Spalletti har udtaget sin trup til den sidste træningskamp mod Betis. Normalt poster jeg ikke disse - men der er et par interessante ting her, synes jeg:
Goalkeepers: 1 Handanovic, 27 Padelli, 46 Berni
Defenders: 13 Ranocchia, 15 Ansaldi, 25 Miranda, 29 Dalbert, 33 D´Ambrosio, 37 Skriniar
Midfielders: 5 Gagliardini, 6 Vecino, 10 Joao Mario, 20 Borja Valero, 63 Rivas, 77 Brozovic
Forwards: 8 Jovetic, 9 Icardi, 23 Eder, 44 Perisic, 87 Candreva, 96 Barbosa
- Kondogbia er ikke med. Det er ikke underligt, men ikke desto mindre bør det nævnes.
- Murillo er heller ikke med. Heller ikke det er synderligt underligt.
- Nagatomo er ikke med - er han skadet? Eller droppet? Jeg håber ikke på det sidste. Selvom jeg helst ikke så flere kampe med ham i Intertrøjen og selvom jeg har bandet ham langt væk et hav af gange, så fortjener han mere, end bare at blive droppet. Han har, trods alt, været en trofast, om end ringe, tjener. Jeg håber, det indikerer et salg.
- Barbosa er med, på trods af flere rygter om, at han skulle være på vej til Sporting.
Mon ikke vi ser noget á la det her fra start:
San; Dalbert, Miranda, Skriniar, Dambro; Borja, Gaglia; Perisic, Mario, Candreva; Èder
... selvom det er muligt, at Vecino rykker ind ved siden af Gagliardini og Borja rykker op på den offensive. Jeg tror i øvrigt, at Éder starter ind og Icardi snupper anden halvleg, i kraft af sidstnævntes netop overståede skadespause.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi