Redigeret lør 30. jul 2011
Så er der pause, og tid til en lille opsummering:
Det flyder s´gu fint. Det virker som om spillerne virkelig er kommet ind i systemet, og det hele foregår meget disciplineret. Celtic er en god modstander, og er, stik imod de forrige modstandere Inter har mødt, allerede i gang med deres sæson. Tremands forsvaret virker til at have styr på deres opgave, midtbanen presser godt, og angriberne gør deres for at forstyrre modstandernes opspil. Det må også være dejligt for dem at være i en tre mod fire situation derop, i stedet for det sædvanlige én eller to mod fire.
Der er egentlig ikke nogen der spiller decideret dårligt. Samuel og Chivu havde deres lille sammenstød, men har ellers virket gode. Jeg er dog lidt skuffet over Stankovic, der virker lidt ugidelig, laver nogle dumme boldtab og fik et endog meget dumt gult kort. Han bliver også nok pillet ud til fordel for Mariga, Muntari (åh Gud), Criseteg eller Ricky.
På den positive side er det dejligt, at de (forholdsvis) nye spillere kommer ind og er godt med. Santon bejler virkelig til en startplads på den højreside af midtbanen og i Faraoni har Inter en mere end god back-up til pladsen til venstre, der dog umiddelbart må være besat af hhv. Zanetti og Nagatomo. Motta spillede også en god kamp, kontrollerede midtbanen, men bliver så smidt ud for brok. Oppe i angrebet er Castaignos, Pazzini og Pandev alle lige gode, selvom Pazzo skal passe lidt på offsiden.
Halvlegens spiller er dog Castelazzi, der har lavet tre kanonredninger, på tre 100% chancer. Det er dejligt at vide, at hvis uheldet skulle komme ude for César, at Castelazzi er der.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi