Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Cfever
Jeg er helt enig med dig JCech, det er svært at sige om det vil lykkes at gennemføre et projekt som det du beskriver. Men jeg er sgu indstillet på at man prøver. Når det så er sagt kan Giroud og Bakayoko (jaja han spiller elendigt) også godt fungere i andre systemer. Jeg tror da også at Emerson vil være i stand til at spille en back. Zappa og Moses har formentlig ikke nogen fremid i et system, der ikke indebærer dem som wing-backs. De har hverken nok offensive kvaliteter (selvom Moses var god i dag) eller er gode nok defensivt til at kunne dække en back.
We know what we are
Skrevet af bounz
Super fint skrevet JCech, jeg er meget enig med dig.

Hvor kunne det være fedt hvis man havde et klart projekt, som også manageren var med på.

Håber vitterligt ikke man fyrer Conte i nat/ i morgen, han skal have lov til at blive længere, og have mulighed for at vende det.

I forhold til kampen, så var Luiz/Cahill, som mange gange før en kæmpe frustration at se på, de to skal hvert fald ikke spille sammen i et firmandforsvar.
Skrevet af Black Spider
Det vil være en skam hvis vi giver helt op nu. Vi er så tæt på at have et vildt hold til en 4-2-4. Nå ja, så vildt som det bliver med Baka på banen, men altså...

Azpi-AC-Rudy-Alonso
Bailey-Kante-Baka-Lemar
Hazard
Morata

Vi skal bare være fra det her fuldstændigt tumpede "spil med middelmådige forsvarsspillere" pjat. En anden ting, burde vi snart forsøge med enten Luiz eller Azpi som midtbanespillere? Luiz er helt klart ikke en CB længere, har simpelthen ikke fokus til det, og Azpi mangler så småt farten til at være højre back.
Skrevet af DenRomantiskePragmatiker
Black Spider

Egentlig interessant. Tror du Kante og Særdeles Baka vil fungere? Tror du vi får hentet Bailey og/eller Lemar? Og vil Ac fungere i en 4-back kæde? Spørger af nysgerrighed
Skrevet af Hasselbaink.
Kante fungerede i hvert fald fint i Leicester. De spillede 4-4-2 så vidt jeg husker.

Er også mere nervøs for Baka, og om AC er klar til at spille i 4-back.
Skrevet af Cfever
Jeg ser ingen grund til at AC ikke kan fungere i en 4-back kæde, det har han masser af tid til at lære, hans alder taget i betragtning. Kante spillede på sådan en midtbane i Leicester og mener at Baka spillede på noget lignende i Monaco. Vores opstillinger pt efterlader vores 2 midtbanespillere meget isoleret, det er ikke så nemt at håndtere. Det er sådan jeg ser det i hvert fald.
We know what we are
Skrevet af DenRomantiskePragmatiker
Tja, AC kan lære det men pt er han stærkest når han ligger i en fri rolle.

Rigtig observering med kante og Baka, men i en 424 vil de blive mindst lige så isoleret som i den nuværende formation. Baka har ikke vist noget, som tyder på, han kan fungerer i Premier league. Han er for langsom både med og uden bold.
De to andre spillere tror jeg er for dyre for Chelsea pt.
Skrevet af Cfever

Tja, AC kan lære det men pt er han stærkest når han ligger i en fri rolle.


Det ved vi vel egentlig først, når han rigtig bliver sat i en 4-back kæde. Han er dog rigtig stærk i den frie centrale rolle i forsvaret.

Rigtig observering med kante og Baka, men i en 424 vil de blive mindst lige så isoleret som i den nuværende formation. Baka har ikke vist noget, som tyder på, han kan fungerer i Premier league. Han er for langsom både med og uden bold.


Det er jeg ikke helt sikker på, men jeg har ikke så stor kendskab til hvordan 4-2-4 fungerer i praksis. Bakayoko er stadig ung og viste altså i Monaco at han ikke er så langsom med bolden igen. Forhåbentlig er han stærk nok mentalt til at håndtere den modgang han har haft hos Chelsea.

