Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Flying Dutchman
Vi kan for min skyld godt tale om kampen, men der hersker vel bred enighed om, at præstationen var langt under standard og (heldigvis) ikke repræsentativ for hvor vi er som klub, lige nu.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Søren F er gud
Selvfølgelig er vi titelkandidat.
Vi er tæt på 1. pladsen, hvis altså Juve vinder senere.
Vel intet krav at spillet i alle kampe, skal være sprudlende for at vinde titlen?
Sejr ude over Napoli, samt andre super gode resultater gør os da naturligvis til en seriøs kandidat.
At vi har det svært mod Atalanta, er ikke nyt. Dog håbede jeg at Conte havde rykket holdet i specielt disse kampe.
Om vi så vinder ender med at vinde er en anden sag.
Da klart at Juve med deres budget bør vinde langt de fleste mesterskaber, som de også har gjort, men der er da muligheder.
Skrevet af Rossoneri
Men som diskussionen også har gået på, så kan Kessie jo også hæve sit spil.

Kessíes mangler i teknik, boldomgang og spilforståelse er så væsentlige, at man næppe skal gøre sig forhåbninger om en markant forbedring.

Ift jeres midtbane, hvor jeg antager han skal agere som
vice Barella, vil han med stor sandsynlighed dumpe.

En dynamisk spillestil lider med Kessíe og jeg mener det vil være dårligt scouting-arbejde fra jer, hvis I henter ham.

Kessíe er destroyer og i den rolle er han glimrende.

Men det kan naturligvis være en mere overordnet betragtning, der også handler om at finde en destination til Politano.
Skrevet af OC
Kolarov gider ikke at dække op, og Veretout har oddset på en to´er.

At man havde sat håbet op efter hjælp fra taberne i Rom, må stå for egen regning, men hvor er det ærgerligt at de ikke en gang prøver.
La prende Vecino.
Skrevet af Slettet(560810232201)
Men Rossoneri, vil du ikke mene at der også er milevidt forskel på Kessie i Milan og Kessie i Atalanta? Han fungerede vel som 6´er ish i Atalanta.
Skrevet af Slettet(042125212608)
Juve er notorisk altid god til at gribe muligheden når den opstår og mon ikke de trækker fra her i foråret som de forgangne år. De har bare lige det ekstra når det hele spidser til og et fantastisk dræber instinkt.. Så selvfølgelig griber de den når vi smider point.

Roma mister muligvis Zaniola for resten af sæsonen, det slå slemt ud det der.

Nå ja så score Roma og skaber lidt spænding de sidste 20min men det vil ikke undre mig Juve score igen om lidt.
Skrevet af Flying Dutchman
Bare min mening, men...

I og med vi spiller ligafodbold og ikke knald og fald kampe, er det i og for sig ikke vanvittigt interessant hvorvidt Juventus henter point, når vi smider nogle i samme runde. Det er ikke engang interessant, at Juventus, lige pt. er to point foran, når nu der mangler nitten kampe.

Det er først når vi er nået dertil, hvor vi enten ikke selv kan afgøre det længere eller at der mangler et fåtal af kampe og vi stadigvæk er bagud, at sådanne regnestykker begynder at spille en rolle hos mig, i hvert fald.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Rossoneri
@urban
Jo, hans rolle er i hvert fald noget anderledes.

I Milan har skiftende trænere (af gud ved hvilken grund) benyttet ham som en boldførende spiller. Det dur slet ikke.

Og pointen er, at han givetvis skulle spille 8er i Inter - altså forudsat at rygtet har noget på sig.

Nu har jeg ikke set alle Inters kampe i år, men det er min oplevelse at begge 8ere (som i Milan), skal føre bolden frem.
I hvert fald oplever jeg ikke, at Barella har en destroyer-rolle.

Her forudser jeg at Kessíe også vil få problemer - det er vel i virkeligheden simpel logik udfra hans præstationer de seneste 2 1/2 sæsoner.

