Snak

Mere indhold efter annoncen
Man kan bruge den karakterskala, man har lyst til. Det er ikke sådan, at en karaktergivning i denne tråd, er underlagt nogen form for national standard. Skulle nogen være i tvivl. Og 13-skalaen er passende at bruge til bedømmelse af FCKs kampe, da den både har tilstrækkeligt trin og et spænd der er passende. I modsætning til den nye skala. Derfor er amorbavians 03 helt på sin plads.
Det kan godt være Mustafa ikke er så god i det opbyggende spil, men han ved hvor målet står! Eller... næh, det kneb det vist også en del med. Hans mærkelige omgang med den store friløber han fik, tror jeg ikke jeg har set i en seriekamp. Ét er at afslutte dårligt, enten forbi eller lige på målmanden, men helt at stoppe op og gøre ingenting er ikke særlig kløgtigt.

Nå, han er vel god til et eller andet.
fck-medløber.
Mos har et smukt sind og er god ved dyr.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Hvordan var situationen egentlig?

Han får en friløber og snubler i bolden, eller?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land.
Han fik en friløber, og da han så kom nogle meter ind i feltet, stoppede han op, således at den spiller der kom halsende efter ham, kunne komme i mellem ham og målet. Derefter ledte Mos efter en afleveringsmulighed i feltet, men den var der ikke, og chancen forpassede. Det var ret skidt.
Ja, især fordi DET skulle være en af hans spidskompetencer.

Tilgengæld er jeg positiv mhb. på PPD
Fik ikke set så meget af pokalfinalen, men det jeg så var ikke så rart. Det var nemlig N´Doye i slutningen af kampen.
Han virker efterhånden til at være/føle sig for stor til det her sted og tage ret let på tingene. De sidste par uger har han heller ikke været så overlegen og vi har så i den periode sat en masse point til.
Kampen på søndag er så sindsygt vigtig at vi ikke kan undvære en N´Doye der er på højde med opgaven. Vinder vi på søndag napper vi nok også Silkeborg hjemme og så er alting godt for en periode. Taber vi kampen og CL pengen kan man i den grad frygte hvad det vil betyde for det fremtidige setup.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Weird.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land.
Han fik en friløber, og da han så kom nogle meter ind i feltet, stoppede han op, således at den spiller der kom halsende efter ham, kunne komme i mellem ham og målet. Derefter ledte Mos efter en afleveringsmulighed i feltet, men den var der ikke, og chancen forpassede. Det var ret skidt.


Jeg vil mene at han i hele situationen ledte efter en afleveringsmulighed, da hans afslutningsvinkel var en smule spids. Ikke at det har den store betydning...
En angriber med selvtillid og dræberinstinkt havde ikke fundet den vinkel for spids, han skulle bare gå direkte efter målet. Ikke at en han skal bestå eller dumpe på en enkelt aktion men han så meget svag ud lige der, det var værre end Santin når han er værst.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
annonce