De to andre spillere tror jeg er for dyre for Chelsea pt.


Måske, måske ikke, det er svært at gisne om. Det er dog sikkert at de ikke kommer til Chelsea for småpenge.
We know what we are
Skrevet af Black Spider
Egentlig interessant. Tror du Kante og Særdeles Baka vil fungere? Tror du vi får hentet Bailey og/eller Lemar? Og vil Ac fungere i en 4-back kæde? Spørger af nysgerrighed

Kante-Baka har i min vision ikke ret mange offensive pligter og skal primært rydde op centralt og så få bolden videre til enten kanter eller Haz. Eventuelt kan de spille ud til backs, som så kan spille bolden fremad. Kante-Baka har gjort det okay i 3-4-3, og begge har en fortid i 4-4-2.

Får vi hentet Bailey og Lemar? Jeg tvivler. Men hvis vi gjorde, så ville det lige pludselig blive sjovt.

Og jo, jeg tror bestemt at AC kan fungere i en 4-back kæde. Han er ikke så tackle-stærk endnu, men han er stadigvæk god til at læse spillet, og han har mig bekendt også spillet 4-back tilbage i Gladbach.

De to andre spillere tror jeg er for dyre for Chelsea pt.

90 for Lemar og 50 for Bailey er "kun" 140 i alt. Morata, Drinkwater og Baka til sammen kostede mere.
Skrevet af Cfever
og han har mig bekendt også spillet 4-back tilbage i Gladbach.


Jep sammen med Jannik Vestergaard (omend det ikke var specielt succesfuldt for Gladbach).
We know what we are
Skrevet af Geddar , moderator
@JCech

Er dét du skriver i bund og grund ikke at Roman skal sælge klubben? For det bliver næppe anderledes under ham. Der har været samme kortsigtede fokus i de år han har været der.
https://kortlink.dk/sudv
Skrevet af Wise1964
Med fare for at blive lynchet ...

Er vi netop ikke igang med et længerevarende projekt med de indkøb der er foretaget - unge spillere (Giroud undtaget), nyt stadion, bæredygtig økonomi og akademispillere som kommer gennem systemet langt om længe?

Personligt synes jeg ofte der skydes på klubben som den store synder, hver gang der er rod i resultaterne - hvor det ofte i min optik handler om at klubben ansætter trænere med personligheder der trækker uro med sig ... Conte er jo en klon af Mourinho med det kæmpe ego han render rundt med.

Jeg bliver en lille smule trist når jeg læser fans der synes alle de bedste spillere skal forlade os og vi skal starte forfra ... forfra med hvad?

Skal klubben sende Mr. A på retræte, køre low budget stilen og håbe på det bedste?

Jeg ser det ikke .. forlader de bedste spillere klubben og bliver vi et nyt Liverpool med hensyn til spillet om titlen, så smuldrer akademiet stile og roligt og vi kan for alvor starte forfra.

Tottenham er one-of-a-kind i den sammenhæng og vi kommer aldrig til at gentage det de har præsteret med at skabe unge spillere fra egne rækker uden først at acceptere at der ikke kommer pokaler i skabet. Samme erkendelse Tottenham kommer til når deres bedste spillere forlader dem og tiltrækningskraften formindskes fordi der aldrig kommer trofæer i hus.

I min optik handler det mere om at finde den rette træner som formår at lave mandskabsbehandling der er langtidsholdbar og ikke de kortsigtede lykkeriddere som Conte og Mourinho - Conte vidste vi allerede fra vores italienske venner ville være en håndfuld af de helt store med en stædighed der kun overgåes af proteinpumpede æsler.

4-2-3-1 formationen er vejen frem, hvor spillerne har styr på defensiven samtidig med vi frigør offensive kræfter ... men det bliver ikke under Conte.

