Snak

Mere indhold efter annoncen
.
.
Noget der skulle være tæt på?
Jeg synes Vindahl har set rigtigt godt ud i de få kampe han har spillet. Især hans indgreb på dødbolde og spil med fødderne har imponeret mig. Umiddelbart ville jeg være tryg ved ham som førstemålmand og så gør det jo heller ikke noget at han er ung og har videresalgspotentiale selvom dette har mindre prioritet på lige netop den position i forhold til de andre positioner.
Det ville dog være rart med en ligeværdig reservekeeper som er med til opretholde en sund konkurrence på positionen. Jeg ville ikke have noget imod at man hentede en keeper med erfaring sålænge han er indstillet på at han ikke per automatik starter inde.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Kamaldeen "Mugun Yaro" har lagt denne video på instagram - den er nok mest rettet mod de ghanesiske fans :-) https://www.instagram.com/tv/CDhLGKhHCvS/?igshid=o04vmy7u77po
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
FCN i medierne

Tipsbladet har over den seneste måned gennemgået køb/salg/transferstrategier/point i Superligaen og runder i dag af med en opsummering der bringer et par interessante tal på bordet.

Tipsbladet har ud fra spillerbudgetterne (løn, bonus, transfers) beregnet hvor meget hver klub har betalt pr. point i Superligaen. Listen ser således ud og er opgjort i mio. DKK. Første tal er pris pr. mio. andet tal er gennemsnitlig placering i Superligaen.

FCK: 1,83 mio./2
BIF: 1,37 mio./3
FCM: 1,18 mio./2
VBK: 0,89 mio./14
AaB: 0,85 mio./7,25
AGF: 0,85 mio./7,25
EFB: 0,81 mio./10,3
OB: 0,8 mio./7,5
RFC: 0,72 mio./8,5
FCN: 0,62 mio./5
SJE: 0,58 mio./8,5
VFF: 0,55 mio./13
SIF: 0,53 mio./11,3
LYN: 0,46 mio./9
HIK: 0,43/11
ACH: 043/9,23
HEL: 0,33/14

Det kan diskuteres hvor meget der kan udledes af prisen pr. point. Eksempelvis kæmper FCK i høj grad også om europæiske point og har derfor et væsentligt højere spillerbudget. FCN anvender et større beløb på akademier end alle andre klubber og der havde måske været rimeligt at tage omkostningerne til disse med i betragtningen. Derudover kunne man diskutere om det ville være mere relevant at se på samlede personaleomkostninger i klubben, og ikke kun spillerbudgettet.

Tipsbladet har desuden givet karakterer for hhv. indkøb og salg i klubberne fra 2016 og frem. Fungerede indkøbene på banen i forhold til deres pris, blev de senere solgt videre, var der en plan med dem ud over, at man her og nu skulle klare sig godt i den nye sæson, og var der i det hele taget en strategi bag, der gav mening og fungerede? På salgssiden har vi målt ud fra priserne, om salgene gav mening og førte til flere og dyrere salg i senere år og måske plads til dygtige ungdomsspillere, mens det har trukket ned at fylde truppen med middelmådige spillere, der ikke kunne sælges og ikke gjorde nogen nævneværdig forskel på banen.

Det har også trukket ned at have dygtige spillere, der havde niveau til at blive solgt til gode priser, som så blev solgt billigt eller siden skiftede på fri transfer, med mindre de spillere var med til at opnå noget vigtigt sportsligt for deres hold. På denne baggrund giver Tipsbladet klubberne karakterer. I såvel køb som salg ender FCN som nr. 1.

