Snak

Mere indhold efter annoncen
Det har jeg absolut ingen idé om, og det er i øvrigt også fuldstændigt irrelevant, hvad du og jeg måtte mene om den sag. Det handler derimod om hvad Mou har af tanker og idéer, og det handler man så ud fra.

Skal vi ikke for god ordens skyld antage, at Mou hverken er indlæggelsesmoden eller befinder sig i bizarro world? I så tilfælde, så kan jeg love dig for, at Mou har ikke den holdning, at de tre resterende er bedre end Luiz.

Den holdning ville svare til, at Conte pludselig gik målrettet efter at købe Bendtner, fordi han har indset, at B52 er langt bedre end de der slatne typer, Juve ellers har rendende i angrebet. Det er så fuldstændigt groteskt fjollet, at pludselig og fuldkommen sindssyge er den eneste rationelle forklaring på, at et individ har en sådan holdning.

så har Luiz nok ikke den store interesse i at blive længere.

Er det ikke fløjtende ligegyldigt? Luiz er på kontrakt og går ingen steder uden klubben ønsker det. Og hvorfor skulle klubben ønske det, når alternativerne i midterforsvaret er som de er?

Mou gjorde netop dette, men samtidig gik han skridtet videre, og gjorde med sine ord Luiz til en integral del af truppen, hvilket i sidste ende kun hæver en evt. salgspris.

Problemet er så, hvad der sker efterfølgende, når Mourinho lige har solgt den spiller, der skal spille hver gang, for noget der svarer til indkøbsprisen + inflation. Så vil Mourinho stå med en masse æg i ansigtet. Og Mourinho er så rutineret, at han udmærket er klar over det. Hvorfor skulle han ønske at få æg i ansigtet, bare for at påvirke salgsprisen yderst marginalt, når han kunne have udtalt sig en anelse mere moderat og helt undgået at tabe ansigt, uden at salgsprisen ville blive synderligt påvirket?

Er det ikke almen salgsviden, at ting der absolut IKKE er til salg, er dyrere i anskaffelse, end ting der ER sat til salg?

Problemet er, at almen viden oftest er overgeneraliseret sludder, der tager udgangspunkt i halve sandheder. Det er fx almen viden, at jorden er rund. Bortset fra at jorden faktisk ikke er rund, men derimod ellipsoid.

Hvad angår handler, så bliver ting ikke nødvendigvis dyrere, fordi du højlydt påstår, at de slet ikke er til salg, end ved at du simpelthen sætter dem til salg til den pris, du på forhånd har lagt dig fast på.

Rygterne siger, at Barca har budt 25 mio euro og ifølge Nick forventer de antageligt, at de kan få Luiz for 30-35 mio. Hvis Mou åbent havde sagt, at en handel måske kan overvejes ved 35 mio euro, så ville resultatet jo ikke have været ret meget anderledes. Barca byder jo ikke, fordi vi fortæller dem, at Luiz er den mængde penge værd, men simpelthen fordi de selv mener, at han er det. De forventer selvfølgelig ikke, at vi sælger for 25, men de ser på vores reaktion, og vurderer om de vil forsøge igen.

Som jeg ser det, så er det eneste tidspunkt, hvor det faktisk bliver relevant om Luiz er til salg, en situation hvor Barca i løbet af kort tid skal overbevise os om, at vi bør sælge. Så er der ikke tid til at starte lavt og så langsomt prutte sig op på et fornuftigt niveau. I den situation ville det give mening at bluffe og lade som om, man ikke ønsker at sælge, men den situation er vi jo så netop ikke i.

Så længe Barca har alverdens tid og ingen konkurrence, så har de ikke nogen grund til at byde højt, uanset hvad Mou så har sagt om Luiz. Så kan de lige så godt starte på 25, hvilket er latterligt, og så køre op til 30, hvilket har antydningen af at være rimeligt, og så måske 33 + en venskabskamp, og så måske 36. Det bliver ikke hverken værre eller bedre af, at vi simpelthen fortæller dem, at vi vil have 40 for ham.
Anyways, den korte udgave er, at jeg ikke føler mig helt overbevist om, at der for tiden skulle være gang i forhandlingerne mellem Luiz og Barca. Jeg synes ikke, at de eksisterende udtalelser og klubbernes generelle ageren indikerer, at Luiz er ved at blive solgt.

Men det står selvfølgelig folk frit for at være uenige.
@BS

”Du er selvfølgelig klar over, at du baserer hele dit argument på en antagelse, der indtil videre ikke er understøttet af ret meget?”


Sådan vil det vel altid være, når man diskuterer transferemner/rygter? Det jeg forholder mig til er, hvad jeg kender Mourinho for, og hvilken stil han spiller osv. Og derefter forholder jeg mig til, hvilken type spiller Luiz er, og derefter nationalitet, kultur o.lign. Her peger meget lidt på at Luiz skulle fravælge Barca.

”Som bekendt er jeg selv ganske Mourinho-skeptisk, men lad nu lige manden gøre noget dumt, før vi giver ham bierne, wicker man style.”