Jeg håber at klubben viser handlekraft ved enten at finde den langsigtede trænerløsning eller frigøre midler til det eks. Black spider foreslår ... indkøb af 2-3 super spillere som kan skabe en langsigtet ramme for holdet

OG ...
Bakayoko er naturligvis god nok til at spille i Chelsea, giv nu knægten en chance
Nisi Dominus Frustra ...
Skrevet af Blueandproud
Igår var jeg sindsygt skuffet og vred.
Jeg vidste ikke hvem der skulle have skylden.
Efter en halvdårlig nats søvn, er jeg dog kommet frem til følgende:

RO PÅ.
Vi er stadig på 4. pladsen. Vi er stadig i FA cuppen. Vi er stadig i Champions League.

Giv Conte en chance, giv spillerne en chance.
Skrevet af JCech
Geddar
Er dét du skriver i bund og grund ikke at Roman skal sælge klubben? For det bliver næppe anderledes under ham. Der har været samme kortsigtede fokus i de år han har været der.


Jeg har været oprigtigt glad for, hvad Roman har bragt med sig, og det synes jeg, man som Chelsea fan bør være. Men når det så er sagt, så er det bare ikke super smart, når ejeren har total suverænitet vedr. beslutninger i klubben, og han samtidigt ikke er fodboldkyndig. Hvis et salg af klubben er det, der skal til for at klubben bliver drevet som en fodboldklub, og at der skal arbejdes ud fra en klar strategi, hvor der bliver givet tiden, fejlene mv. til, at et længersigtet projekt skal lykkes, jamen så ser jeg gerne et salg af klubben.
Jeg har brokket mig over det her i mange år på forummet, faktisk siden jeg oprettede min bruger herinde. Jeg tror i det store hele der er et identitetsproblem fra ledelsen, som ikke helt er afklaret med, hvad de ønsker fra klubben. For hvis der skal være en klar stil om, at trænerfyringer er relevante efter 1-2 måneder med mangelfulde resultater, så skal investeringerne også afspejle dette. Det gør de ikke lige nu. Og misforstå mig ikke - jeg vil hellere have klubben gør, som det er tilfældet lige nu, hvor der investeres langsigtet med enkelte store transfers som eksempelvis Morata, men den nuværende strategi stemmer ikke overens med behandlingen af Conte. Det er dét, jeg er skuffet over at se, for klubben kommer aldrig til at rykke sig videre, hvilket kan ses ud fra hele den til, hvor Roman har ejet klubben.

@Wise

Er vi netop ikke igang med et længerevarende projekt med de indkøb der er foretaget - unge spillere (Giroud undtaget), nyt stadion, bæredygtig økonomi og akademispillere som kommer gennem systemet langt om længe?

Jo, det er vi. Men forventningerne, tiden og fejlmargin til træneren stemmer ikke overens med det projekt, der bliver kørt lige pt.

Personligt synes jeg ofte der skydes på klubben som den store synder, hver gang der er rod i resultaterne - hvor det ofte i min optik handler om at klubben ansætter trænere med personligheder der trækker uro med sig ... Conte er jo en klon af Mourinho med det kæmpe ego han render rundt med.

Conte har bevist i Juventus, at han agter at skabe et ordenligt projekt. Derfor var jeg blandt andet begejstret, da klubben signede ham. Men hvad forventer du af en træner, når der hele tiden forventes mere efter en succes? Hvis der forventes et nyt mesterskab, efter man har vundet et i første omgang, så skal opbakningen fra de indre linjer også være der. Conte forlod jo blandt andet Juve, fordi klubben solgte Vidal og ikke formånede at sikre Pogbas tilstedeværelse i klubben på længere sigt. Derudover har der været transfermål, som klubben ikke formåede at lande. Hvis forventningerne stiger, så skal villigheden til at foretage de nødvendige tiltag også følge med.

Jeg bliver en lille smule trist når jeg læser fans der synes alle de bedste spillere skal forlade os og vi skal starte forfra ... forfra med hvad?

Skal klubben sende Mr. A på retræte, køre low budget stilen og håbe på det bedste?

