Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Martinovic
Går handlen igennem, vil Kessie nok bede om nr. 19 igen.

Det er mange penge for Higuain, men vi har ikke haft sådan et angribernavn siden Zlatan.
Mojn do!
Skrevet af Lentini
@ Rosso

Hvis jeg ikke har drukket for meget af natpotten, så mener jeg Juve tidligt i forløbet gjorde det klart at de ikke havde i sinde at betale for Bonucci pga. den ekstraordinære store udgift på Cristiano Ronaldo. I tillæg er den permanente transfer af Douglas Costa også blevet tilføjet til bøgerne.

Yderligere har Juve stået i en position, hvor de faktisk ikke havde behøvet at tage imod den udstrakte arm fra Bonucci, fordi de faktisk indeholder ganske meget kvalitet på den position.

Dermed har de stået i en ganske god forhandlingssituation, hvor Leonardo imo har stået en del i minus fordi Bonucci har insisteret på at komme hjem til Torino, og bare Torino af familiære årsager. Deraf har de indledt en samtale omkring ”trading goods”, hvor jeg synes Leonardo ift. omstændighederne faktisk er kommet pænt ud, fordi han fik tilføjet Caldara oveni Higuaín.

Tror i øvrigt at beløbet bliver på 40mio€, hvilket giver Milan et plus i bøgerne på 8mio€ på Bonucci.

Men jeg er enig i at vores defensiv taber en del på det. Bonucci er en klassespiller og lederfigur, som man ikke bare fjerner sådan uden at mærke et afsavn. Vi kan så håbe på (måske endda med begrundet tro) at vores offensiv får et væsentlig pift i rigtig retning på en position, hvor vi har haft det svært i en årrække.

Mht. Caldara ved jeg heller ikke hvor stærk han ser ud i en 4-bagkæde, fordi jeg kun har set ham figurere i en sådan på U21 landsholdet for Italien. Der gjorde han det faktisk meget godt, men jeg synes ikke en sådan slutrunde kan være en rettesnor for hans evner i den henseende.
Skrevet af Lentini
I øvrigt skal der vælges en ny kaptajn.

De varmeste navn er Jack og Romagnoli. Personligt ville jeg pege på sidstnævnte, og måske han endda er voksen og vokset nok nu til at tage styrpinden i defensiven. Man kan da håbe.
Skrevet af Milanisti
Det ser ud til at handlen er lukket. Caldara til Milan med en løn på €2,4m.

Skrevet af Martinovic
Der blev ikke meldt noget ud på nattens fire timer lange møde, men det kommer forhåbentligt i dag.

Det vil være rart med en hurtig afklaring, så Leonardo kan komme videre med andre transfermål.
Mojn do!
Skrevet af Rossoneri
@Lentin
Hvis jeg ikke har drukket for meget af natpotten, så mener jeg Juve tidligt i forløbet gjorde det klart at de ikke havde i sinde at betale for Bonucci pga. den ekstraordinære store udgift på Cristiano Ronaldo.
Min tanke var at det synes at være os der har bragt Caldara ind i forhandlingerne. I mit perspektiv, er selvfølgelig en indbygget præmis om at Juve kunne sælge enten Caldara eller Rugani til Chelsea.

Altså scenariet - Juve henter Bonucci efter at have solgt en af de to ovennævnte til Chelsea i en direkte handel. Måske der er noget jeg overser rent regnskabsmæssigt, men tænker at ud og hjem er lige langt i den sammenhæng.

Higuain har jeg det egentlig fint med - vi henter ham for €35m mindre end Juve gjorde for to sæsoner siden. Forhåbentlig har han tre sæsoner på topplan i sig endnu.

Caldara ser jeg selvfølgelig også spændende perspektiver i, men jeg mener blot at det ikke er fornuftigt af os at hente så dyr en forsvarsspiller - der tilmed er uprøvet. Jeg vil heller ikke blive overrasket hvis vi kommer at starte med Romagnoli og Musacchio.

Mht. Caldara ved jeg heller ikke hvor stærk han ser ud i en 4-bagkæde...
Læste faktisk et interview med ham, hvor han udtalte at han lige skulle vænne sig til det, men at Allegri var god til at instruere. Men mon ikke han nok relativt hurtigt skal komme efter det...
Skrevet af Martinovic
https://www.football-italia.net/125556/roma-contact-milan-over-suso

Jeg håber virkelig ikke, at Leonardo sælger Suso. Han er vores mest kreative drivkraft og skal fodre Higuain, hvis han kommer til.
Mojn do!
Skrevet af paolomaldini
Jeg håber virkelig ikke, at Leonardo sælger Suso. Han er vores mest kreative drivkraft og skal fodre Higuain, hvis han kommer til.


