Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Maarkap

Ha, hvorfor slettede du det ellers fine indlæg, BS? Bange for at for mange skrev det så samme, så det ikke var nuanceret nok?

Næh, men det bliver bare så kedeligt at se en håndfuld forskellige brugere skrive den samme kommentar, og så bagefter se en mere og mere frustreret Andib skrive det samme svar.

Jeg tror, at han accepterer, at tråden ikke er helt så Mou-forherligende som Chelsea-tråde kan være, og at vi også godt kan nuancere kritikken af Rafa, selv om vi nok er forfaldne til at skyde genvej og bare definere ham som en ubrugelig tosse.
Det er iøvrigt vildt nok, hvis Rafa lander jobbet i Real Madrid.

Det er jo længe siden, at han præsterede noget voldsomt mindeværdigt med nogen klub. Ikke at jeg synes han er en dårlig træner, men Rafa-bold er jo også typisk sådan lidt...kedeligt. Lidt ligesom Jose, bare med mindre succes og uden troll-factor.
Så !
Nu er et hvis tid til en af de Mou "liderlig" kigger frem, jeg er total uterlig in love med den træner, elskede ham i Chelsea, Inter, Real Madrid (dog et par fejl jeg gerne ville være for uden) kende ham ikke rigtig i porto før de vandt.

men han er som jeg ser det sammen med "Carlo the great" den bedste eller næst bedste træner i dag.

jeg elsker hans humor, hans media tække (eller mangle på samme) jeg elsker hans darkside, men over alt elsker jeg det taktiske geni og hans mandskabs pleje, han er MIN Chelsea træner nr Uno.

men er han uden fejl, HELL NO, det er sku en del af charmen.

jeg er helt på linje med chemik når han siger vi skal have en klasse angriber mere det skal et hold som Chelsea hvis vi vil vinde alt og det vil vi sku.

I kan godt pakke alt det de lort med FFP væk, Chelsea kan sagtens købe en angriber til 30-40mil£ uden det på nogen måde bringer os i fare, der ud over kan vi sagtens forstærke et par steder mere, er sku utrolig at man bruger det augment for ikke at købe kvalitet, bare lige fordi det er på "mode" at smide om sig med FFP for at argumentere for ungdoms spiller.

Jeg vil skide på om vi har det bedste ungdoms setup eller bla bla, hvis de er gode nok giv dem kampe er de ikke fint sælg dem, vi skal vinde i Chelsea og det gør vi ikke med børn me mindre der er børn med super kræfter (Hazard).

Så er vi i gang ;)
Mine Hjerte Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Mine Helte & Legender: Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makélélé / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / N.Kante
@Hackney
Lige over, det manglende da bare!


@Maarkap
Beklager hvis jeg stjal din torden (det lyder lidt fjollet, direkte oversat), det var ikke min mening!


@andib
Jeg behøver vist ikke skrive hvad jeg mener mere til denne sag. Jeg er HELT på linje med RobertTheRobber.
Haha, så er vi to der tager fejl! Ej, spøg til side. Jeg aner selvfølgelig ikke om det er rigtigt det jeg skriver er fornuftigt, jeg forsøger dog at inddrage så mange "gennemtænkte" aspekter som muligt.


