Snak

Mere indhold efter annoncen
Og som alligevel ikke er i nærheden af at have niveau til startopstillingen i Juventus.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Det er jo sagen uvedkommende om du synes det, hvis Marotta og Allegri er af en anden opfattelse.
Mit indlæg skal ses i forlængelse af FD´s sidste punkt.

Det vil ligne Marotta meget dårligt at betale en høj pris for en spiller der ikke er i nærheden af en plads i startopstillingen.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
OK.

Nej, det plejer Marotta ikke at gøre, men spørgsmålet er jo om man har en forventning om at De Sciglio kan blive det. Der var følere ude i vinters, og Max er meget glad for De Sciglio og var derudover manden som kastede ham ind i seniorgamet.
Problemet med De Sciglio er at han ikke har rykket sig en tøddel niveaumæssigt. Jeg er med på at potentiale har en pris, men i dette tilfælde taler vi om en spiller der er gået fuldstændigt i stå.

Derudover skal vi huske på at vi allerede er besat på hans favoritposition i venstre side, hvorfor han i bedste fald bliver reserve der.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Jeg er som sådan enig i meget af det du skriver, Gusten.

De Sciglio er gået i stå, hvor de kontinuerlige skadesforløb ikke har hjulpet på sagen. Det engelske marked har dog sørget for massiv inflation i priserne – yderligere er De Sciglio italiener af egen avl for Milan, mens man ikke skylder Juventus noget som helst.

Derudover tror jeg mere han er tiltænkt en plads i højre side, hvor Caceres synes på vej væk mens Lichtsteiner har set noget sløj ud i år ift. tidligere.

Jeg tror ikke på de 25mio€, som Rosso refererer til idet De Sciglios markedsværdi mere ligger i lunet af de 10mio€ - derfor anser jeg ikke 15mio€ for urealistisk.
Hej alle Milan fans!

Jeg står i den situation, at jeg skal til Milano på en lille miniferie fra den 12-16/5. AC Milan har deres sidste hjemmekamp og sæsonens sidste kamp den weekend, mod Roma. Det er en kamp jeg vildt godt kunne tænke mig at se. Men inde på AC Milans hjemmeside, ser det ikke ud til at man kan købe biletter.
Jeg ville derfor høre jer, om i ved hvordan det evt er muligt at få biletter. Det behøver ikke er nogle gode pladser, vil bare gerne ind og se AC Milan, da jeg er gammel fan af dem, og så vil jeg gerne opleve italiansk fodboldstemning!
Vi snakker 2-4 billetter.

Håber i kan hjælpe.
Med venlig hilsen
Hjalte
Jeg er så godt som 100% sikker på at vi (desværre) ikke får Zlatan at se igen. Der kommer simpelthen tilbud der både sportsligt og økonomisk overgår hvad vi kan tilbyde med længder.

Og hvorfor skulle vi dog også skille os af med Bacca? Og hvorfor skulle han have lyst til at skifte?


Det er nu også udelukkende et udtryk for drømme.

”Mit salg” af Bacca handler udelukkende om at finansiere indkøb. Der er 4 cashcows i Milans nuværende trup – Donna, Romagnoli, Jack og Bacca. Jeg beholder hellere de tre italienere, og skiller mig af med Bacca, hvis jeg kunne få Zlatan.

Som tidligere skrevet, så tror jeg ikke at vi spiller 4-4-2 næste år. Det til trods for at systemet har vist sig at have masser af positive muligheder.

Berlusconi ønsker at se os spille 4-3-1-2 - og så går det som bekendt tit (læs: altid) som præsten prædiker.

I den forbindelse er der forlydender om at vi skulle have kig på Kovacic til 10er positionen. Det ville være en helt fantastisk handel - omend ikke meget sandsynlig. En ny Boban der både har flair og et godt drive.
Favoritten må stadig ses som værende Vazquez, mens Saponara kunne være en interessant outsider - ikke mindst qua Forza Italia projektet.


