Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig, GameOn, men en dødbold skal man (sgu) kunne slå, uanset om holdet ellers fungerer og man selv er en anelse nede. Jeg rummer gerne en fejlmargin, men ikke af en sådan størrelse, at det nærmest bliver reglen snarere end undtagelsen.
Det er sgu lidt op ad bakke for tiden. Jeg prøvede her til morgen at tage de positive briller på:

- Fischer fik scoret i åbent spil
- Ndoye kom tilbage på banen og fik minutter i stængerne
- Bendtner fik startet og fik værdifuld spilletid
- Daramy fik spilletid fra start
- spilletid til Daghim

Ja, det ville være mest logisk at være negativ, men nu har det sgu været mere eller mindre en måned kun med lort, så trængte til lidt opmuntring. Lad os krydse fingre for en god præstation lørdag
Og yderligere et positivt moment er forhåbentlig, at kampen (som jeg ikke så) burde være et Wake-up call til alle involverede.

Der er (berettiget) kritik af Ståle, men jeg fatter ikke, at spillere i periferien af startopstillingen ikke griber chancen i sådan en kamp. Det er helt sort, at det er nødvendigt at hive stamspillere ind for at skrabe en uafgjort sammen mod Hillerød.

Men ok, West Ham og Spurs har det værre i dag og ManU kan heller ikke være stolte. Så kan man jo i mangel af egne bedrifter glæde sig lidt over det.
Er der egentlig noget nyt, i rygterne om ham islændingen?
Han er stæreblind over for egne fejl.


Den dér attitude forstår jeg ikke helt. Vi snakker altså om en mand der, med visioner ingen andre danske klubber kunne fremvise på det tidspunkt, har opbygget FCK fra at være en top 2 klub i Danmark, til at være en topklub i Skandinavien.

Det er simpelhen umuligt, hvis man ikke kan finde ud af at lære af sine fejl. Og selvfølgelig laver Ståle fejl. Gregus, Matic og Pavlovic er jo gode eksempler, og han har jo også måtte erkende at de ikke havde hvad der skulle til. Jeg synes det bliver meget unuanceret, hvis man kun definerer ham ud fra bølgedalene. I mine øjne er bølgetoppene meget højere og den succes han har skabt med FCK, vægter langt højere end de dårlige perioder vi har været inde i, og de fejl som han unægteligt har lavet. Hvis han tager mesterskabet i år har denne sæson jo været endnu en godkendt sæson, og jeg synes allerede nu det er lidt svært at tage seriøst, når folk vil have ham fyret efter hver dårlige periode. Især når de gode perioder er så meget længere.

Og vi så jo også at det ikke fungerede med hverken Ariel, Roland Nilsson eller CV. Ariel var fin til at få noget ud af holdet på den korte bane, men han havde ikke nogle langsigtet visioner der kunne udvikle det. Roland Nilsson var eftersigende ikke specielt god til mandskabspleje og CV, ja den tror jeg taler for sig selv.

Så derfor synes jeg i det mindste man skal anerkende at Ståle har bevist sig som en mand der kan skabe os en mere end godkendt mængde succes, for det synes jeg trods alt han har gjort. Det er alt for nemt at hive dårlige ting frem og ekstrapolere uden at tage højde for alle de gode og nødvendige ting der fungerer, som andre trænere har haft svært ved at få til at fungere i FCK.

Fx savner jeg lidt en uddybende undersøgelse af, hvorvidt det er en præmis at offensiven halter lidt i perioder (i andre perioder er den rigtig god), når man først og fremmest fokuserer på at defensiven skal stå skarpt. For hvis det er tilfældet, synes jeg det er den rigtige disposition at gøre holdet så solidt som muligt først, så man nemmere vinder de kampe, hvor man ikke rammer 100%. Eller er det simpelthen bare fordi Ståle ikke har de samme visioner offensivt? Og kan man så i det tilfælde få en træner der kan mere på nogle parametre uden at gå på kompromis med andre?
Pyto:

Jeg har ingen arrogance i mine indlæg og jeg tænker at det må være for egen regning hvis du opfatter det sådan. Jeg prøver at få mine med-fans til at trække vejret og passe på med at smide alle på porten, fordi der er dårlige perioder.

Jeg synes nu at FCK og Ståle har et ganske tydeligt offensivt koncept. Et koncept der har været tydeligt for FCK i mange år. Jeg har læst med i en del år og de fleste herinde forstår det offensive koncept i FCK.

Vi kan hurtigt blive enige om at konceptet ikke fungerer lige nu, og at Pieros + Santos ikke er en duo der passer ind det offensive koncept, samtidigt med at mange af de nye spillere heller ikke er 100% inde i vores offensive koncept.