Jeg ser det ikke .. forlader de bedste spillere klubben og bliver vi et nyt Liverpool med hensyn til spillet om titlen, så smuldrer akademiet stile og roligt og vi kan for alvor starte forfra.

Alternativet er, at vi fortsætter med at køre rundt den evige trænercyklus med en træner, der maksimalt holder halvanden sæson, hvorefter vedkommende fyres, og en ny skal starte forfra. Så får vi med et lucky punch og dygtighed sneget et mesterskab i hus, og alle er glade - en halv sæson senere sejler det hele så, og træneren fyres, klubben starter forfra. Synes du ikke, at det efter 15 år er ved at være en joke? Jeg vil sgu hellere undlade at spille om mesterskabet, hvis jeg til gengæld kan identificere mig med min klub. For det er fandme svært, når der træffes så mange hovedløse beslutninger.
Men misforstå mig nu ikke, Wise. Selvfølgelig elsker jeg Hazard og de andre spillere, jeg remsede op. Men jeg synes godt nok Hazard fortjener at komme videre, hvis han gerne vil. Han har tjent klubben på utrolig loyal vis gennem sine snart 6 år her. Så hvis han ikke ønsker at være en del af den her rodebutik, og vil give sig selv chancen for at vinde Champions League, så kan jeg kun unde ham det.

Tottenham er one-of-a-kind i den sammenhæng og vi kommer aldrig til at gentage det de har præsteret med at skabe unge spillere fra egne rækker uden først at acceptere at der ikke kommer pokaler i skabet. Samme erkendelse Tottenham kommer til når deres bedste spillere forlader dem og tiltrækningskraften formindskes fordi der aldrig kommer trofæer i hus.

Nej nemlig. Jeg vil langt hellere have, at man accepterer tre skridt tilbage for at tage fire-fem skridt frem, som jeg pointerede i går. Økonomisk set er det også den mest bæredygtige strategi, som klubben tilsynladende sigter efter nu her.

I min optik handler det mere om at finde den rette træner som formår at lave mandskabsbehandling der er langtidsholdbar og ikke de kortsigtede lykkeriddere som Conte og Mourinho - Conte vidste vi allerede fra vores italienske venner ville være en håndfuld af de helt store med en stædighed der kun overgåes af proteinpumpede æsler.

Jeg er enig. Dog har Conte netop vist, at han formår at skabe meget ud af lidt. Det skete så sent som i sidste sæson, hvor Moses, en ukendt Alonso, en førhen håbløs Cahill, en middelmådig Pedro, en ustabil Hazard og en excentrisk Costa, var nogle af grundstammerne i holdet. I Juventus hev han dem fra 7-6 placeringer til tre mesterskaber på stribe. Jeg mener bundseriøst, at man kan få noget stort ud af ham, men det kræver at man giver ham tiden, og at man rent faktisk samarbejder med ham. For blev jeg modarbejdet på mit job, så ville jeg edermame også være rødglødende.
Thank you, José.
Skrevet af Geddar , moderator
@JCech

Jeg kan sagtens følge dig. Mens man i årevis har bygget på infrastrukturen, og herunder ungdomssektoren, så har den eneste røde tråd ift. den sportslige styring af klubbens førstehold været, at man skulle se kortvarige resultater. Af samme grund er der ansat ret forskellige typer, dog med overvægt af de mere defensive. Sandsynligvis fordi defensive forbedringer skaber de hurtige resultater.

Men i og med der ikke er en stærkere rød tråd i hvordan man må spille, så vil enhver ny manager har behov for en del ændringer, for at få de rigtige typer til sit system. Og man vil have svært ved at forme udviklingen af akademispillerne på den rigtige måde, så de passer ind i klubbens spillemæssige DNA. Og derfra er der desuden modviljen ift. at investere spilletid i talenterne, når de er lige på trappen.

