@wise
"Mugesh - jeg har samme bekymring om defensiven, der har ikke været meget fremskridt at spore over sæsonen eller tegn på en defensiv struktur der fungerede"
Enig Wise, det meget lidt, der er blevet forbedret over sæsonen. Egentlig behøver det ikke at være et problem, hvis vores angreb bare tordnede frem, men det er heller ikke tilfældet.
@vince
"Det er ikke utænkeligt at Lampard måske ikke er speciel god på den front og det er nok en del af problemet. Men personlige fejl fylder godt nok også meget."
Men personlige eller individuelle fejl kommer jo af hovedsagelig to ting. 1) spillerne har ikke niveauet til det. 2) manglende struktur, spillerne er ikke blevet trænet nok i placering og ansvar i bestemte scenarier. Til trods for nogle nok vil mene det er det første, der er problemet, så jeg af den overbevisning, at det er nummer 2, der er det største problem. Alle spiller kan se dårlige og dumme ud, hvis de for tildelt rolle, ansvar og systemer, der enten ikke passer dem eller ikke er blevet nok sat ind i. Ja, selv JT lignede Bambi på glatis under AVB.
@gelmore
"Jeg tror stadig ikke Lampard får styr på defensiven, selvom der hentes forstærkninger. Jeg håber jeg tager fejl - Men tror ikke Lampard er træner om 1 år. kommer større pres med nye folk."
Jeg håber han lykkes for kan godt lide hans tilgang til de fleste kampe. Dejligt, at han er manager, der stadig spiller frem efter en 2-0 føring.
Men det ret tydeligt, at Lampard foretrækker filosofien, "angreb er det bedste forsvar", hvis man ser på indkøb og rygterne, så er det hovedsageligt i den offensive del, der investeres, hvilket jeg ikke er uenig i. Der er flere verdener til forskel på at have en Drogba eller Diego Costa til rådighed kontra Batsy, Abraham og Giroud.
@PFFChelsea
"Hverken Rudiger, Zouma eller AC er jo dårlige spillere, men de virker hurtigt stresset og mister overblikket."
Enig, begge har et kæmpe talent og vist deres høje niveauet under andre trænere og setups. Og hvis vi skal springe banken for en CB´er så gøres det forhåbentligt på en erfaren plus 27år fra øverste hylde og ikke et anden ligegyldig mellemvarer fra Millwall eller et kæmpetalent uden erfaring fra højeste niveau o.lign.
"Så er der hele problemet med vores forsvar mod dødbolde, især hjørnespark, hvor jeg ikke lige kan spotte problemet"
Her mener jeg mange gange har vores forsvar været svigtet af, at vi har haft en målmand, der havde slået lejr på målstregen. Jeg er den overbevisning, at det vil blive markant forbedret med en nogenlunde god målmand, der tør at forlade målstregen.
Og den sidste ting, Kovacic på den defensive styrende rolle her i anden halvleg var ikke helt tosset. Han er god i taklinger, god på bolden, god til at vende fra forsvar til angreb. Også har han mere fart ens Jorginho og bedre teknik end Kante. og hvis Kante imitere Essiens rolle før skaden, vil det ikke være helt tosset.
Forsvaret har været elendigt, men de har heller ikke haft særlig meget støtte, hverken foran eller bag dem i denne sæson. Og det falder i sidste ende på Lampards valgt af spillere og system.