Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Rossoneri
For mig at se, drejer det sig primært om spillet i opbygningsfasen.

Eksempelvis er vores 6er begyndt at falde meget dybt når vi spiller bolden ud af egen zone, mens backs presser frem i banen (hvilket de hele tiden har gjort). Der betyder jo at vi (på papiret) spiller 3-4-3 i den opbyggende fase.

Så hvor denne spiller er placeret på papiret, gør ikke den store forskel for mig.
Den store fordel, ligger i at denne type spiller er god i omstillingsfasen og giver ekstra cover til forsvaret.
Som du, er jeg også bekymret over Locatellis tendens til at trække meget langt frem i banen, hvilket efterlader os sårbare bagude.
Så kan vi diskutere om vi skal tale om en holdende midtbanespiller eller en libero - det er ét fedt i min bog.

Mere vigtigt synes jeg dog det er at vi dropper ideen om wings. Det har kort og godt ikke fungeret for os. Og tænk på en transferkampagne vi skal i gang med. Med Deulofeus afgang som mere og mere sandsynlig, skal vi hente tre nye til de positioner. Læg dertil at vi har en Suso der ligner en der ville have godt af at blive mere involveret i spillet centralt i banen.
For slet ikke at tale om at vi ikke har angriberne til at dække 9er positionen.

Det giver bare ikke mening at fortsætte i det sport, hvis man spørger mig.


Skrevet af Bosse1983
Med disse spillere kan vi kun spille om ikke at rykke ned i Serie B. Kun Mussachio skiller sig ud blandt disse navne, resten er amatører/ligegyldige!

Du godeste.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af Martinovic
Deulofeo er gået i glemmebogen. Han var fremragende i starten, men det var måske, fordi han følte, han skulle bevise noget. De sidste 3-4 kampe har ikke været gode. Lad ham tage til Barcelona eller retur til Everton.

Mojn do!
Skrevet af Rossoneri
@Bosse
Jamen, manden er jo tydeligvis retarderet.
Skrevet af Rossoneri
Omkring Deulofeu, så vil jeg ikke være ked af at se ham forlade os.

Den skepsis (for lidt "slutprodukt") der var omkring ham, synes jeg desværre han har levet op til. Måske er hans udfordring også at han i Italien står over for nogle forsvarsspillere der er for taktiske kloge for ham. Det er ikke så tit han kommer ud i 1:1 dueller hvor han kan bruge sin speed og glimrende teknik.
Det er vel lidt samme problem SES havde i sin tid hos os.
Skrevet af Bosse1983
Jeg synes Dølle var OK mod Inter og et af få lyspunkter mod Empoli, på en aften hvor Skorupski havde pantsat sin egen og samtlige af den nærmeste families sjæle hos Djævelen. Igen sidder jeg dog næsten altid med indtrykket af at det er af og på med ham, også i de enkelte kampe. En spiller som Thomas Lemar, som kan meget af det samme, ville jeg have noget større tillid til levere en helstøbt præstation ofte og prøver at kompensere når alt andet svigter. Igen er vi dog nok på en anden hylde hvad angår pris, og det ender nok med at mindre gode Bernardo Silva er den klubberne jagter.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Skrevet af Martinovic
Jeg er ikke afvisende over for et tremandsforsvar, men omvendt er det ikke noget, Milan har praktiseret gennem årene.

Jeg er mest fan af 4-3-1-2, fordi den har mange positive muligheder. Især er jeg begejstret for en mere kompakt central midt. Midtbanen bliver ikke så nemt spillet tynd, som det er tilfældet med 4-3-3.

4-3-3 kræver nogle offensive kanter på øverste hylde for at blive en succes, og det har vi ikke. Desuden kræver den formation, at centrale midt er meget løbestærk og boldfast.

Mange hold spiller 4-2-3-1 med to balancespillere og en offensiv midt. Den er også en mulighed. Igen kræver det dygtige kanter, og det er svært at finde dem på øverste hylde.

4-3-1-2 kræver offensive backer og en dygtig trequarista, men de typer har vi allerede i Bonaventura og evt. Suso. Hvis Rodriguez kommer til på backen, har vi offensive backer i ham og Abate.