Jeg kan sagtens forstå at du ikke er tilfreds med kvaliteten af scoutningen(?) i FCK, men jeg føler ikke vi skiller os ud i forhold til andre klubber, lige på det punkt.
Min tanke er at de fleste spillere bliver købt, fordi de har vist noget potentiale træner teamet føler kan udvikles, desværre er det ikke alle spillere, som skifter fra bund/midt klub til FCK, der kan omstille sig mentalt. Jeg synes især det bliver tydeligt når spillere ikke kan spille mod et forsvar der står dybt, fordi de sjældent har været i en situation, hvor modstanderen står i eget felt.

Hvis vi kigger på spillertyperne vi har nu, så stemmer de overens med de typer Ståle altid har brugt.

Jeg vil også gerne diskutere FCK med dig og helst uden mudderkast.
Fino alla Fine
Det er simpelhen umuligt, hvis man ikke kan finde ud af at lære af sine fejl. Og selvfølgelig laver Ståle fejl. Gregus, Matic og Pavlovic er jo gode eksempler, og han har jo også måtte erkende at de ikke havde hvad der skulle til.


Afløseren for Pavlovic hed Kodro, som var en endnu ringere udgave af samme spiller, så jeg synes egentlig at han har fået chancen.

Så derfor synes jeg i det mindste man skal anerkende at Ståle har bevist sig som en mand der kan skabe os en godkendt mængde succes, for det synes jeg trods alt han har gjort. Det er alt for nemt at hive dårlige ting frem og ekstrapolere uden at tage højde for alle de gode og nødvendige ting der fungerer, som andre trænere har haft svært ved at få til at fungere i FCK.


Igen synes jeg at det er nemt at skyde andre folk en masse holdninger i skoene uden at forholde sig til hvorledes sandheden forholder sig.
Jeg tror ikke at du finder én eneste bruger som ikke kan se hvor meget Ståle har gjort for FCK og hvor fantastiske aftener han har givet os. United, Barcelona, Chelsea osv.

Kvist raus.
Jeg synes nu at FCK og Ståle har et ganske tydeligt offensivt koncept. Et koncept der har været tydeligt for FCK i mange år. Jeg har læst med i en del år og de fleste herinde forstår det offensive koncept i FCK.

Vi kan hurtigt blive enige om at konceptet ikke fungerer lige nu, og at Pieros + Santos ikke er en duo der passer ind det offensive koncept, samtidigt med at mange af de nye spillere heller ikke er 100% inde i vores offensive koncept.


Helt enig.
Vi kender konceptet. Udfordringen er at vi har hentet nogle spillere som ikke passer ind i konceptet, og det falder tilbage på Ståle. - Så enten må vi lave en oprydning i spillertruppen eller også må vi ændre systemet. Sådan ser jeg det ihvertfald.

desværre er det ikke alle spillere, som skifter fra bund/midt klub til FCK, der kan omstille sig mentalt. Jeg synes især det bliver tydeligt når spillere ikke kan spille mod et forsvar der står dybt, fordi de sjældent har været i en situation, hvor modstanderen står i eget felt.


Helt enig, og det mentale aspekt skal vi naturligvis have med.


Hvis vi kigger på spillertyperne vi har nu, så stemmer de overens med de typer Ståle altid har brugt.

Nej.
Kvist raus.
Nogle der ved om bjelland så er skadet?
Spændende at se om det skader damen og Bendtner at de spillede meget mere end forventet. De ender vel med overbelastningsskader nu.
Helt enig.
Vi kender konceptet. Udfordringen er at vi har hentet nogle spillere som ikke passer ind i konceptet, og det falder tilbage på Ståle. - Så enten må vi lave en oprydning i spillertruppen eller også må vi ændre systemet. Sådan ser jeg det ihvertfald.


Uden at have lavet en dybere analyse, så synes jeg kun at Pieros, som type, ikke passer ind i FCK. Han har ingen af de styrker, der før i tiden har været kendetegn ved en FCK angriber. Desværre er Pieros 1. angriber lige pt. Santos, N´doye, Wind og Bendtner passer godt til vores koncept, som typer.

Helt enig, og det mentale aspekt skal vi naturligvis have med.


Det mentale aspekt, tror jeg, er virkelig svært at vurdere som scout/sportsdirektør. Det er noget du ser, ud fra de reaktioner der kommer, når spillerne bliver mødt af udfordringer de ikke har oplevet før.

Nej.


Du må gerne uddybe, hvem der ikke passer ind som type.
Fino alla Fine
annonce