Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Kunne Sagna ikke godt ligne en mand, der trængte til lidt luftforandring?"

Næ egentlig ikke. Efter en svag start har han været godt spillende i et stykke tid.

"Ellers var jeg overrasket over, hvor beskedne dine ønsker til sommerens aktiviteter er, Geddar.

Cahill + Chamach + Sørensen = titler? "

Det er spillere der er tilstrækkeligt gode. Landsholdsforsvareren Cahill vil give os noget af det vi mangler i i midterforsvaret. Chamakh har vist at han har niveauet til i hvert fald at være en god breddespiller. Sørensen vil være en tilstrækkeligt god keeper. Han har været glimrende de seneste to sæsoner.

Men undrer det dig seriøst, at jeg ikke skriger efter Chiellini, Dzeko og Akinfeev?
https://kortlink.dk/sudv
"Næ egentlig ikke. Efter en svag start har han været godt spillende i et stykke tid."

Godt spillende i hvilken forstand? På trods af standarden blandt højrebacksene har været uhyggelig svag i PL i indeværende sæson, er han alligevel ikke i seriøs betragtning til være blandt ligaens bedste. I Liverpool sætter man sin lid til, at Johnson hæver niveauet efter begynder-vanskeligheder. I United har Rafael vist gode takter, samtidig med O´shea (og muligvis Hargreaves) forhåbentlig vil være til rådighed fra starten af næste sæson. Chelsea har savnet Bosingwa, mens Ivanovic har vist sig som en solid garant. Der er med andre ord (velbegrundede) forhåbninger om bedre præstationer på højrebacken hos disse klubber i næste sæson. Jeg har svært ved at se Sagna præsterer markant bedre i næste sæson. Forstår du?

Cahill vil være et fint køb, omend han vil næppe er løsningen på jeres defensive kvaler alene. Uden at negligere hans præstationer, skal hans landsholdsdebut også ses i lyset af langvarige skader til Lescott, Jagielka og Rio i indeværende sæson - han var bag dem inden sæsonen. At Chamach er en udmærket breddespiller, er svært at være uenig i, men er en breddespiller hvad i mangler? To angribere klasseangribere er et krav for at spille med om alle titler, og uagtet hvor mange mål Bendner har lavet, har han stadigvæk ikke vist sig som en holdbar løsning, og I vil vel ikke sætte jeres lid til at RvP er kampdygtig hele næste sæson?

Sørensen har jeg stor fidus til, og han kan sandsynligvis gøre det ud for jer.

"Men undrer det dig seriøst, at jeg ikke skriger efter Chiellini, Dzeko og Akinfeev?"

Tildels. Jeres transferpolitik de seneste år har vist ikke fejlet, så i hvert fald ikke være tilstrækkelig til at konkurrere på lige fod med de andre topklubber. Jeg antog, at I skreg efter etablerede spillere, der kunne træde direkte ind i startopstillingen og gøre en forskel.

Vi er jo så også uenige om kvaliteten af Nasri og Walcott, hvilket gør vores udgangspunkter temmelig forskellige.
\\\"He got a cake but when it was Roberto Carlos´s birthday, the president of Anzhi gave him a Bugatti. \\\"I don´t expect City to present Yaya with a Bugatti, we only asked that they shook his hand and said ´we congratulate you´.
Forstår ingenting af det indlæg. Sagna har da været milevidt bedre end Johnson, Rafael og hvem du ellers nævner. Han er ikke det store værd fremad banen, men defensivt finder du i mine øjne ikke en bedre højeback i verden, udover at være skidehurtig, er han ret stærk og lige så kompetent i hovedspillet som mange centrale forsvarsspillere. Igennem en hel sæson, er den eneste defensive fejl jeg kan huske han har lavet, den mod Tottenham, hvor han ikke stod på linje. på AM har mange fans gentagne gange haft ham som MoM, og han er en spiller der selv når alt falder sammen er garant for et højt niveau. Alves, Maicon og muligvis Lahm er de eneste højrebacks i verden, jeg betragter som bedre.

Jeg tror heller ikke at Sagna præsterer markant bedre i næste sæson, men det hænger i højere grad sammen med at defensivt kan han stort set ikke forbedre sig. Offensivt ville det være dejligt, hvis han lærte at slå indlæg, men det tvivler jeg på.