@chrmik
Jeg elsker at Costa er kommet til og at vi har fået en topangriber med mål i støvlerne, men 12 kampes skadesfravær er alt for meget i min bog når man ser på hvilke konsekvenser det har efterfølgende når spilleren kommer tilbage - der bruger han så 2-3 kampe på at blive skarp igen, hvilket efterlader holdet i limbo tilstand i langt mere end 12 kampe
Fair pointe, jeg kan sagtens følge argumentet. Jeg tror dog ikke, at skadesproblemerne for ham fortsætter, da han nu har 2-3 måneder til restituering.
Jeg kender godt til FFP delen og de udfordringer det kan give at hente et dyrt navn ind - de seneste vinduer og den nye sponsoraftale åbner dog op for at man kan lave signings af den størrelse når man samtidig tager med i betragtning at eks. Cech og Drogba forlader os som jo også oppebærer et vist lønniveau.
Cech og Drogba fik faktisk ikke det vilde, taget i betragtningen af hvem de er. Cech, som har været den faste samme i +10 år, fik ikke Lampard/Terry løn (£120.000 vs. £175.000) og gamle Droggy fik "kun" £80.000 (ikke at han var mere værd). Jeg er tilbageholdende overfor en spending-spree, da det nemt kan gå galt med bare én dårlig, dyr investering. Ikke at vi bliver straffet i det tilfælde, men en stor økonomisk investering indskrænker investeringsmulighederne betydeligt. Flere af dem, og vi ender med at være bundet på hænder og fødder, især fordi FFP kravende bliver større og større.
Jeg vil gerne understrege at dette er tanker og det vel er derfor vi diskuterer - eller handler det mere om at få ret?
Få ret? Hehe, hvem skulle beslutte hvem der fik ret? Det handler det naturligvis ikke om. For mig handler det bare om at have en god debat om et af mine favoritemner, nemlig Chelsea.


@Black Spider
Denne tråd ville blive stemplet som en blasfemisk vederstyggelighed, hvis engelske Chelsea-fans faldt over den (og kunne læse dansk godt nok til at forstå indholdet), og Rafa var altså ikke særligt imponerende i sin tid hos os.
Det kunne ellers være interessant nok at høre. Jeg kan forstå, at deres holdninger er anerledes. Hvor er forskellen og enighederne størst i forhold til holdningerne, når man ser på de engelske kontra de danske? Er det eksempelvis vores kritiske tendens mod Mourinho?
http://makeagif.com/yr8SVy http://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2013/05/frank-lampard-203-goal.gif
Hvor er forskellen og enighederne størst i forhold til holdningerne, når man ser på de engelske kontra de danske? Er det eksempelvis vores kritiske tendens mod Mourinho?


Blandt andet den. Og derudover går de fleste engelske Chelsea-fans langt mindre op i, hvordan vi spiller, så længe vi vinder.

Det er blandt andet derfor, at mine absolut bedste minder, er kommet fra vores stærke defensive kampe, da de oftest er blevet fejret på det helt andet niveau end de flotte offensive kampe, vi også har spillet. Mine venner og bekendte og folk jeg generelt har mødt, kan godt lide troll-faktoren, der ligger i at pisse Brendan og Arsene Wenger af med "destruktiv" bold, og derudover er det jo altid sjovt at skabe "kaos" i aviserne.

Folk har bare et helt andet forhold til fodbolden og Mourinho. Akademiet har de fleste dog samme holdning til, de er om nogle endnu mere vilde, når en af de unge får spilletid.

Det er meget svært ikke at blive lidt ekstra vild med Mourinho, når man dagligt mærker euforien omkring ham i London.

Dermed ikke sagt at folk er decideret usaglige, de har bare et helt andet synes på tingene, end de fleste her i tråden har.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Hvem helt præcist? Han er da helt naturligt populær her, men langt de fleste har da kunne se de negativsider der ville følge med.
Det bunder nok meget i, hvad det er man ønsker. Hvis det udelukkende er ud fra det resultatmæssige, så er Mou jo en ganske fremragende træner med et fremragende CV. Det er der ingen der kan tage fra ham og så forstår jeg at man udelukkende er tilfreds med Mou og hvad har gør. KnockOut er et godt eksempel på dette og det kan også være jeg har taget andre med, som tidligere frekventerede tråden. Jeg gik tilbage og kan se at der er flere, der er blevet "banned".