Desuden vægter jeg den formation, fordi den som udgangspunkt har to angribere på toppen. Det har ikke været en udbredt succes for Milan at spille med én på toppen de senere år.
Mojn do!
Skrevet af Rossoneri
@Foggy
Jeg er egentlig ret enig med dig.
Som jeg skrev tidligere, så er jeg nogenlunde indifferent overfor om man spiller med en holdende 6er eller en ekstra boldsikker central forsvarer. Det går i min bog ud på ét.

Jeg synes dog det er vigtigt at Montella formår at skabe mere stabilitet i netop det rum. Med backs der har meget offensive roller og en 6er der ofte tager løb frem i banen, bliver vi helt klart sårbare.

Men jeg synes helt klart vi skal finde tilbage til to angribere og en 10er. Såfremt det puslespil skal gå op, må det nødvendigvis være med Suso som 10er og Bonaventura som venstre mezalla. En plads hvor han jo har bevist at han kan gøre det rigtigt godt.
Skrevet af Martinovic
Mojn do!
Skrevet af Lentini
Nu er det trods alt Corriere dello Sport som bringer Mancini-rygtet. Så validiteten er særdeles tvivlsom.
Skrevet af Great Milan
Ranieri er en mand uden job p.t. Den ligger lige til højre benet. Italiensk træner med en god ballast. Også en respekteret herre i hjemlandet.
Grande Milan!
Skrevet af Rossoneri
Hvad med Trapatoni?
Skrevet af Rossoneri
Ellers kan vi jo snuppe Pioli der netop er blevet ledig på markedet....????!!!!
Skrevet af Lentini
Hehe - vil kun Trapattoni hvis han laver en gentagelse af sit Bayern fallout hvor han svinede Basler, Scholl og den evigt skadede Thomas Strunz til.
Skrevet af Rossoneri
@Lentini
Legendarisk! :)
Skrevet af Lentini
Il Trap er faktisk lidt en sjov case, fordi han høstede store triumfer som træner for vores største rivaler, Juventus og Inter, hvilket er lidt specielt at tænke på når Trap faktisk er et produkt af Milans ungdomsrækker, og derudover spillede knap 300 kampe for Milan fra 1959-72.

Jeg har altid godt kunnet lide hans person, med det hidsige temperament, men hans fodbold blev jeg aldrig fan af. Så kunne han kalde det Dynam-offensiv så meget han lystede. Han var sgu af den gamle skole.
Skrevet af Great Milan
Rygterne siger, at Milan vil tale med Atalanta igen omkring Kessie efter kampen på lørdag mod netop Atalanta. Desuden har man forhørt sig omkring en pris for Alejandro "Papu" Gomez, og rygterne siger 25 mil Euro. Synes faktisk det er billigt for en spiller i hans klasse. Det kunne være fint med en pakkeløsning på de to.
Grande Milan!
Skrevet af Great Milan
Mirabelli har haft besøg af Torino´s Gianluca Petrachi i Casa Milan. Her har man drøftet muligheder om evt. køb af Andre Belotti, Zappacosta og Antonio Barreca. Hvad der er kommet ud af mødet, melder historien ikke noget om.

Inter er ligeledes interesseret i at hente Belotti. De blå/sorte har allerede kontaktet hans agent.

Grande Milan!
Skrevet af Lentini
Mirabelli får da mødt lidt mennesker i disse dage. Giuseppe Riso, agent til Papu Gomez har også været forbi idag.
Skrevet af Great Milan
Belotti:

The striker confessed he has always been a Milan supporter and wanted to follow in the footsteps of his hero, Andriy Shevchenko.

“If a top club were to arrive that targets the Scudetto, he could leave, otherwise he is staying with us. Are Milan a top club? In terms of history yes, but today they are not challenging for the title.

Hmm .. sjovt som vi har været inde på det her i Inter tråden i går og tidligere i dag ..

http://www.football-italia.net/102405/torino-milan-interested-belotti

Grande Milan!
annonce
0