Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det ikke hvad man gjorde med Daley Blind i Ajax, som gjorde at Boilesen selv havde lidt nemmere adgang til holdet? Mener Blind blev brugt som den defensive midt i deres 433 system.
Boilesen er mere en kantspiller end en defensiv mid imo, så synes ikke det er så oplagt med ham.

Under alle omstændigheder synes jeg det er en dårlig kamp at lave eksperimenter i, især med en spiller som Boilesen der endnu er relativt ny.

Jeg tror det bliver Toutouh som skal inde centralt, med Matic ved siden af.
Havde det ikke været fordi Matic spillede super godt, så ville jeg måske type-mæssigt foretrække at det var Toutouh-Keita, men Matic er varm og boldfast, det tør jeg sgu ikke sætte på bænken.
Keita er jeg ikke tryg ved, især ikke i en fordelende/ledende rolle..

Ankersen-Zanka-Johansson-Høgli
Falk-Toutouh-Matic-Augustinsson

Så kan Boilesen komme stille og roligt i gang i nogle superligae kampe med lavere intensitet og lidt mindre på spil.
Hah præcis, FCK4ever :P Jeg er for langsom..
Så tror jeg hellere jeg ville gøre det i den anden side.

Så Høgli spiller HB og så skubbe Anker frem som kant. så spiller alle i deres "rigtige" side.

Robin
Høgli-Zanka-Erik-Ludde
Anker-Uros-Toutouh-Falk
Corner-Fede Rico
moderator
Havde det været manager, havde jeg sat Boilesen ind på Kvists plads.

Så er jeg glad for, du ikke er manager. Tænkte du på manager for Ludogorets, så vil det selvfølgelig være en forklaring.

Boilesen i stedet for Kvist er godt nok en vildfarelse. Så hellere Keita ind. Han er trods alt en del af truppen, kender positionen, og det er en bedre løsning.

Jeg kan heller ikke se, Ståle skifte formation. 4-4-2 fungerer, og sider i skabet. Firebackkæden er formidabel, og den bør der ikke ændres på. Matic må bide til sammen med Toutouh derinde, og så må det blive Kusk eller Høgli. Omend jeg ikke er tryg ved Kusks defensiv, så har han jo trods alt kvalitet, og en ren katastrofe ender det næppe i.
Der skal rokeres mindst muligt, og spilles med færrest mulige spillere ude af position.

Måske Keita skal have chancen. Så ændres, der kun på en enkelt plads.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Er Verbic egentligt dømt helt ude af returkampen ?


glem det valgt selv at finde det
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
@ Imperator

Ikke langsom bare mere udførlig ;o)

@ Peanuts

Ja, Verbics skadespause blev sat til 2-3 uger af FCK, desuden udtalte SS følgende:

"- Man må altid regne med, at man har en skade. Han blev opereret før jul, og han er den, som har den dårligste grundtræning og ligger længst bag, så det er meget tvivlsomt, om han havde spillet fra start alligevel, siger Solbakken."


@ def-monk

"Så Høgli spiller HB og så skubbe Anker frem som kant. så spiller alle i deres "rigtige" side."

Det er også en meget naturlig tilgang at tage, så de spiller i deres respektive sider. Men nu har vi prøvet at have begge fremme på midten før og det har fungeret bedre med Ludde end med Anker (også forsøgt flere gange med Ludde naturligvis).

Anker er stærkere defensivt end offensivt, med Ludde er det omvendt, så derfor ville det nok fungere bedst at rykke Ludde op, så kan han stadigvæk slå sine indlæg og bruge sin fart på kanten. Ligeledes tror jeg at Ludde ville fungere bedre i spillet på midten end Anker som ofte virker lidt krampagtig når han presses og ikke virker til at kunne indgå i småspillet på samme niveau som Ludwig.

For Høglis side burde det være same-same, han kan spille begge sider og en af hans bedste præstationer for FCK er da også kommet som back i den "forkerte" side.

Og en side besat af Høgli og Anker lyder heller ikke som den mest opfindsomme...

Men vi må se, mon ikke den skaldede-general nok skal finde en løsning der holder :)
NEJ til slutspil i SuperLigaen - det er en joke!!! Topplaceringerne skal ALTID afgøres via normal struktur.
Men Ludde kan ikke sætte en mand. Ludde og Høgli i samme side ville ende som dødvægt rent offensivt tror jeg, da Ludde er mere afhængig af at blive sat op til indlæg, end Anker. Men jeg kan self tage fejl. Jeg tror bare ikke at Keita på nogen måde er klar til det her tempo, hvilket kræver noget rotation.
Det kan næsten kun blive 5-3-2.kusk er for offensiv, boilesen er ikke I formorden, høgli er langsom til ludos offensiv og keita er for uerfaren og uskolet.
(...)
Håber godt nok ikke Ståle skyder både Cornelius og Santander af til sommer...
Synes godt nok det vil være at gamble med næste sæson..

Synes det er tidligt at han snakker om at de er svære at holde på, de kunne sagtens udvikle sig yderligere hvis de blev hos os, og til sommer vil de have hhv. 1½ og 2 år tilbage af kontrakterne.
Jeg er næsten 100 på det ikke bliver en 532..
annonce