*edit* Jeg forstår i øvrigt heller ikke hvorfor du er så forhippet på at vi skal købe 30 stjernespillere, det meste af sæsonen har vi fulgt fint med i toppen, på trods af at målmandsfejl har kostet os 12+ point. Vi var spilkontrollerende i den ene af 2 kampe, imod både Chelsea og United, begge kampe hvor det var Almunia/Denilson/Diaby der især kostede os point. I det hele taget er den manglende 3. forsvarsspiller, elendige målmænd og manglende backup for Song det der har kostet os point i år, kan vi få rettet til på disse punkter, står vi da ret stærkt. Vi har ligaens bedste Playmaker i Fabregas, en skidegod angriber i RvP, og med Chamakh nok ligaens bedste bredde på de angribende pladser. Man behøver jo ikke et hold bestående af 11 stjerner for at vinde.
Hvad er så løsningen på de defensive kvaler? Efter mit hoved er det ikke i så høj grad de enkelte spillere den er galt med (udover på målmandsposten), men vores system, som til tide betyder der går lige lovligt meget kamikaze i os. Kombiner dét med et hold at spillere der for sjældent opretholder et ordentligt presspil (vi gjorde det i starten af sæsonen, og glemte det så), så har du en opskrift på en defensiv der vil lække mål som en hullet si.

Det er derudover for tidligt at dømme Chamakh ude, og Van Persie tror jeg på kan holde sig skadesfri næste sæson. Hans ankelskade var jo ikke som følge af et generelt problem, men en uheldig tackling. Ligesom resten af hans skader har været det.
moderator
"Godt spillende i hvilken forstand? På trods af standarden blandt højrebacksene har været uhyggelig svag i PL i indeværende sæson, er han alligevel ikke i seriøs betragtning til være blandt ligaens bedste."

Jo, som han har spillet de seneste måneder og før sin formnedgang.

"Jeg har svært ved at se Sagna præsterer markant bedre i næste sæson. Forstår du? "

Jeg forstår at du mener det. Jeg tror også jeg forstår hvorfor du mener det. jeg vil anbefale dig at se flere kampe med manden.

"Cahill vil være et fint køb, omend han vil næppe er løsningen på jeres defensive kvaler alene."

Selvfølgelig vi han ikke det. Det er der ikke en eneste midterforsvarer der vil. Men hvorom alting er, så vil han styrke os i luftrummet (kontra Gallas) og gøre midterforsvaret mere konsekvent. Han er en ganske udmærket midterforsvarer.

"To angribere klasseangribere er et krav for at spille med om alle titler, og uagtet hvor mange mål Bendner har lavet, har han stadigvæk ikke vist sig som en holdbar løsning, og I vil vel ikke sætte jeres lid til at RvP er kampdygtig hele næste sæson? "

Med VP, Chamakh og Bendtner samt Theo og AA mangler vi ikke noget oppe foran ift. konkurrenterne.

"Jeg antog, at I skreg efter etablerede spillere, der kunne træde direkte ind i startopstillingen og gøre en forskel."

Det kan både Cahill, Sørensen og Matuidi.


@Curtis

Bare for at fluekneppe, så er det vel ikke som sådan systemet der er problemet, men snarere den manglende defensive disciplin, der gør, at vi eksempelvis har oplevet at begge midterforsvarere er gået med frem.



https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis man skal tro på John Cross fra the Mirror, så er rygtet om at vi næsten hentede Sørensen en and, og det er ret usikkert om vi henter en ny keeper.

PS: Hvad er problemet med Nasri og Walcott?
moderator
"Hvis man skal tro på John Cross fra the Mirror, så er rygtet om at vi næsten hentede Sørensen en and, og det er ret usikkert om vi henter en ny keeper. "

Kilde? Det sidste lyder foruroligende.
https://kortlink.dk/sudv
Det er derudover for tidligt at dømme Chamakh ude, og Van Persie tror jeg på kan holde sig skadesfri næste sæson.

En sæson skal jo være den første, så hvorfor ikke?
John Cross har meget ofte ret i det han siger, og jeg bemærkede det også da han kort efter januarvinduet skrev at vi aldrig havde været tæt på at købe Sørensen, har dog ikke set ham skrive noget om at vi ikke skulle hente en ny keeper, har du et link til dette? Det kan tænkes at Szczesny er moden nok til at tage pladsen, men det vil være et overordentligt stort sats, og han har trods alt også lavet erfaringsrelaterede fejl for Brentford, ikke desto mindre kunne det være interessant at se ham stå et par gange i preseason.

Omkring Sørensen, så har der jo i mange år gået rygter om at han er lidt problematisk at have med at gøre, rent mentalt. Hvorvidt der er noget om det, er selvfølgelig svært at sige, men vi skal muligvis være en kende varsomme.
En sæson skal jo være den første, så hvorfor ikke?

Van Persie var skadesfri hele 2008-2009 og indtil den idiotiske tackling fra Chiellini i november.

Kilde? Det sidste lyder foruroligende.

Der var webchat med ham på the mirror´s hjemmeside idag, hvor han skrev han ikke var helt overbevist om det.

Bare for at fluekneppe, så er det vel ikke som sådan systemet der er problemet, men snarere den manglende defensive disciplin, der gør, at vi eksempelvis har oplevet at begge midterforsvarere er gået med frem.


Det er rigtigt. Med systemet sigtede jeg mod hele vores til tider meget udisciplinerede spillestil.
Annonce