Interessant kamp i aften. Sidste sæson blev det lidt startskuddet på sæsonen efter start med 3 uafgjort. I aften står vi endnu engang i den situation, at være begyndt med et par uagjorte kampe.
I sidste 10 kampe, er vores rekord ca. 50/50 vs Chelsea, og sidste sæson blev kampene vundet 1-0 af hjemmeholdet.
Det jeg finder positivt, det er at dem som er mesterskabsfavoritter hos de fleste. Og alligevel så det sådan, at uafgjort stiller vi os ikke tilfredse med.
Jeg mener det er muligt at starte sæsonen her, som sidste år. Og mener vores bundniveau er så sålidt og så hjemme, at vi burde få points. I hvert fald er det vigtigst, at vi ser udvikling i spillet, at vi tør at spille som mod Arsenal i første halveleg. At det er offensivt, direkte, aggressivt.
Nogle mener man burde have 6 pts nu. Men "svigt" i sidste 10 mins har kostet 4 pts. Det 3 runde, den her afgøre som sådan ikke noget, men det ville være rart at gøre arbejdede færdigt.
En som kan gøre ondt på os, er ham som 16-årig var med for Arsenal til at vinde 4-1 på Goodison Park, Fabregas. Hans stikninger og første touch kan være hvad Chelsea lidt manglede i de 2 PL kampe sidste år.
Bet vs Bosse1983 (26-08-2014). Mine 15.000 kr. mod hans 10.000 kr. - Everton i top-6. Vil stå til bet er afgjort.