@blåt blod
Jeg er som udgangspunkt enig i, at det er en fantastisk følelse at være tilhænger af en klub, der styres med brændende lidenskab og hjerte, og som sætter traditionelle engelske dyder som gentlemanship og respekt til andre klubber.
Dette kan naturligvis ikke siges om City, men jeg er efterhånden ganske overbevist om, at Abramovich har en lige så stor kærlighed til Chelsea, som BK har til Everton. Forskellen er bare, at han har en endeløs brønd af guld, hvorimod det må gå skidt i teaterbranchen i England, for BK virker bestemt ikke som nogen pengemaskine.
Man kan naturligvis diskutere, om den lidt ´kunstige´ udviklingen hos Chelsea siden 2003, men der er mange større forbrydere foran dem i køen.
Ang. Stones, så ser jeg det udelukkende kun som noget positivt, at Manchester-klubberne nu melder sig. Som Sten H pointerer, så presser det jo kun prisen op, hvis vi ender ud i en decideret budkrig. Og får vi bare i nærheden af et svimlende Sterling-beløb, så afsted med ham.