Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Flying Dutchman
Ifølge de fleste italienske medier, kan vi snart hilse en vice-Lukaku velkommen - i form af Pinamonti. Hell, Faggiano har sågar bekræftet der arbejdes på en aftale.

Det er s´gu en glimrende løsning. Pinamonti er clubgrown, har den rette statur, vil formentlig være både temmelig lowcost og tilfreds med umiddelbart at være reserve og så gjorde han en god figur på et decideret ringe Genoa-hold, både i sidste og foregående sæson.

Så kan Esposito også komme ud og få noget hår på brystet. Alexis som umiddelbare reserve for Lautaro og Pinamonti for Lukaku? Helt i orden.

Så mangler der vel efterhånden kun den skide venstre wingback.

Apropos, så spekuleres det i, at der muligvis frigives plads i lønbudgettet ved, at Asamoah bliver fritstillet - hvorefter vi går efter at låne Alonso i Chelsea. Ham så jeg spiller mod Brighton, og selvom dhan ikke just er en kommende verdensstjerne, er han trods alt et par niveauer over hvad vi har rendende rundt i forvejen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af OC
Pinamonti koster 19 millioner euro. 19 millioner. I en tid hvor vi åbenbart må vende hver en sten, virker det fuldstændig vanvittigt at købe ham tilbage på baggrund af et løfte fra en klub, som ikke virker til at have håndhævet de interne aftaler vi har krævet af dem.
La prende Vecino.
Skrevet af Flying Dutchman
Der er nu tale om et lån...
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af OC
Med obligation.
La prende Vecino.
Skrevet af Slettet(042125212608)
Prisen på ham var jo angiveligt en forudindgået aftaler de to klubber imellem da man i sin tid sendte ham den modsatte vej, hvori hans løn ved tilbageførsel ligeså var fastsat.

For i øvrigt stod Genoa til at de skulle betale 19m euro for ham i dette marked, vi låner ham så og skal betale de 19m euro som de jo skulle betalte i dette tilbage året efter med, andre ord betaler vi jo ikke en skid for ham.
Skrevet af Slettet(202125210502)
Alonso havde været fantastisk for 3 år siden...nu er det bare endnu en spiller på vej ned
Inter siden 1996 FCK siden 1998 Liverpool siden 2000 A. Madrid siden 2002
Skrevet af Soren32
Di Marzio melder, at Genoa har aftale med både inter og - fanfare! - candreva (!) på plads. Ville være rigtig fint, hvis det holdt stik.
Skrevet af Flying Dutchman
@ OC

Det Z4E skriver. Genoa står til at betale os 19,5 mio. € til september, da de ligeledes er obligeret til at indløse ham. Vi laver så bare samme manøvre, hvor vi først skal betale 19 mio. € i næste regnskabsår. Ergo influerer det ikke, at vi skal "vende hver en sten".

Det er godt købmandskab, simpelt og enkelt.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Flying Dutchman
@ Soren

Jeg krydser alt hvad krydses kan!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Slettet(042125212608)
Zhang har også nu været ude at kommentere hele Conte sagen, han sagde mødet var konstruktiv og at der aldrig var de høje bølger som medierne berettede om og at medierne havde overdramatiseret det hele (nej hvor overraskende). men at Conte var rolig, konstruktiv under hele affæren.
Skrevet af Rossoneri
...og at medierne havde overdramatiseret det hele (nej hvor overraskende).

Næsten lige så overraskende som en ejer der prøver at nedtone interne problemer overfor pressen. Hvem havde dog set den komme?
Skrevet af jzprG
@Rosso men faktum er vel at du er lige så uvidende omkring det som vi andre er =) Men det er selvfølgelig sjovere at komme ind og prikke til folk i Inter tråden som Milan-fan og køre mere i de interne-problemer.
NERAZZURRI TILL THE DAY I DIE!
Skrevet af Sule12
FD - på hvilken måde gjorde Pinamonti en god figur i Genoa? Han var pivringe på linje med Destro, Favilli med Sanabria kun et lille niveau over i enkelte kampe. Han vil ikke blive savnet i Genoa.
Skrevet af Interforlivet
@jzprG: Spot on.
Skrevet af Flying Dutchman
@ Sule

I de kampe jeg så med ham, gjorde han det fint, under rent ud sagt jammerlige vilkår. At en 20/21 årig ung spiller ikke spiller fantastisk på et rent ud sagt endeligt Genoa-hold, er næppe overraskende. Der var gode takter og en stor arbejdsvilje.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Rossoneri
@Rosso men faktum er vel at du er lige så uvidende omkring det som vi andre er...

Det kan der ikke være to holdninger til.

Men det er selvfølgelig sjovere at komme ind og prikke til folk i Inter tråden som Milan-fan og køre mere i de interne-problemer.

Det var ikke for at "prikke til folk". Jeg reagerede blot på at Zhangs udsagn blev brugt til at afskrive historien som en overdrivelse fra pressen.

Der er vel ingen der havde forestillet sig, at Zhang kom ud og sagde andet end han gjorde, upåagtet hvad sandheden måtte være (?)
Skrevet af Sule12
@FD

Tja, han viste at han kan tæmme en bold. Det kneb lidt med at holde fast i den som ene mand fremme og han viste sig heller ikke som en resolut afslutter. Men du har ret i, at hans arbejdsbetingelser ikke var de bedste i Genoa. Dog alligevel bemærkelsesværdigt, at en spiller som Pandev formår at præstere en væsentlig bedre sæson end ham.

Skrevet af Flying Dutchman
@ Sule

Pandev har også lige femten års mere erfaring at gøre godt med - og kom desuden ofte ind, når modstanderens forsvar var kørt lidt trætte.

Du skriver det selv, Pinamonti skulle klare meget enemand. Jeg så en ung mand, som på trods af manglende erfaring, gjorde en god figur og gjorde livet svært for mange en forsvarsspiller.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Skrevet af Interforlivet
@Sule12: Jeg er helt på linje med dig. På trods af dårlige arbejdsbetingelser i Genoa er det godt nok svært for mig at se Pinamonti have evnerne til at begå sig i Inter anno 2020.
Skrevet af Slettet(042125212608)
Det samme ville man jo grundlæggende kunne sige om Tonali. En spiller der heller ikke bragede igennem, som også spillede under vanskeligeste forhold for et af de ringest spillende hold. Men for Tonali ses han stadig som det største talent af alle (man kan så syntes der er gået nok lige meget hype i den). Men Pinamonti der spillede under lignende forhold, ham kan man godt bedømme på den baggrund alene.
annonce
0