Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved godt det hele ser lidt træls ud lige nu. Men vi må nok også lige slå lidt koldt vand i blodet.

Der er spillet 4 kampe i SL, samt 4 CL kampe. Det spillemæssige er helt af helveds til, ja. Men vi er dog endnu en gang, meget tæt på CL, og det er jo ikke fordi, at de andre hold i SL bare buldrer der ud af. Jo, FCN, men mob ikke de nok skal gå i stå på et tidspunkt.

Jeg ved det er svært, at se lyst på tingene lige nu, på baggrund af det elendige spil. Men jeg tror sq på, at vi nok skal komme i gang! PA er på vej tilbage, Boile er ikke så hårdt ramt som først antaget, Falk er ligeledes på vej tilbage. Udover det, så har vi en ny angriber, som jeg spår, bliver rigtig giftig, når der er gået en måned. Krydrer vi det, med to rigtigt gode signings, så er vi snart tilbage der til, hvor vi skal være. Jeg spår en CL plads, samt et dansk mesterskab endnu en gang til Kbh. Pokalen giver jeg ikke meget for, så længe det ikke er Brøndby der vinder den.

Forza FC!
Det er Slavia Prag med rigmand i rykken. Sparta tager have udfordringen op.

Jo mere jeg tænker over det er mine to ønske transfers en Jesper Jansson klon og en Bård Wiggen klon.
Dickos@

tror egentligt ikke der er nogen som er uenige med dig Boile og Ankersen tilbage på backs og Falk på den en kant og Verbic på den anden, så begynder det at lysne
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Plankeværket

Vores Budget er markat tættere på Hobros end Brugges. Vores budget er langt under hvad de har i Celtic, det er ikke meget over hvad de render rundt med i Rosenborg og Malmø.


Ifølge transfermarkt, i mangel på bedre

I år

FCK £4.25m
Celtic £4.75m

Sidste år

FCK £7.48m
Celtic £7.99m

Året før

FCK £5.78m
Celtic £12.84m

Året gør igen

FCK £6.55m
Celtic £2.27m

så det er ikke meget der er imellem de to klubbers transferbudgetter, på trods af at FCK tjener kassen på den danske superliga aftale ift til de små ører som Celtic får i den skotske

ift de sidste årsrapporter, så er intjeningerne i de to klubber stort set lige store, Celtic bruger flere penge, men (uden at fornærme) altså også en større klub end FCK ift stort set alt udtaget badelande uden for banen, og har derfor flere omkostninger.
Is it cold in his shadow?
Jeg er en anelse mere pessimistisk.

De 2 centrale spillere på midten er i den grad rygraden i vores hold. Og der er vi befolket med middelmådighed.

Ja, Boile og Ankersen tilbage og i omdrejninger, Falk ligeså vil da gøre noget for at vi ikke halter lige så slemt som nu..... men hvornår er det? 1-2 måneder? Hvor mange point er vi efter førerholdet i SL på det tidspunkt?

Og uden nogle til at svinge taktstokken i både pres, genpres og når vi bliver sat under tryk i løbet af kampene, ser jeg stadig ikke lyst på vores måde at spille på.

Kvist løber rundt i sin egen lille verden og har travlt med at give den nærmeste medspiller skylden for sine dumme boldtab. Gregus kæmper stadig med at finde sig til rette med sine rolle. Matic løber og løber uden rigtigt at påvirke spillet.

Nede i centerforsvaret ligner Erik en skygge af den spiller vi så sidste år. Er det fordi han ikke kan håndtere det ansvar han nu har fået, som Zanka havde før? Jeg tror det desværre..... og hvis det er sandt vil der aldrig komme rigtigt ro med ham og Lüftner sammen. Lüftner er ikke klar til at svinge taktstokken dernede (burde vel heller ikke skulle gøre det endnu) og vi ved heller ikke om han nogensinde bliver typen der gør det.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
http://www.heraldscotland.com/news/14906291.Revealed__Celtic_top_list_of_Scottish_club_salaries__paying_players_more_than_double_Rangers/

Nu er jeg med på det her bare er en artikkel og at den er fra 2016. Men den nævner gennemsnitslønninger i Celtic, der ligger markant over hvad FCK giver de største profiler. Spillere som dembele og toure går nok ikke for 400.000kr om måneden...
Så er jeg med på i ikke handler for store summer, meget fornuftigt, men lønningerne er i en helt anden boldgade.
Dembele skulle få omkring £20k om ugen og så bonus oven i det - det er Scott Brown og Sinclair der tjener mest, omkring de £25k. Langt de fleste førstholdsspillere ligger lige under 10k til £15k (altså omkring de 400k som du nævner), og så er der lidt over og lidt under

Hvis I/jeres ejere havde prioteret anderledes, så kunne I have hentet 9 spillere på £25k om ugen, hvis der ikke skulle udbetales 100m+ i aktieudbytte sidste år

Det er som man prioterer, som klub
Is it cold in his shadow?
Ja, det er som man prioriterer - og jeg er ikke nødvendigvis enig i prioriteringen.

Det ændrer bare ikke på, at Celtic bruger helt andre beløb på fodbold end FCK gør. Der er ikke en eneste spiller i FCKs trup, der tjener 400.000 om måneden mere.
FCK og Celtic´s indtjening ift årsregnskaberne var sidste år stort set det samme, så det er absolut hvordan man prioterer at bruge de penge der er
Is it cold in his shadow?
@Plankeværket

Der er ikke en eneste spiller i FCKs trup, der tjener 400.000 om måneden mere.


det er så fordi at Cornelius og Zanka røg i sommers, men Santander er tæt på

https://www.fodbold-transfers.dk/top-20-hoejeste-loenninger-superligaen-2017/
Is it cold in his shadow?
Annonce