Men okay, den kortsigtede tilgang har da trods alt ført flere mesterskaber med sig. Som Arsenal-fan kan man nemt ønske sig lidt mere kortsigtet fokus fra tid til anden.
https://kortlink.dk/sudv
Skrevet af JCech
Jeg kan sagtens følge dig. Mens man i årevis har bygget på infrastrukturen, og herunder ungdomssektoren, så har den eneste røde tråd ift. den sportslige styring af klubbens førstehold været, at man skulle se kortvarige resultater. Af samme grund er der ansat ret forskellige typer, dog med overvægt af de mere defensive. Sandsynligvis fordi defensive forbedringer skaber de hurtige resultater.


Præcis, og de to ting hænger bare ikke skide godt sammen. Man har forsøgt sig med Scolari og sambabold, man har forsøgt sig med Mourinho, hvor taktisk kynisme er temaet, og man har forsøgt sig med AVB, som var kendt for possession. Nuvel, AVB fejlede big time ift. at eskapaden med Lampard og den høje defensive linje, hvilket John Terry blev myrdet i. Så har man forsøgt sig med Mourinho en gang til og nu Conte - naturligvis er der mange trænere udover disse, men det illustrerer lidt, at man har forsøgt sig med mange forskellige trænertyper, hvor disse ikke rigtigt har slået igennem. Carlo blev for filan fyret efter en 2. (!!) plads. Det virker generelt bare til, at der er et identitetsproblem, og at man ikke rigtigt ved, hvad man ønsker. Klubben har lidt under dette, og gør det stadig.

Men i og med der ikke er en stærkere rød tråd i hvordan man må spille, så vil enhver ny manager har behov for en del ændringer, for at få de rigtige typer til sit system. Og man vil have svært ved at forme udviklingen af akademispillerne på den rigtige måde, så de passer ind i klubbens spillemæssige DNA. Og derfra er der desuden modviljen ift. at investere spilletid i talenterne, når de er lige på trappen.

Jeg er fuldstændigt enig. Talenterne har ikke rigtigt noget at indrette sig efter, og det har ungdomstrænerne heller ikke. Hvordan skal talenterne udvikles og i hvilken retning?
Jeg er i bund og grund ligeglad med, om der hentes en defensiv eller offensiv træner. Eller en mellemting. Det er fuldstændigt underordnet, bare der for en gangs skyld kommer styr på de indre linjer. Nu hvor Conte næppe holder længere end til sommer, så håber jeg da, at man kan få gaflet Simeone. Han har vist, at han formår at bygge et stærkt og veldefineret projekt op. Jeg ser dog helst, at man holder på Conte, og forsøger at rede trådene ud med ham ift. bestyrelsen. Det er dog nok et urealistisk scenarie.

Men okay, den kortsigtede tilgang har da trods alt ført flere mesterskaber med sig. Som Arsenal-fan kan man nemt ønske sig lidt mere kortsigtet fokus fra tid til anden.

Bestemt, men det har også sin pris. Wenger burde ikke have siddet i stolen fra 2014 og frem. I betaler lidt prisen for overdreven loyalitet nu, men han havde stadig et fundament, som man kan hente en træner ind efter. Som jeg ser det lige nu, så har Chelsea mange forskellige og usammenhængende spillertyper. Der skal et solidt trænerarbejde til, før der endeligt kan ryddes ordenligt op, og der herved kan etableres en klar klubfilosofi.
Thank you, José.
Skrevet af LeCoqRod
Puha.. sikke en kamp, meget vrede og frustration igår - et hold helt uden vilje og sammenhørighed, ikke det chelsea jeg husker - der er tydeligvis noget galt.

Når det så er sagt er jeg stadigvæk på det hold som holder fast i conte, vi kan simpelthen ikke blive ved med at smide trænerne på porten hver gang der er lidt modvind, vi modarbejder vores eget projekt og det er blevet tydeligt at spillerne også er for vant til at; hvis de spiller dårligt og ikke rammer mommentum, så er det nemmere bare at få træneren fyret også resete. Jeg synes fandme også det er på tide at spillerene tager noget ansvar og en rolle i det her!
Jeg er forholdsvis enig i at conte bærer en stor del af ansvaret ift hans stædighed omkring taktikken og hans valg af spillere som tydeligvis ikke er i nærheden af en form pt som kræves for at være med i top-4 - her tænker jeg spillere som baka, cahill, pedro, zappa og igår david luiz.

