Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
-
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
moderator
Tre mål i fem kampe mod Riga, AaB, Hobro, Lugano og Hillerød. Vores offensiv er til grin efterhånden, men, som Matias skriver, så ser Ståle ingen sammenhæng. Hver kamp kan isoleres til et helt særskilt tilfælde, som absolut intet har til fælles, og som i hvert fald ikke fald tilbage på Ståle selv.
Han er stæreblind over for egne fejl.

I det mindste fik slået fast med syvtommersøm, at Holse aldrig nogensinde skal i nærheden af førsteholdsfodbold igen. Nu orker jeg simpelthen ikke mere intetsigende boldflytteri og elendige dødbolde fra ham.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
I det mindste fik slået fast med syvtommersøm, at Holse aldrig nogensinde skal i nærheden af førsteholdsfodbold igen. Nu orker jeg simpelthen ikke mere intetsigende boldflytteri og elendige dødbolde fra ham.


Jeg dumper lige ind fra sidelinjen her. Vi i Esbjerg kender alt til hårde tider og her er vi gerne en guttermand og afhjælper jer med Holse. Det skal ikke koste jer noget, bare send ham med toget.
EfB 1924
Mit problem med Holse, er at han vel egentligt spillede nogle ret fine, måske ikke mindblowing, kampe i starten af sæsonen.

Så spørgsmålet er om han ikke er et symptom, snarere end han er "problemet"?

Ja, han har spillet nogle elendige minutter/kampe den sidste måned. Men hele holdet er jo faldet sammen. Kampen i går udstillede jo alle vores offensive spillere og holdets "offensive koncept".
Lige meget hvor lidt jeg efterhånden tror på Pep Biel, så er det alligevel tankevækkende at han var helt væk i går mod Hillerød.... Nu er Segunda Division trods alt bedre en den danske 2. Division, og det han viste sidste år der, burde vi have set bare en smule af i går.

Ståle bliver som træner lige nu udstillet, lige så slemt som han gør som sportsdirektør.
QPR - Og ignorerer (u)tilfreds, så godt jeg kan.
Jeg ser ikke segunda division, så det er blot et skud i tågen, men kan det tænkes at man har mere plads og tid der, når man er på bolden? Jeg kan i hvert fald godt forestille mig, man kan få sig en overraskelse, når man møder et lille dansk holds defensiv.

Jeg synes der er mange ting, der kan forklares med mere eller mindre fornuftige argumenter. Der er fx garanteret et eller andet argument for, hvordan Hillerød kan score direkte på hjørnespark med Viktor Nelsson, Andreas Bjelland, Nicklas Bendtner og Dame N´Doye på banen. Men hvordan forklarer man at ingen af spillerne kan løfte en bold fra jorden? Det kunne de heller ikke i Hobro. Det forstår jeg simpelthen ikke, med mindre alle boldene er flade.

EDIT: Det kan selvfølgelig være, at de blot slår boldene med høj risiko, men også høj chance for gevinst, qua deres eminente teknik, som en eller anden idiot af en kommentator engang forklarede omkring Christian Eriksen og hans ekstremt sløje hjørnespark, der altid sad i panden af forreste modspiller.
fck-medløber.
åh gud, er vi nu her igen.

Det er den samme smøre som folk kom med i 17/18 sæsonen, da Luftner og Vavros dannede forsvar. Ståle var det ene og Ståle var det andet. Han skulle fyres og vi skulle bare hente en ny træner, koste hvad det ville.

Så vandt vi 18/19 sæsonen, ganske suverænt og sendte også lige Atalanta hjem med en lang næse. Der var Ståle guden af København.

Ståle udtalte for nogle år siden, at vi ikke skulle forvente et mesterskab og champagnebold hver sæson, da vi ikke har mulighed for at hente spillere fra samme hylde.

Så kan man påpege at vi bruger flere penge på spillere, men det er nok mere priserne der er blevet skudt i vejret, end at vi henter bedre spillere.

Det er fint at være kritisk, men at smide Ståle og halvdelen af holdet på porten, fordi vi har 5 dårlige kampe, det er lige ekstremt nok.

Husk på at vi startede sæsonen som lyn og torden. Det skal nok komme igen og jeg tænker, ligesom mange andre her i forummet, at N´doye kan være nøglen til at få vores angreb igang igen. Lige nu har vi Pieros som eneste angriber der burde være 100% inde i vores koncept. Santos og Bendtner bliver bedre og bedre, så jeg tænker ikke at, Pieros har langt tid tilbage, som første mand på holdkortet.
Fino alla Fine
Det giver også lige 50 % ekstra på brænd-sammen-skalaen, når man ser kampen med Poul Hansen som kommentator.
fck-medløber.
Mjuhl:
Jeg bliver så træt af den dér arrogante holdning, hvor du kommer bragende ind i tråden uden at forholde dig til den kritik som vi udtrykker.
Vi kritiserede Ståle i 17/18, men vi gjorde det så sandelig også i sidste sæson, selvom resultaterne var med os. Flere af os havde ser skriften på væggen, og det er altså derfor heller ikke på baggrund af 5 kampe, men på baggrund af omkring 3 sæsoners mangelfuld scouting og mangel på offensivt koncept.
Jeg vil meget gerne diskutere FCK med dig, men kan du ikke som udgangspunkt sætte dig ind i trådens holdninger inden vi bliver skudt en masse bavl i skoene.
Kvist raus.
"Det er den samme smøre som folk kom med i 17/18 sæsonen, da Luftner og Vavros dannede forsvar. Ståle var det ene og Ståle var det andet. Han skulle fyres og vi skulle bare hente en ny træner, koste hvad det ville. Så vandt vi 18/19 sæsonen, ganske suverænt og sendte også lige Atalanta hjem med en lang næse. Der var Ståle guden af København"

- Jeg har efterhånden erkendt, at det er sådan overordnet kritik kontra relativt, momentane bølgegange opfattes, og det gør desværre, at debatten er død inden den kan komme i gang, da præmisserne for den er så forskelligartet, at den har mistet livet inden man kan nå at puste liv i den. Ærgerligt, men sådan er det, og derfor må tråden indeholde de sider, som nu er nødvendigt, hvor der insisteres på fremvisningen af reaktioner, som er en fuldkommen misforståelse af den indgangsvinkel, den man debatterer med har.
Det er ærgerligt med Holse for jeg syntes han var på nippet til at få sit FCK gennembrud efter flere gode præstationer. Måske ikke som fast starter, men i hvert fald som en stærk indskifter. Så købte de Pep Biel og så faldt Holses niveau drastisk. Han har måske fået et hak i selvtilliden fordi han troede at det var hans tur og så hentede man bare en ny som man betalte i dyre domme for, og som ret beset ikke virker meget bedre - endnu. Men ja, hans sidste par kampe har været ganske forfærdelige, omend det selvfølgelig er svært at shine på et hold der lige nu bare fungerer rigtig skidt.
annonce