Alligevel reagerer du nærmest hver eneste gang der er bare en smule kritik (der bestemt har været berettiget) af Benitez herinde.
Denne gang var det dog Maarkap, der farede op i det røde felt, da jeg nævnte hvor jeg tidligere havde haft diskussioner herinde. Det var ikke mig, der ønskede endnu en Rafa/Mou bashing.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Jeg holder ikke Rafa op imod Mourinho, for det ville ikke være nuanceret nej. Men nu konkludere du bare noget igen. Rafa var ved at koste CL deltagelse, pga hans underlige beslutninger. Men vi kan holde ham op imod Hiddink, som rent faktisk fik holdet til at spille som et hold - meget mere end man kan sige om Rafa.
Det er helt fair. Hiddink var/er bestemt også en dygtig manager og I vandt jo også FA-Cuppen med ham. Jeg forstår heller ikke at RM skifter Ancelotti ud og da slet ikke med Rafa.

Jeg er faktisk ligeglad med den udtalelse. Så skulle jeg også være sur på alle på bold? Når man har Mourinho som træner, tager man sådan udtalelser med et gran salt.
Synes bare jeg kan huske at du skrev at du aldrig kunne komme til at lide Rafa lige meget hvad han gjorde og det var netop pga den udtalelse. Men det behøver vi heller ikke gøre mere i, for det kan jo lidt være lige meget.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Harmen er vel større over, at han ikke beklagede den udtalelse, efter han var blevet ansat. Så skal det jo fandme være op ad bakke for hans popularitet, hvis han som fungerende Chelsea-manager ikke gider at sige undskyld for, at han svinede Chelsea-fans til. Det er en meget lille ting at gøre, det kræver kun et par ord, men Rafas stolthed var vigtigere og Chelsea-fans var åbenbart en komplet ligegyldighed.
Jeg tror også at vi i sin tid blev enige om at det var win-win for russeren at hente Rafa ind. Det stillede en ny manager i et meget bedre lys under alle omstændigheder.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Det er bestemt heller ikke kun Chrmik, jeg er efter. Det er den generelle tilgang med namedropping af spillere uden at tage stilling til hvordan og hvorledes de skal passe ind på et hold, jeg er imod. Andre gange herinde har det fx været den uforbeholdende kritik af Rafa og samtidig uforbeholdende ros af Mou, jeg har forsøgt at få lidt mere nuanceret. Der var det ikke primært Chrmik jeg var efter (i hvert fald ikke så vidt jeg husker ; ) )


Det var ordet "nuanceret", Maarkap reagerede på. Rafa fik masser af verbale tæsk, da han i sin tid var manager hos os, og det var for det meste fudt fortjent.

Jeg tror, det her er bare et gæt, at folk i tråden, som er fans af en anden kub end dig selv, og som derfor helt naturligt har et andet forhold til Mou og Rafa, er trætte af, at de skal have smidt i hovedet, at der er brug for en fan af en anden klub for at debatten bliver mere "nuanceret".

Jeg synes ofte, at du bidrager med gode ting, og er frisk på en saglig debat, når du kigger forbi tråden, men lige i denne omgang er kritikken af dit indtog ret meget din egen "skyld", vil jeg mene.

Det sagt, så fik du lige fremprovokeret endnu et fuldemandsindlæg fra KO.
The Blues. The Hornets. The Fire. Paulo Ferreira #19
Jeg beklager hvis "nuanceret" har provokeret lidt og vi må efterhånden være færdig med at diskutere Rafa i denne tråd. Spændende bliver det dog at se ham i RM, hvis han skulle komme dertil.

Du har sgu ændret lidt holdning til mig i løbet af tiden Hackney. Her følger et indlæg fra November 2013

http://www.bold.dk/snak/…start=26450

Og andib, det er sgu sjældent, du har noget interessant at byde ind med i tråden. Og dine seneste indlæg er endnu et fint eksempel på dette.

Kunne det tænkes at nogle af os CFC-fans, håbede/ troede på, at Mou ville lægge stilen om? Og at han ville bruge klubbens talenter?

At han så ikke har formået at gøre nogen af delene, er selvfølgelig ærgerligt og under al kritik, men at prøve at stemple samtlige af trådens brugere(selvom jeg er nostalgisk anlagt) som Mou-onanerende/ blændede typer, er sgu alligvel for dumt.

Med undtagelse af Mugesh, selvfølgelig.
;)
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
annonce