Tipsbladet gennemgår over 4 sider klubbernes spillerbudgetter over de sidste 4 år og her ligger FCN samlet set nr. 9 i størrelses på spillerbudgetter. De samlede spillerbudgetter i Superligaen fra 2016 til i dag er i øvrigt steget fra 541 - 659 mio. FCK, FCM og BIF´s budgetter udgør i dag knap 54% af de samlede lønudgifter til spillere i Superligaen. El. sagt med andre ord, så har de tre største klubber større budgetter end resten af Superligaen tilsammen. Tipsbladet har på den baggrund tidligere beregnet at sandsynligheden for at en klub uden for denne trojka vinder guld lå på omkring 1% (som jeg erindrer det).

Tipsbladet ser også på priser for enkeltspillere. Her er i alt 23 spillere blevet solgt for over 30 mio. (dette vindues salg ikke medregnet). FCK og FCM har solgt 8 spillere hver, FCN 6 spillere og AaB 1 spiller (hertil skal tilføjes Kudus og Damsgaard).

I yderligere en artikel om klubbernes strategi bedømmer Tipsbladet FCN´s strategi således:

FCN FORVANDLEDE SIG TIL ÆGTE TALENTUDVIKLER I EUROPA-KLASSE
FC Nordsjælland var begyndt at satse på ungdommen allerede tilbage omkring 2008, men det var faktisk først fra omtrent 2016, at FCN´s egenudviklede spillere i Farum havde alderen og niveauet til at bryde igennem i Superligaen. Sammen med Right To Dream og Tom Vernon, der kom ind fra nytårsskiftet mellem 2015 og 2016, er FC Nordsjælland blevet en af de mest tydelige talentudviklere i Europa med et meget ungt hold.

FC Nordsjælland har overpræsteret mærkbart i forhold til budgettet og er i forhold til transferstrategi den tydeligste succes i Superligaen. En succes, der har givet FCN fast plads i Top 6, men som dog ikke rækker til, at man virkelig kan udfordre storklubberne om guldet over en hel sæson, selvom bronzemedaljen i 2018 var meget flot.


Altså en masse spændende økonomi og strategi i Tipsbladet i dag - hvis man er til den slags.

Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
FCN i medierne

FCN vandt 4-0 over AGF i premieren i Q-bold. FCN har ikke omtalt kampen - men det har AGF: https://www.agf.dk/klubben/nyhedsarkiv/2020/august/gjensidige-kvindeligaen-nederlag-i-saesonpremieren/

FCN ligger efter første runde nr. 1 i Kvindeligaen.

Målsætningen for året er, at blive blandt de to bedste hold og dermed spille Champions League. Det vil være ikke så lidt af en præstation, såfremt det lykkes idet Fortuna Hjørring og Brøndby har siddet på de to pladser siden 01/02 sæsonen. Sidste hold der brød deres dominans var OB i 2000.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Det er en flot præstation af kvinderne! De har ret hurtigt fået sammensat en slagkraftig trup lader det til. Er der i øvrigt nogen der ved, om der er en harmonisering mellem kvinderne og mændene i forhold til spillestil?
FCN
Er der i øvrigt nogen der ved, om der er en harmonisering mellem kvinderne og mændene i forhold til spillestil?


Både og - Q-holdet betragtes som en selvstændig enhed som selv definerer spillestil etc. Der er forskel på hvordan herre- og Q-fodbold spilles og hvilke kompetencer der efterspørges og Q-holdet definerer sin spillestil ud fra dette. Der skeles dog til den generelle FCN spillestil som et pænt stykke hen ad vejen også er inkorporeret på Q-holdet.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
^ Tak Jenner,
Jeg synes det kunne være interessant hvis både herrer og damer havde inkorporeret den hurtige spillestil og tiki-taka i deres spil. Der er selvfølgelig nogle fysiske forskelle på de to køn, som gør det til et lidt vanskeligt at gennemføre, men det bliver spændende at følge kvinderne i denne sæson.
FCN
FCN i medierne

Footy.dk - hvis troværdighed el. kvalitet ikke altid er lige stor - skriver at Bologna skulle være villige til at leje A/S Olsen ud til FCK, evt. med en købsoption med i aftalen.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
annonce