Snak

Mere indhold efter annoncen
Godt spillet mht. overskriften. Må I banke lilletåen ind i mesterskabspokalen. Hårdt. Flere gange.
fck-medløber.
Mikael Anderson er så vidt jeg ved ikke udtaget for Island i denne omgang. Men antager Kraev er med for Bulgarien, ligesom Kaba nok er med for Guinea. Australiens landskampe er aflyst, hvilket jo så holder Awer hjemme. Umiddelbart så vidt jeg er har forstået er følgende spillere afsted:

Jesper Hansen
Erik Sviatchenko
Alexander Scholz
Pione Sisto
Anders Dreyer
Gustav Isaksen (u21)
Japhet Sery (u21)

Joel Andersson
Jens-Lys Cajuste

Bozhidar Kraev

Sory Kaba

Frank Onyeka (Meldte dog fra med skade)

Ved ikke om der er flere. Så det bliver en presset trup der tager til Køge Onsdag. Vi havde nok stillet med et rent reservehold alligevel, men nu har man ikke muligheden for lige at tage Pione eller Dreyer med hvis man nu mangler et mål til sidst. Vi har dog stadig et par førsteholdsprofiler man kan smide ind, en startopstilling (hvis man stiller med de stærkeste man nu har) kan vel hedde noget ala:

Mikkel Andersen

Dion Cools
Manjrekar James
Daniel Høgh
Paulinho (Formentlig Nikolas Dyhr)

Nicolas Madsen
Evander
Lasse Vibe

Mikael Anderson
Awer Mabil
Luca Pfeiffer (Ved mindre Brumado er klar)

Det hold burde kunne slå HB Køge, men man har dælme ikke mange spillere at skifte med - ved mindre man skal have støvet Sorte-Ronnie af fra overskudslageret.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Beklager, elendil, men den var lige til højrebenet.


Fantastisk sejr i går. Dejligt at gå på landsholdspause med sådan én. Vel nok den bedste fornemmelse siden Slavia-kampene.

Men...

Jeg har gået og fokuseret så meget på FCK-kampen, at det først nu for alvor går op for mig, at vores pokalkamp mod HB Køge i overmorgen er samme aften, som landsholdet spiller mod Sverige. Vad i helvete?

Ud over hele diskussionen om begrundelsen for overhovedet at spille venskabskampe lige nu, så er det her da den endegyldige devaluering af pokalturneringen som en ægte sekundaturnering.

Vi har syv(!) spillere fra vores normale startellever involveret i Danmark-Sverige-kampen alene. Dertil kommer Kraev og diverse U21-spillere. Ydermere er der Onyeka og Kaba, som lige har meldt afbud til deres landshold med "skader" som begrundelse, så vi får næppe dem at se heller - det ville i hvert fald sende et noget uheldigt signal til Nigeria og Guinea.

Alt i alt - HB Køge skal ikke spille mod FC Midtjylland. De skal spille mod vores reservehold, og det er ikke engang på baggrund af en kalkuleret sportslig vurdering fra vores side.

Det tenderer en mindre skandale, hvis den kamp skal gennemføres.
Midtjylland!
For så vidt fuldstændig enig, Acebone.

Det virker på mange måder absurd. Til deres forsvar skal siges, at det vel faktisk ikke er muligt at ligge den anderledes. Pga. det sammenpressede program i år spiller jo vi vitterligt Champions League hver evig-eneste uge der ikke er landsholdspause. I en normal sæson er der jo alligevel en del uger hvor Champions League ikke kører fordi gruppespillet forgår over 1-2 måneder mere normalt. Man kan dog med rette diskutere om den ligegyldige landskamp overhovedet burde spilles - hvad får Sverige og Danmark ud af at stille med ligalandshold alligevel?

Vi har i hvert fald masser af grunde til at smide pokalen fuldstændig med et B-hold - vi har vitterligt ikke andre.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!
Det virker oplagt at tro, at Midtjylland har talt med DBU og Hjulmand og givet lov til, at deres egne spillere kunne tage til landsholdsbold. Så i sidste ende er det nu nok Midtjylland selv, der vil skide pokalen et stykke. Hvilket mildest talt er fuldt forståeligt. Men hvis Midtjylland ville pokalen, havde de med statsgaranti kunnet holde spillerne hjemme fra en træningskamp.

Devaluerer det pokalen? Hmm, tjah, mon ikke Midtjylland hele tiden siden kvalen til europæisk fodbold har været totalt afklaret med, at den turnering er totalt ligegyldig for dem?
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Man kunne jo skubbe kampen helt hen til næste runde, og så må vores/HB Køges kommende modstander leve med, at deres næste pokalkamp så først skulle klares til foråret.
Midtjylland!
Skal vi nu til at køre en klassisk fck og brokke os over et presset program?
Nej vel!
Andet holdet ville være blevet brugt alligevel, så det er fint nok. Hvis det hold der kan stille ikke kan slå køge, så er det ligemeget.
Det er da fedt at vi endelig har så mange fine kampe.
Jeg brokker mig ikke over et presset program - det er fedt nok.

Jeg brokker mig over, at vores spillere vitterligt ikke er tilgængelige, fordi de skal spille for landsholdet samme aften.
Midtjylland!
Det virker oplagt at tro, at Midtjylland har talt med DBU og Hjulmand og givet lov til, at deres egne spillere kunne tage til landsholdsbold. Så i sidste ende er det nu nok Midtjylland selv, der vil skide pokalen et stykke. Hvilket mildest talt er fuldt forståeligt. Men hvis Midtjylland ville pokalen, havde de med statsgaranti kunnet holde spillerne hjemme fra en træningskamp.


I teorien, ja, så kunne vi da sikkert det.

Men held og lykke med f.eks. at overbevise Anders Dreyer om, at det er en god idé at fratage ham chancen for en landsholdsdebut, fordi han skal være klar som indskifter, hvis nu det brænder på i en pokalkamp i Herfølge.

Vi er selvfølgelig nødt til at sende vores spillere til landsholdet, når de kalder. Det er både i FCM´s og spillernes interesse.
Midtjylland!
Jeg ved godt at det er omstændighederne der gør at svia og sholle er med landsholdet. Men nu får de chancen for at give den gas til træning. Hvem ved, måske får de vist hjulle en masse sjovt der gør at han rent faktisk bruger en af dem.
Så står der pludseligt landskampe på cv´et.landskampe giver plusser på salgskontoen, så overall er det jo godt nok.
Nu skal jeg ikke påstå at jeg kender køge holdet særligt godt, men jeg tvivler på at mange fra deres førstehold overhovedet kunne komme i betragtning som reserve for FCM?
annonce