Redigeret tor 16. jun 2016
Jeg har ikke udtalt mig om, hvorvidt de går i plus på ham. Jeg udtalte alene, at transferprisen var langt fra 10 mio og under 5. Jeg ved ikke - i hvert fald endnu - hvad han er blevet solgt for. Generelt ryger der mindre information ud end tidligere.
Kineserne solgte ham til spotpris, da han optog én af de kun 3 pladser til udenlandske spillere, og efter ret kort tid kunne de konstatere, at han ikke havde det niveau, de havde håbet, ikke kunne spille den position, de havde håbet, og derudover steg de generelle investeringer i kinesisk fodbold voldsomt i den periode. At han er solgt til et langt lavere beløb end købsbeløbet, kan man i øvrigt meget hurtigt få bekræftet i stort set enhver artikel om emnet.
Hvad er det i øvrigt for noget viden, som jeg "så meget har taget fejl i løbet af tiden" i?
Om du tror, jeg er en internetkriger uden videre indsigt, er jeg helt okay med. Spørgsmålet er, hvad de andre i tråden tror. Du har allerede bekræftet, at du i hvert fald ikke ved noget.
Besynderligt, at jeg det ene øjeblik blot var en internetkriger, imens jeg i det næste kunne bruges til at afkræfte Concorts teori.
Edit: Concorts regnskab:
2,5 for Rønnow, 2,5 for Juelsgaard, 3-4 for Eriksson og peanuts for Greko. Jeg mindes 400-500 k...