Snak

Mere indhold efter annoncen
Om noget kunne jeg godt se at Berardis påståede sympatier for Inter kunne afholde ham fra at komme til Juve ved "bare" afvise et skifte til os, pga. førnævnte sympatier.
I det mere realistiske hjørne er jeg ret overbevist om at Juve vil gøre hvad de kan for at hente ham ind til sommer, og det ikke med øje for videresalg.

Men nu var det ikke for at trække fokus væk fra et Milan-relevant emne; fint at læse jeres (Milan-fans) forskellige vurderinger mht. Miha og hans mulige afgang - jeg takker for indsigt.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Hvornår har en spillers barndomssympatier for én klub nogensinde kommet i vejen for et karriere valg til en rivaliserende klub?

At der i det hele taget bliver kogt så meget suppe på den historie, har jeg svært ved at se som andet end clickbait journalisme.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Enig.
"Ingen af Milano klubberne kan vist være med rent økonomisk skulle Juventus vælge at sælge Berardi videre til sommer. Ikke uden CL fodbold i hvert fald, som lige pt. er langt væk."

Det var jo nøjagtig det samme du sagde sidste år, da rygterne om at Milan ville investere 100 mio i truppen ramte dagslyset.

Men selvfølgelig, hvis du ellers skriver det samme år efter år, så rammer du nok plet på et tidspunkt.

https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
"Men selvfølgelig, hvis du ellers skriver det samme år efter år, så rammer du nok plet på et tidspunkt."

Dét tidspunkt kunne meget vel være nu, Bishop.

Inter skal stå skoleret overfor UEFA i disse dage pga FFP (-140 mio euro).
Milan er næste klub i køen med blodrøde tal (-91 mio euro).
ACF Fiorentina & Leeds United FC
"Dét tidspunkt kunne meget vel være nu, Bishop."

Det kunne også meget vel have været sidste år. Men det var det ikke...
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Korrekt, Bishop. Men hvor længe tror du, at den går ift FFP?
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Det har jeg ingen ide om. Sagen er dog den at man sidste år på trods af absolut ingen europæisk deltagelse, og mod alle "de kloge skrivebordsøkonomer" forventinger, var i stand til at lave ret massive investeringer.

Jeg tror at hvis Mr Bee handlen går i hus, så vil man igen til sommer se investeringer, af en hvis størrelse.
https://media.giphy.com/media/hrlkHUl2PQhtC/giphy-downsized-large.gif
Vores økonomi er helt skrækkelig og det faktum at vi har skrottet alle planer om eget stadium hjælper på ingen måder. Milans har aldrig været en sund forretning og bliver det aldrig.
FFP er bestemt ikke godt for os. Min bøn er at vores kære Berlu, tænker realistisk og ser sig tilfreds med EL. Vi er først om nogle år klar til at kæmpe om CL. Vi skal satse på unge spillere som kan udvikle sig og satse på nogle rutineret som kan gå forrest. Etablerede stjernespillere er fortid og det på tide fans og ledelse acceptere dette.
Håber stadium planerne igen komme igang, da det er den eneste måde at vi kan blive konkurrence dygtige igen i serie A.
EL skulle meget gerne få Milan tilbage i europa igen, en turnering vi burde gå all in på næste sæson.


Situationen i sommers, hvor Milan spenderede heftigt på trods af stort underskud, skyldes en introduktion ifm FFP, hvor en klub kan indgå en Voluntary Agreement med UEFA, som dermed giver visse muligheder for ekstraordinært at bruge penge: http://acmilanfinance.com/2015/07/06/the-new-uefa-financial-fair-play-regulations-and-how-they-allow-milan-to-spend/
ACF Fiorentina & Leeds United FC
annonce