Snak

Mere indhold efter annoncen
Interessante ord fra Montella (fra Football Italia siden):

“We’ve got quite a few strikers and the evolution will move towards a trident attack once Pedro gets back into shape. We have found a certain balance with this 3-5-2, which is why I stayed with the same XI again and that is quite rare in my career. It’s worth riding this wave for now.

“I can’t ask Ribery to run up and down the whole flank for 90 minutes, Chiesa can shoot with both feet, so we can also add an extra centre-back to ensure more passing from the back. That’s why this system was developed.”
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Jeg er med, Ach - det er skrevet med et glimt o øjet. Deraf en meget sjælden smiley!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Efter en meget hård sæsonstart - Napoli (H), Genoa (U), Juve (H), Atalanta (U), Samp (H) og Milan (U) - står vi nu efter 6 kampe med 8 points og en positiv målscore på 11-10. Og vi ligger nr. 9 med kun 2 points op til Europa.

Vi har tidligere talt om, hvad der ville være godkendt efter disse første 6 kampe - og vi blev enige om, at 6 points ville være i orden, alt taget i betragtning.

Så at være på 8 points må siges at være pænt godkendt. Desuden har vi formået at score næsten 2 mål pr. kamp og dermed kan vi heldigvis ligge scoringstørken bag os - for en tid. Selvfølgelig ville det have været rart, hvis der ikke var gået 10 mål ind. Men jeg hæfter mig ved, at der i de sidste 4 kampe kun er gået 4 mål ind, så det virker som om, at også forsvaret er ved at finde sine fødder.

Personligt er jeg af den overbevisning, at vi skal finde nøglen til den relative succes i vores nye midtbane. Pulgar, Badelj og Castrovilli har de kvaliteter og den helt rigtige rollefordeling, som vi ikke havde i sidste sæson. Lejesoldaterne er udskiftet med bedre spillere, der kæmper for den florentinske lilje.

Nu skal der ikke hviles på laurbærrene. Næste kamp hjemme mod Udinese er en af de irriterende kampe, hvor vi formentligt har bolden meget, men står overfor et mandskab, der står lavt og skal dirkes op. Og det er ikke vores livret. Så det kan sagtens blive 90+ minutter, der afgøres af et mål.

Men indtil på søndag er det tilladt for en stund at nyde den violette tilværelse og være lidt selvtilfreds. Endelig.

ACF Fiorentina & Leeds United FC
Helt enig omkring midtbanen som den afgørende forskel. I sidste sæson manglede både balance og klasse på midten af banen, hvilket betød at modstanderne ofte havde let ved at dominere kampene. Det er heldigvis slut nu, og det er fedt at se at løsningen - som flere af os var inde på - bl.a. var at lokke Badelj tilbage. Læg dertil at Castrovilli virkelig har grebet chancen. Forhåbentlig venter den også på Vlahovic og Sottil, men lige nu er det svært at kræve ændringer.

Og ja, en momentan niendeplads er klart godkendt, og så kunne det faktisk være blevet til mere, hvis holdet ikke havde misbrugt chancerne mod Juve og holdt fast i føringen mod Atalanta. Men sket er sket og generelt er det en flot udvikling som holdet er inde i, hvilket også i høj grad skyldes Montellas 3-5-2. Hvem skulle have troet det?
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Er der i øvrigt nogle Viola vlogs som er værd at følge på YouTube?
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Ikke forsvundet ned i en brunello men ind i et børneværelse med en skrigende unge. Akkurat da vi var kommet foran 2-0 startede balladen, så jeg missede det sidste af kampen. Satme bittert.

Men hold da kæft en stærk præstation. Stort set over hele linjen. Badelj viser endelig hvorfor han var så god sidst han var i Firenze. Makkerparret Ribery og Chiesa er forrygende og vores midtbane er modsat sidst år bundsolid.

Kunne det være, Montella prøver en 4-3-3 i næste weekend, hvor vi nok får knap så meget plads? Omvendt må man jo sige, opstillingen i går viste sit værd.
Forza Viola
Jeg tror at Montella indtil videre holder fast i 3-5-2, og det er der ikke meget at sige til. Som jeg forstår det, foretrækker han ganske vist at spille med tre i front, men vil lige se, hvor langt den nuværende formation kan bære. Det kan i øvrigt ikke vare længe før Pedro er klar til førsteholdet.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Som jeg hører Montella, vil man forsøge at spille med både 4-3-3 og 3-5-2, da de to systemer supplerer hinanden.
Så det kunne vel sagtens tænktes, at vi begynder næste kamp mod Udinese med 3-5-2 og undervejs skifter til 4-3-3 for at få Pedro spillet ind på holdet. Medmindre vi altså skal forsvare en snæver føring.
Forza Viola
Som nævnt så kommer meget an på, om Pedro er klar til debut for førsteholdet, og dermed er med i truppen mod Udinese. Jeg har dog svært ved at se ham starte inde bare sådan uden videre, så det bliver utvivlsomt 3-5-2 fra start ja.

Et hurtigt Viola.mål i den kamp vil gøre underværker, for så skal gæsterne frem på banen, hvilket de ikke har været glade for indtil nu.
Brøndby Fiorentina Portsmouth
Hvis vi skulle skifte til 4-3-3 kræver det, at vi har en kapabel spidsangriber. Og med mindre Chiesa bliver omskolet for en stund, ser det pt lidt sløjt ud på den post - i hvert fald når man ser de næste uger frem. Pedro er endnu ikke helt klar. Duncan imponerer på primavera, men er ny og ung. Vlahovic har ikke fået spilletid og må mangle selvtillid af samme grund, da der var lagt op til at han skulle bryde igennem nu. Boa er bare ikke spidsangriber, tung og fejlcastet.

Så... why change a winning team, don´t fix it if it ain´t broken... og hvad der ellers findes af ordsprog i den kategori. Det er det, man tænker i Fiorentina pt. Garanteret. Og når den spiller, som skal udgøre den afgørende faktor i en 4-3-3 ikke er klar (nok), er der ikke så meget valg. 3-5-2 står indtil videre.

Montella har formentligt udviklet sin 3-5-2 af nød og ikke af lyst. Det bærer hans seneste udtalelser også præg af. Det har været lidt af en personlig evolution for ham selv, da han jo er kendt for - til tider endog dumstædigt - at holde fast i sit spillekoncept. Men nu har 3-5-2 så vist sig at være en god idé. Og udover glæden ved dette for os alle, har det også åbnet Montellas øjne for andre løsninger end den vanlige - og det kan bidrage til Montellas videre udvikling, hvor han således kan blive en bedre træner, mindre forudsigelig og mere fleksibel.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
annonce