Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, i en anden klub ville spilleren spille gratis naturligvis.
\"Since 1990 the backpass rule Has been taken away from Liverpool And since that date they\'ve had to wait. So let\'s sing them a song that they fucking hate. 23 years.........Fuck all\"
"hvori ligger det absurde i at skelne mellem succes og historie? Bare fordi en klub måske ikke har en så begivenhedsrig historie eller internationalt kendt historie, bliver det vel ikke mindre historie af...(?) Bare fordi fx USAs historie ikke er så lang som fx Danmarks, så har danskere vel ingen ret til at sige, at USA ingen historie har...(?) "

Det absurde ligger i, at han antager, at LFC-fans ikke tænker på succes, når de snakker om historie. Desuden er pointen om en humorforladt fankultur også særdeles letkøbt.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@Forza Zola

”Begynder at spekulere i om Drogba nogensinde ville kunne spille i et 4-4-2 system. Han kunne ikke med Sheva og heller ikke med Anelka og efter dagens kamp heller ikke med Torres (ved godt det er tidligt, men er dog bekymret).”

Synes også det tidligt at komme med den konklusion. Tror godt Drogba kan spille sammen med både Anelka og Torres, men diamanten kræver at den offensivemidt skal kunne udfylde rollen. Førhen da vi brugte diamanten med Anelka og Drogba i front, fik Cole eller Lampard den offensive plads og ingen af dem levede op til den.

Drogba vil jeg hellere vi holder kontraktperioden ud, da han stadig har niveau og kan ikke bringe særlig meget i transferindtægter.

@Kemosabe

”Det bliver simpelthen for snævert og de eneste gange vi i første halveg kom til en lille smule, var når vores backs lykkedes med et dybdeløb (cole) eller med at sætte en mand (bosingwa). Der var meget lidt bevægelse fra vores to forreste og endnu mindre fra Lampard og Essien.”

Netop det at diamanten er for snævert, kommer Lampard ikke til sin ret.

CA står foran nogle sværere beslutninger de næste par kampe. Da kampen i går helt klart beviste at Lampard ikke passer til en diamant! Tror godt at diamanten kan fungere, men det bliver altså med en Malouda frem for Lampard, da han er bedre end Lampard i diamanten. Hvis det bliver diamanten så er der plads til Torres, Anelka og Drogba, men ikke Lampard. Omvendt skal vi beholde 4-3-3 for så kan vi få det bedste ud af Lampard og Malouda, og holdet kender det system, men Drogba, Anelka og Torres kan så ikke starte inde på samme tid.

Personligt håber jeg på en diamant, fordi jeg tror Anelka kan blomstre under denne. Og frygter lidt at vi ikke ser en Lampard på toppen mere og hvis diamanten er det CA vil så vil den passe fitn i fremtiden, hvor Kalou kan overtage for Anelka lige bag en en Sturridge(hvis fortsætter sin udvikling) og Torres. Hvis vi skal tænke fremad ser jeg også gerne en bænkning af Drogba og Lampard.

Mikel startede dårligt, men synes faktisk, ham Essien og Anelka var de eneste der kunne være deres indsats bekendt igår. Luiz er jeg meget positiv over, synes han virkede til at kunne følge med niveau i PL, og glæder mig til at se Ivanovic på backen igen og Bos på bænken. Så jeg ser meget gerne en opstilling til næste kamp:

Cech
Ivanovic-Luiz-JT-Cole
Mikel
Essien/Ramires-Malouda
Anelka
Torres/Drogba-Kalou

PS: Cech må vel tage målet på sin kappe.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Det absurde ligger i, at han antager, at LFC-fans ikke tænker på succes, når de snakker om historie. Desuden er pointen om en humorforladt fankultur også særdeles letkøbt.


men så er det jo bare et spørgsmål om semantik! hvis liverpools fans lærer at bruge ordene i de rigtige betydninger, kan vi jo alle være enige - der er jo ingen tvivl om, at Liverpool (historisk set :-) er mere succesfulde end Chelsea...
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
"men så er det jo bare et spørgsmål om semantik! hvis liverpools fans lærer at bruge ordene i de rigtige betydninger, kan vi jo alle være enige - der er jo ingen tvivl om, at Liverpool (historisk set :-) er mere succesfulde end Chelsea..."

