap?
Yderligere – er der forskel på Thiago Silva på 21år og Thiago Silva på 27år, rent niveaumæssigt? Det er på grænsen af det stupide at måle Romagnoli, i starten af hans karriere, op med spillere som Nesta og Maldini på sit højeste og danne en konklusion af dette. Nesta i en alder af 21 år var ikke ligeså god som Maldini – blev han det? Ja.
Romagnoli har et stort talent, men har stadigvæk nogle ting som skal finpudses. Det er klart, når manden for pokker kun er 21.
I min optik er Bacca den eneste nye Milan spiller, der leverede varen sidste sæson. Han er alle pengene værd. Manden scorede 36% af Milan´s mål. Absolut vores bedste samt vigtigste spiller. Ham og Donnarumma var de bedste sidste år. Heller ikke tilfældigt, at han blev kåret som kampens bedste spiller i går med karakteren 8. Romagnoli fik 5.
Nogen der har en samlet point tavle over, hvor mange point hver enkelt spiller fik samlet sammen sidste sæson?
Ja, fordi Bacca scorede 3 mål imod Torino, er han verdens bedste angriber. Slående som ingen topklub så har fisket ham, nu når han har søgt en ny klub.
Desuden synes jeg du skal se lidt på de pauvre indsatser samt målscoringer Bacca leverede, da ham fjolset(din mening) Niang blev skadet i sidste sæson. Det er ikke køn læsning. Og når han nu er vores bedste spiller, kunne vi sænke niveauet yderligere ved at spørge om hvorfor han så ikke bare afdriblede hele modstanderholdet selv, når Niang ikke var der. Der behøves ikke svares på dette.