Men jeg magter ikke vi kører den har cirkus metode på management stilen hele tiden! vi har snakket meget omkring at klubben er ved at etablere en sundere økonomi og en ny profil i fht måden vi aggerer på transfer markedet og at vi skal være kloge og bruge vores eget bagland - men jeg synes det er tydeligt at ledelsen ikke har en rød tråd i hvad de har af forventninger og hvad de har / indkøber af matriale, endvidere kan den strid der er mellem træneren og ledelse ikke være holdbar hvis der skal arbejdes fremad - det skal løses!

ift at vi skulle sende vores profiler væk for at opbygge igen, er jeg godt nok meget uenig. Mister vi hazard & tibo - som højst sandsynlig sker, er vi dømt til kæmpe, som i at kæmpe rigtig meget, om bare at komme med i Euro League hvert år. - jeg kan godt se hvad du mener @Jcech med at vi skal træde lidt tilbage for at komme frem, men det du foreslår er simplethen for radikal, og uanset om vores profil har ændret sig, har vores sucess siden ambro gjort at vores ambitions niveau er blevet højere og af god grund, med alt det tidligere investeret og med vores akademi burde vi fandme også have top ambition - jeg siger ikke at vi skal vinde været år, kører en treble eller ligne - men vi skal fandme være med i blandt toppen

Og det er vi jo givetvis også stadigvæk!

Carefree, wherever we may be https://media.giphy.com/media/CznIzh6BlEEgg/giphy.gif
Skrevet af LeCoqRod
@Jcech
Det virker generelt bare til, at der er et identitetsproblem, og at man ikke rigtigt ved, hvad man ønsker. Klubben har lidt under dette, og gør det stadig.


Der rammer du den!!!
Carefree, wherever we may be https://media.giphy.com/media/CznIzh6BlEEgg/giphy.gif
Skrevet af LeCoqRod
Er der i øvrigt nogle der har fulgt med i hvordan zuoma har klaret sig i stoke, ved de har spillet helt af helvedes til, men har zouma gjort det godt?
Carefree, wherever we may be https://media.giphy.com/media/CznIzh6BlEEgg/giphy.gif
Skrevet af RobertTheRobber
Jeg er helt enig med LeCoq og JCech. Det nytter ikke noget smide Conte på porten. Det er for nemt og det viser mangel på rygrad i modgang. I stedet for at trænerens hoved skal være på spil, ser jeg hellere at der ruller hoveder i truppen. Det er ikke nogen dårlig trup, slet ikke, men efter indsatsen igår er det tydeligt, er der skal ske noget mentalt før vi ser forbedringer.

Conte stiller sådan set med det bedste han kan, men der mangler gejst, blandt andet. Det er måske hans ansvar i det lange løb, men det er sgu ikke nemme arbejdsforhold han har, når 8 ud af 11 ikke kan være deres indsats bekendt. Nu skal der selvfølgelig ikke ske en decideret decimering af truppen, men jeg synes nu godt, at man kan statuere eksempler og smide de spillere på porten, der mangler attituden og den rette indstilling.

Desuden, nu så vi en rædderlig indsats af Bakayoko i går. De samme skabehoveder der gik helt amok over ham i startopstillingen, er i det store hele de samme, der mener at man skal spille talenterne, uanset konsekvenserne. Så er mit spørgsmål; Bakayoko er 23 år. Skal han have flere chancer? I så fald, hvordan skal vi så nogensinde få vist vores egne talenter tillid, hvis de kan se at et dyrt køb som Bakayoko bliver skibbet efter 6 måneder? Hvor mange chancer tror de så selv, at de kan se frem til? 2-3 indhop? Er det pres sundt eller usundt for en 17-20 årig spiller?
http://makeagif.com/yr8SVy http://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2013/05/frank-lampard-203-goal.gif
annonce
0