Snak

Mere indhold efter annoncen
I forlængelse af Bobbobs spændende indlæg kan man tilføje - det sagde de også sidste år. Her regnede ingen med Ingvartsen. Lobotka var der ingen der havde fået øjnene op for. Marcondes var udelukkende set som et talent. Maxsø var der dog en smule anerkendelse af, men ikke som en der kunne betyde en bærende betydning. Mathias Jensen var der ingen der kendte. mini var der ingen der regnede med. Hvor meget Asantes speed betød havde man ikke set. Den effektive omstilling til 3-4-2-1 havde enorm effekt. Som Tøfting udtalte langt henne i sæsonen om FCN: "Selv en blind høne kan finde korn".

Lobotka er, som jeg ser det, den sværeste spiller at undvære. Nelson tilføjer ganske vist noget nyt og andet - primært hovedstødsstyrke og fysik, men har ikke samme evne til ag holde fast i bolden og vende spillet. Vi så også at Mathias Jensen slet ikke kunne udfolde sig på samme måde som sidste år uden Lobotka ved sin side.

Tilbage i mesterskabssæsonen og året efter var en af FCN´s styrker evnen til at spille sig ud af et højt pres. En evne der slet ikke var til stede mod BIF og heller ikke efter sølvsæsonen. Det er eddermaneme mange gange, at jeg i denne tråd har brokket mig over manglende evne til "at spille sig ud af et højt fysisk pres". Uden en spiller der kan spille pasningsspil på højt niveau, holde fast i bolden og vende spillet synes jeg at FCN falder ikke så lidt til jorden. Jeg vil endda kaldet for den vigtigste funktion i FCN´s spillestil.

Når det lykkedes så godt i mesterskabssæsonen og sølvsæsonen tilskriver jeg det primært Enoch Kofi Adu. Han var ikke lige så dygtig til at holde fast i bolden som Lobotka, men til gengæld en bedre pasningsspiller, der nåede at spille bolden væk, inden modstanderen fik fat i den. Desuden havde han samme evne til at vende spillet og spille bolden fremad som Lobotka. I Adu´/´tilfælde var det dog gennem nogle break-danceagtige vendinger som vendte spillet. FCN har ikke denne spiller i år, omend Mathias Jensen måske har en del af det. Som jeg ser det er denne funktion af afgørende betydning for FCN.

Skal FCN have succes i år mener jeg altså, at der må anskaffes en sådan spiller således, at man kan spille sig ud af et højt pres og vende spillet.

Spilleren ligger lige for: Enoch Kofi Adu, han skiftede i vinters til tyrkisk fodbold for 600.000 Euro. Siden da har han kun fået 4 kampe i ligaen og 4 i pokalen og har ikke spillet kamp siden april. Prisen burde altså være faldet væsentligt. Jeg ved, at han efterspørger en stor løn (noget med at forsørge familien i Ghana og kunne trække sig tilbage og leve af pengene). Men med så lav en transfer burde der være råd til en lidt højere løn..

Samtidig taler han dansk, er ghaneser, har erfaring fra over 30 internationale kampe, rutine og kan hjælpe til at integrere RTD I klubben - måske også efter endt karriere. Han passer som fod i hose til filosofien om, at man gerne vil hente tidligere spillere tilbage og er samtidig "Mr. FCN" i sin spillestil. Han er desuden den spiller der i nyere tid flest gange er blevet kåret til Man of the Match i Farum.

Så CV - jeg ved du læser med fra tid til anden - Afgørende for FCN´s spillestil er en central midtbanespiller der formår at holde fast i bolden og vende spillet. Uden det formår FCN ikke at spille sig ud af et højt fysisk pres. Med Hjulmands nye tilgang til spillet bliver hurtige vendinger endnu vigtigere. Enoch Kofi Adu er manden, og han kan fås for en slik og passer samtidig ind i FCN´s filosofi om at hente tidligere spillere tilbage og kan samtidig bidrage til at integrere. RTD.

Man kan jo passende se Adu i en kamp mod BIF. Nyd lige det overlegne pasningsspil FCN praktiserer: https://m.youtube.com/watch?v=xq1ePbaQxGI

Og så er der Adu på dansk:
https://m.youtube.com/watch?v=OMMJZDBn9Zs
Haha, Jenner. Dit mancrush på Edu eksisterer endnu.
Husker ham som en ganske habil spiller, men om hans niveau stadig er det samme som for år tilbage står uvist. Han forlod klubben i ’13, så meget kan være sket siden da. Erfaringen fra nyere tid med at få tidligere spillere tilbage har heller ikke været al for god, hvor f.eks. Nordstrand og Mikkelsen desværre er tvivlsomme eksempler.
Jeg tror vi skal kigge andetsteds, og jeg håber at CV hiver noget op ad hatten. Vi skal huske på at vi først signede Lobotka sent i vinduet (25 august 2015), så jeg vil gætte på at vi så småt vender opmærksomheden udadtil når Maxsø skydes af.
@Afløseren Bartolec skrev under på en 4-årig aftale.
@fimse

Ok, jeg håber du har ret. Jeg fandt bare nyheden fra da han kom til klubben. Der stod der at han fik en kontrakt til 2018, men det var måske en fejl? Eller er der kommet 2 år oveni på et tidspunkt?
FCN
Det var en fra klubben selv der rettede mig da jeg nævnte at man burde forlænge. Jeg troede nemlig også a han kun var på kontrakt til ´19.

Hvordan og hvorledes det er skruet samme skal jeg ikke kunne sige, men han sagde hvert fald at han var på en 4-årig
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ok, tak for rettelsen :-) så er der en bekymring mindre ift afgange.
FCN
Ifølge Juice er det jo med stor sandsynlighed Maxsø´s sidste kamp for FCN på søndag. Bliver sgu lidt bekymret over hvordan det kommer til at gå uden ham på holdet.

@Juice - noget om hvor han skal hen? Skal han til Roma eller en anden spændende klub?
Jeg håber sgu ikke for Maxsøs skyld at det er Roma han vil skifte til. Der har han jo ikke en chance for spilletid. Alt, alt for stor en klub for ham.
Klubben har været meget gode til at holde kortene tæt til kroppen, det eneste rygte jeg har hørt er at Leeds skulle være interesserede, men det er alligevel et stykke tid siden det rygte var oppe og vende.

Ja, med Maxsø væk og Gregor stadig skadet er vores forsvar ret urutineret. Jeg håber Gregor hurtigt kommet tilbage fra sin skade, så vi ikke putter alt for stort pres på Tranberg og Skovgaard.
Ja, der kommer til at være pres på tranberg/skovgaard, der til sammen har omkring 80 superliga kampe i benene. Selvom det ikke er optimalt, så tror jeg kun det vil være godt for dem at blive kastet for løverne, så de kan få erfaring og hår på brystet. Det er vel også en fin styrkeprøve for fremtiden, så Hjulmand kan vurdere om det er et makkerpar man skal satse på i fremtiden eller om der skal hentes mere erfaring ind som de kan støtte sig til og lære af.
FCN
Ja skal Tranberg og Skovgaard testes er nu det bedste tidspunkt, så vi kan nå a hente en eventuel erstatning hvis det bliver nødvendigt.

Selvfølgelig så vi alle helst at vi beholder Maxsø, men han skal videre og sådan er det. Så nu hurtigere han kommer afsted nu hurtigere kan vi få en afklaring og agerer derefter.

BTW er der nogen der ved noget om Mini og hans skade?
Annonce