Tja Mourinho bildte jo både fans og klub ind efter første sæson, at spillet nok skulle blive bedre, flottere og mere attraktivt, men efter tre sæsoner måtte Roman erkende, at hans drøm om, at Chelsea skulle spille flot fodbold blev i stedet for til ”boring boring Chelsea”. Så nej jeg har absolut ingen tillid til, at the happy one, vil skabe et seværdigt fodboldhold.
Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Nu er der jo KÆMPE forskel på spillermatetialet dengang og nu.

Vi spiller nok ikke tiki-taka, men det skal nok blive underholdende alligevel.

Personligt er jeg ligeglad, så længe vi vinder.

Derudover har Luiz selv udtalt, at han ikke vil skifte, og at rygterne irriterrede ham. Dagen efter meldte Mou ud, at ham og Mata ikke vil blive solgt.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
”Nu er der jo KÆMPE forskel på spillermatetialet dengang og nu.”


Ja, for Mourinho havde jo ikke uanede midler for at skabe et hold, som kunne spillet flot og attraktivt i hans første periode. Han måtte jo klare sig med et par sølle mia i transferbudget pr. sæson, det var hårde tider for den kære Mourinho.

”Derudover har Luiz selv udtalt, at han ikke vil skifte, og at rygterne irriterrede ham. Dagen efter meldte Mou ud, at ham og Mata ikke vil blive solgt.”


Super, så kan jeg sove trygt om natten igen, nu, hvor Mourinho har udtalt, at de ikke er til salg, manden er jo kendt, for aldrig at manipulere med medier og fans.

Hellere et usundt legeme end en fordærvet sjæl
Det er jo ingen hemmelighed at alle der har set/spillet for/spillet imod/spillet med Barcelona i FIFA, har en smule Barca DNA, så det har Luiz selvfølgelig også. Derudover så er han fra de varme lande, og det kan ikke benægtes at Spanien holder sig klimamæssigt over England. (Ude godt, hjemme bedst).

Jeg håber ikke at vi sælger Luiz, aldrig i livet, men jeg ser det slet ikke som urealistisk.

Noget jeg har savnet de sidste par år er at vi formår at sælge spillere, alt vi gør er jo at lade dem gå på frie transfers, det er noget pjank.

30£+ (millioner) for Luiz vil være en fin pris. Hvis vi sælger ham, så skal prisen også være rigtig.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Noget jeg har savnet de sidste par år er at vi formår at sælge spillere, alt vi gør er jo at lade dem gå på frie transfers, det er noget pjank.


Det er sgu da en underlig holdning. Vi skal sgu da kun sælge, hvis der enten er problemer med spilleren, eller hvis vi får tilbudt absurd mange penge.

Jeg ser det bestemt heller ikke som decideret urealistisk, at Luiz kunne risikere at blive solgt, men jeg magter heller ikke den pessimistiske holdning Mugesh lægger for dagen, hvor det nærmest er et faktum han bliver solgt.
-
"Det er sgu da en underlig holdning. Vi skal sgu da kun sælge, hvis der enten er problemer med spilleren, eller hvis vi får tilbudt absurd mange penge."

Måske dårligt formuleret, vi havde bare en god periode med spillere som Deco, Belletti, Ballack osv der forlod os for tæt på ingenting (eller ingenting). Men det er klubben, som jeg ser det, ved at rette op på.
Jeg er sådan set ligeglad med din mening. Forkælet.
Det er så også tre spillere, som havde deres sidste store kontrakter hos os.
-
30£+ (millioner) for Luiz vil være en fin pris.

Gav vi ikke 25 mio euro + Matic for ham? I omegnen af 35 mio euro vil da ikke være en særligt god ROI, og vi vil så reelt bare have leget rugekasse for Barca. Det holder simpelthen ikke. Hvis de vil have ham, så må de fandme også punge ud.

Og en helt anden ting, men pund-tegnet skal altså stå foran beløbet. £30+ og ikke 30£+. Jeg beklager flueknepperiet, men det ser altså bare forkert ud. :-)

Edit:

vi havde bare en god periode med spillere som Deco, Belletti, Ballack osv der forlod os for tæt på ingenting (eller ingenting).

Nu var det jo så også tre folk i slutningen af deres karrierer. Og det har jo reelt været situationen for os. Enten er folk gamle når de smutter, eller også flopper de, så vi ikke kan tjene synderligt på dem.

Der er dog nogle undtagelser. Ifølge Transferleague fik vi 12 mio for Sturridge, 8 mio for Meireles, 13 mio for Zhirkov, 7 for Carvalho, 5 for hver af Pizzaro, Sidwell og Ben-Haim, 9 for SWP, 12 for Bridge, 25 for Robben, og 6 for Huth.

Det er hovedsageligt ikke store handler, men deres roller taget i betragtning, så er nogle af dem da meget gode. Seks mio pund for Robert Huth, fx? 5 mio pund for Pizzaro? Sturridge var lidt billig, men han var jo også ved at nærme sig kontraktudløb.
annonce