Hvis vi skal spille med diamanten handler det jo om at den sportslige ledelse rent faktisk henter spillere ind med karakteristiska der passer ind. Vi havde et kæmpe problem med diamanten, da den offensive midtbane overhovedet ikke fungerede, næsten ligemeget hvem der blev prøvet af.

Kovacic er en spændende type om end jeg ikke synes hans position er som 10’er. Jeg kunne godt se ham blive anvendt på 10’eren i kampe, hvor vi møder ”ligesindede” modstandere(Roma, Juve osv.), idet Kovacic er en dygtig spiller i omstillingsspillet. Men i opgør mod Chievo, Palermo, Udinese etc., hvor modstanderen pakker sig, har jeg meget svært ved at se Kovacic fungere i en 10’er rolle. Han er ikke videre dygtig til at finde de små rum, når modstanderen har pakket to fire-blokke meget tæt sammen – jeg ved ikke om han endnu ikke er kløgtig nok udviklet i sin fodboldforstand, men jeg har sjældent set ham fungere særlig godt i ovennævnte scenarie. Her synes han at have det meget bedre med at have spillet foran sig, og tage sine ryk igennem kæderne.

Han har dog hurtige fødder, og jeg kunne godt se ham udvikle sit presspil markant. Som sagt; meget spændende spiller og alsidig spiller med mange forcer der kan finpudses.

Omvendt så undres jeg over snakken omkring Candreva. Hvad skulle vi dog med ham hvis vi påtænker at spille 4-3-1-2? Skulle han være 8er eller 10er? Ingen af delene giver mening.


Candreva er et skvat og snart 30. Mon ikke det er Lotito som sidder og smider omkring sig med rygter til ædespalten Corriere dello Sport, for at opbygge en kunstig urealistisk pris på Candreva.

Og for lige at vende Poli endnu engang - så mener jeg som sagt ikke han er så ubrugelig igen. Navnlig ikke hvis vi tænker på at spille med to 8ere. Det vil også være godt for Kucka, der dermed ville have færre kreative opgaver end han har som central i 4-4-2.
Det er klart at hvis man står overfor at kunne hente Witsel, så er det naturligvis et kæmpe step op. Der tror jeg måske nærmere man vil overveje at sælge Kucka, da han nok ikke vil affinde sig med at sidde på bænken og har meget større salgsværdi end Poli.


Kucka var på vej til Bursaspor inden Galliani desperat ringede til sin ven, Preziosi…. Så det er ikke fordi det har væltet med storspenderende klubber efter Kucka, om end jeg er glad for ham. Derfor er Milan det ypperste Kucka oplever, og med europæisk fodbold vil der også komme mere end rigeligt kampe til han nok skal få sine kampe. Og når vi er i gang med at opgradere, ville det i min optik være fjollet at skippe den nuværende starter videre, og beholde reserven hvorfor der opstår endnu større niveauforskel fra nyindkøbet(eksempelvis Witsel) til Poli.

Du nævner El Ghazi. Det er længe siden jeg har hørt hans navn ifm Milan. Er der noget der tyder på at han stadig er inde i billedet?


Han nævnes sporadisk – men sådan er det med alle pt., idet man ikke rigtig ved hvem der skal være træneren i Milan. Som sædvanlig er vi på bagkant.

Omkring Valdifiori, så tænker jeg heller ikke han er aktuel med al den hype Locatelli får (han vil jo givetvis skulle spille 6er).


Hvis vi skal spille diamant skal vi have en midtbanebesætning bestående af 9 spillere – det og så min desperation efter at sparke Poli ud af klubben var min tanke omkring Valdifiori.
Så er vi ret enige, Lentini. En pris omkring de €15M virker realistisk.

Rossoneri´s +€25M er i hvert fald skudt langt over mål.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
@Gusten
Det er jo fint nok at du kommer med et helt subjektivt udsagn omkring hvad du synes prisen for De Sciglio skal/bør være.

Det kunne bare være meget rart at du kom med lidt brugbar argumentation når du forsøger at skyde min ditto ned.

Udfra priserne andre italienske spillere er blevet / forventes at blive handlet til, hvordan finder du så frem til en pris på det leje du henviser til?
annonce