I mit univers, passer han bedre til et engelsk midterhold, hvor han kan krige på midtbanen, lægge pres på boldholder og erobre en masse bolde.
Skrevet af Interforlivet
@FD:
I og med vi spiller ligafodbold og ikke knald og fald kampe, er det i og for sig ikke vanvittigt interessant hvorvidt Juventus henter point, når vi smider nogle i samme runde. Det er ikke engang interessant, at Juventus, lige pt. er to point foran, når nu der mangler nitten kampe.

Det er først når vi er nået dertil, hvor vi enten ikke selv kan afgøre det længere eller at der mangler et fåtal af kampe og vi stadigvæk er bagud, at sådanne regnestykker begynder at spille en rolle hos mig, i hvert fald.
Og jeg tør nærmest garantere at det lige præcis er dén tilgang som Conte bruger en stor del af sine kræfter på at implementere hos spillerne. Sådan helt floskelagtigt så handler det for dem om at tage en kamp af gangen og holde fokus på egne præstationer. Hvad Juventus gør på det her stadium er sådan set fuldstændig underordnet/ligegyldigt.

At man som fan godt kan anskue det anderledes kan jeg dog sagtens forstå.
Skrevet af Flying Dutchman
Hmmjo, men "en kamp ad gangen" og at kigge på det lange perspektiv udelukker ikke hinanden. Det er mere et kommentar om, at jeg ikke forstår man finder det interessant at kigge isoleret på de enkelte runder, når nu turneringen består af 38 ditto. At vi i runde 19 indbyrdes fik to point mindre end Juventus er kun 1/38 afgørende eller vigtigt.

Men det er bare min mening og egentlig heller ikke en kritik af Z4E eller andre der anskuer det anderledes.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Interforlivet
Fair nok. Jeg kigger nu med stor interesse på alle andre resultater hver uge. Og jeg kigger særligt på Juventus´ resultater - hver uge. Jeg har nemlig en stor interesse i at de taber - hver uge;)
Skrevet af Flying Dutchman
Jo jo, det er selvfølgelig ikke uvæsentligt, at vi ligesom får flere point end Juventus. Jeg synes bare, det ikke giver særligt meget mening at skrive, at Juventus "griber den når vi smider point". Det er jo ikke fordi sæsonen er over og de bare stikker af nu. Der er rigeligt med muligheder, allerede i runde 21, hvor Juventus skal en tur til San Paolo, mens vi møder Cagliari på hjemmebane.

Min pointe er såmænd bare, at jeg synes, det ikke giver meget mening at kigge på de to holds respektive resultater for hver runde - i al fald ikke indtil vi nærmer os slutningen af sæsonen og vi stadigvæk ligger i nærheden af hinanden, eller når/hvis vi ikke længere har det egne hænder.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Interforlivet
Jeg har efterhånden ret kraftigt på fornemmelsen at Christian Eriksen kan kalde sig Inter-spiller inden måneden er omme.

Hvem fanden havde lige set den komme for bare et sølle år siden!?

Fingers crossed stadigvæk selvfølgelig!
Skrevet af Martinovic
Glæd jer ikke for tidligt. Kjær nakker ham i derbyet ;)
Mojn do!
Skrevet af Flying Dutchman
Jeg håber, der snart sker et eller andet og at vi ikke står med en stor pose ingenting, når januar er omme.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Interforlivet
Eriksen kommer. Mr. Levy skal bare lige først spille hard ball som sædvanlig.
Skrevet af Interforlivet
@Martinovic: Hehe. Mon dog:)
Skrevet af La Mir!!
https://twitter.com/skysportsnews/status/1216811913247645702?s=21

I guder, hvor dum kan man være. Enkelt CHL finale deltagelse ændrer lige pludselig alt?
Daje!
Skrevet af Stankovic
Retfærdigvis, så hvis man ser over de sæsoner hvor han har været i Tottenham, minus denne sæson, så har Tottenham nok været et bedre hold end Inter i de fleste af dem.
Skrevet af Flying Dutchman
Måske. Det er bare en pokkers svær sammenligning at lave.

Jeg hælder mest til, at det bliver et aktuelt skridt sidelæns for Eriksen, dog med større muligheder for at gå et niveau eller to op, i forhold til Spurs.

Alt kan ændre sig dog.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
annonce
0