Jeg tror ikke, at det hele beror på en misforståelse.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
@Mugesh

Det er tidligt at kunne sige ret meget om Luiz, men man havde da ihvertfald fornemmelsen af, at han ikke er bange for at føre bolden frem, hvilket er Ivanovics største problem. Samtidig har Bosingwa faktisk gjort det nogenlunde godt i de sidste par kampe, så Ivanovic kan nok heller ikke være helt sikker på den plads.
Vi kommer dog helt sikkert til at savne ham på dødbolde, hvis han bænkes. Han er utvivlsomt vores farligste mand i luften.

Jeg er enig i, at der skal ændres på opstillingen på midten, men jeg må indrømme, at jeg har lidt svært ved at se nogen helt oplagt løsning.

Jeg tror umiddelbart, at Mikel bliver taberen i det spil og CA sætter Essien ned på den defensive midt.

Anelka

Malouda - Lampard

Essien

Ikke at jeg nødvendigvis synes det er det smarteste, men jeg har endnu til gode at se Carlo sætte Drogba eller Lampard på bænken, når disse var 100% spilleklar. Vi må se om han har nosser til det.


synes Luiz gjorde et godt indhop, men begrænset hvor meget man lige kan bedømme...

Tror desværre også at Mikel bliver ofret - selvom han er en bedre pasningsspiller end Essien... Men det kan måske i sidste ende også blive hans redning? Synes kampen viste, at det i det mindste er væsentligt at finde plads til Malouda på midten, da han bidrager med tempo-skift.

Noget andet er selve opstillingen. Havde vi nu haft rigeligt med point ned til forfølgerne ville jeg også være tilhænger af, at vi bare eksperimenterede med forskellige opstillinger, men det er vel nu´er det er vigtigst lige pt og bør vi så ikke spille med den opstilling vi ved virker? - så må Drogba/Torres jo bare skiftes til at være på banen...
Zola & Clarke - a match made in the furnace under the Bridge!
@Kemosabe

”Jeg tror umiddelbart, at Mikel bliver taberen i det spil og CA sætter Essien ned på den defensive midt.”

Det tror jeg desværre også, og desværre lever Lampard og Essien stadig på deres navn(Lampard er lidt undskyldt pga. sin skade). Mener at Malouda, Ramires og Mikel er mere berettiget til pladserne end de to andre.

”Ikke at jeg nødvendigvis synes det er det smarteste, men jeg har endnu til gode at se Carlo sætte Drogba eller Lampard på bænken, når disse var 100% spilleklar. Vi må se om han har nosser til det.”

Har han overhovedet turde bænke en 50% klar Lampard? Vi så jo Arsenalkampen.

”Samtidig har Bosingwa faktisk gjort det nogenlunde godt i de sidste par kampe, så Ivanovic kan nok heller ikke være helt sikker på den plads.”

Bos er den bedste back vi har når det kommer til det offensive, men han magte ikke at løbe hjem, markere, takle og det værste af alt, så prøver han tit på nogle ”frække” aflevering i den knap så ”frække” ende af banen.

@TP

”Synes kampen viste, at det i det mindste er væsentligt at finde plads til Malouda på midten, da han bidrager med tempo-skift.”

Det meste triste er at CA bænker vores bedste offensive spiller gennem hele sæsonen, Malouda og ændre systemet for at gøre plads til at Drogba, Anelka og Torres kan spille sammen, samt at gøre plads til en Lampard, som har været skadet det meste er sæsonen.

”men det er vel nu´er det er vigtigst lige pt og bør vi så ikke spille med den opstilling vi ved virker? - så må Drogba/Torres jo bare skiftes til at være på banen...”

Eller begge to, da Anelka virker til at være den der er bedste i form, og han spiller langt bedre centralt end ud på kanten.

Mesterskabet er ikke afgjort endnu, det er sådan set nu de afgørende kampe kommer, så man kan jo kun håbe på at både Manu og Arsenal går videre i CL, selvom Arsenals situation ser nærmeste umulig ud.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Tillykke til Cole, fuld fortjent!

http://www.skysports.com/story/0,19528,11668_6736847,00.html
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Mesterskabet er ikke afgjort endnu, det er sådan set nu de afgørende kampe kommer, så man kan jo kun håbe på at både Manu og Arsenal går videre i CL, selvom Arsenals situation ser nærmeste umulig ud.


Det er bestemt ikke afgjort, men jeg ser ikke os spille nogen rolle i det.
-
annonce