Medmindre man påtænker at gå over til en 4-3-1-2, som vel egentlig er den sidste formation vi har haft reel succes med. Bona-Biglia/Loca-Kessie med Calhanoglu liggende foran og Silva og Higuain på top. Flere rygter i dag om, at vi ikke sælger eller lejer Silva ud. Det sætter selvfølgelig spørgsmåltegn ved Bernard, men så vidt jeg ved, kan han også sagtens spille den offensive midt og giver os fleksibilitet mht. taktik og formation i kampene.

Jeg er ærlig talt træt af Suso. Jeg synes, at han trækker tempoet ud af vores spil og kommer frem til alt for lidt. Men den diskussion har der været herinde før, så lad os lade være med at starte den igen.
Forza Milan!
Skrevet af Martinovic
Mojn do!
Skrevet af Milanisti
Vidal til Inter for €22m. Av av.

Hvad med at vi skifter Biglia ud? Det burde være næste skridt for Leonardo. Udover at sælge Bacca og Kalinic med det samme.
Skrevet af Lentini
Der er godt nok kog på møderne. Agenter og direktører flyver ind og ud af scenen i nærmest revy agtig stil. Hvad jeg kan forstå på det hele er man ikke i mål fordi Higuain har bedt Juventus om et gyldent håndtryk på 4,5mio € for at forlade klubben. Den ide er Juventus vidst ikke helt på linje med.

Fabrizio Romano meddelte i øvrigt tidligere idag at Leonardo igår havde møde med repræsentanter for Bernard. Gribbe. Skulle være ret heftige kommissionsbeløb til agenterne, Kia og Bortolucco, svindlere.
Skrevet af Martinovic
Ja, det virker til, at den sidste hurdle bliver, om Juve vil betale noget til Higuain.

Higuain has already agreed a four-year contract worth €6M/year with Milan. Milan have an agreement with Juventus. Higuain is asking for €4.5M as a severance payment from Juventus, which is not agreed on yet [TMW]


Det er det farlige ved at signe spillere på en fri transfer. De vil ofte have en højere løn og en sign-on fee, der batter.
Mojn do!
Skrevet af Lentini
Det blev ihvertfald sent nat for både Paratici og brormand Higuaín. Vedrørende dette gyldne håndtryk skulle det være på grundlag af en helt masse bonusser ifbm Higuains kontrakt, bl.a. noget CL orienteret som Higuaín gerne vil have med sig.

Jeg tvivler på at den forhandling skulle stikke en kæp i hjulet på handlen, men man ved jo naturligvis aldrig.
Skrevet af Martinovic
https://www.football-italia.net/125592/higuain-slows-milan-juve-mega-deal

Måske Leonardo bare skal bakke ud af den her handel, og så må Bonucci bide i det sure æble, med mindre Juve vil bytte lige over med Caldara uden Higuain involveret.

Hvis han er så pengegrisk og kræver 9 mio. euro i løn netto, kan han rende og hoppe.
Mojn do!
Skrevet af Forza nedved
Enig. så sælg ham til chelsea. I beholder bonucci og vi beholder caldera.
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Skrevet af paolomaldini
Enig. så sælg ham til chelsea. I beholder bonucci og vi beholder caldera.


Jeg tror, at du har misforstået, hvorfor Juve vil hente Bonucci tilbage igen...
Forza Milan!
Skrevet af Forza nedved
Overhovedet ikke. Det er for at få det bedste hold til at vinde cl. Men nu var det jo bonucci der henvendte sig til juve og ikke omvendt så vidt jeg har forstået.

Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Skrevet af Forza nedved
Eller hentyder du til at grunden er man vil af med higuain?? Du behøver skrive til mig som om jeg ikke forstår det jeg læser.
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
Skrevet af paolomaldini
Eller hentyder du til at grunden er man vil af med higuain?? Du behøver skrive til mig som om jeg ikke forstår det jeg læser.


Jeg er slet ikke med?

Overhovedet ikke. Det er for at få det bedste hold til at vinde cl. Men nu var det jo bonucci der henvendte sig til juve og ikke omvendt så vidt jeg har forstået.


Jeg tror ikke, at det spiller en rolle, hvem der henvendte sig til hvem. Juve har mere brug for Bonucci for at vinde CL end Caldara. Derudover tror jeg ikke, at du kan se på denne handel i et vakuum. Bonucci-Caldara-handlen er en måde for Juventus at slippe af med Higuain, som er overflødiggjort af Ronaldo, men er en løntung spiller. Juventus har brugt utrolig mange penge her til sommer, og et salg af Higuain vil fylde kisten lidt op igen.

Måske har man i Juventus også en lille frygt for, at Caldara ender som Rugani og aldrig rigtig blev den spiller, som man havde håbet og troet.
Forza Milan!
Skrevet af Forza nedved
Man vil af med higuain og kan man ikke sælge ham til en høj pris kan man bruge ham i en handel med bonucci. Er du med nu???
Allegri efter 0-0 kampen imod Monaco i cl 2015: “If you want to have fun, you should go to the circus. I'm only interested in reaching the semi-finals.
annonce
0