Snak

Mere indhold efter annoncen
Kampånden... foran kroppen... Det der er et klassisk eksempel på en korrekt straffespark... uanset timingen eller stillingen.
https://static.quotes4sharing.com/wp-content/uploads/2017/07/201707132033372962.jpg bruger xxxx: Hvad er det for noget fis, med jyske hold der tuder i Parken? Kan jeg slet ikke genkende.
Den kan dømmes. Satans også. Jeg havde travlt med at glædes over Kudus, Vindahl, en velspillende Valentin bl.a. Men at vi smider så sikker en føring er opkastfremkaldende.
Centerforsvaret koster igen mål og point. Hvis jeg holdt med FCN ville jeg være træt af Murmin er et utroligt dyrt bekendtskab og burde ikke spille flere kampe i denne sæson
Mumin er ufattelig usikker og klodset. Ellers en god præstation af holdet. Især kudus var fremragende.
Ser man lige bort fra resultatet og, at man smider en 2-0 føring med 8 min. igen (hvilket jo så er et par temmelig afgørende ting), så var det jo en fremragende kamp - som pga. de to førnævnte jo desværre er svær at glæde sig over. Hvis spillerne i sidste kamp var gået på sommerferie så var de da eddermaneme tilbage i denne kamp.

OB viser desværre til sidst klassen, og hvor dygtige de er, i et agressivt presspil, som de ikke turde lægge ud med (men måske burde have gjort) pga. en respekt for FCN´s pasningssikkerhed, og formentlig også en del rokeringer i start-11´eren.

Jeg mener iøvrigt også, at straffesparket var helt i orden. Det vigtige i den sammenhæng er at Yttergård "gør sig bred" hvilket overtrumfer at armen ikke er i "en unaturlig position". Han blokerer bolden med armen der er ud fra kroppen, og det giver klokkeklart straffe. At han dårligt kunne have bolden i en anden position er i den forbindelse ligegyldigt - han blokerer bolden med armen og det giver straffe.

Set over hele kampen finder jeg FCN bedst, anført af en strålende Kudus (som kommentatorerne iøvrigt gav 10 ud af 10 stjerner og kaldte kampens klart bedste spiller). Meget sigende kårede OB´s fans da også målmand Gryteburst til MOM, uden ham burde sejren have været til FCN. Såvel EB som BT giver da også FCN et højere karaktergennemsnit end OB. En lækker detalje i kampen var iøvrigt Nelsson der to gange i træk kastede sig ned og blokerede Kadrii´s skud. Jeg synes også det er værd at fremhæve Damsgaard samt Vindahl der igen står en god kamp. Derudover scorer A/S Olsen igen trods at han i store dele af kampen bliver lukket ned. Valenthini viser i glimt klassen og går forrest til sidst hvor holdet er presset.

Jeg var godt nok imponeret over Kudus. Det er vel i en klasse der gør, at man kan kalde kampen hans absolutte gennembrud i Superligaen. Han var fysisk stærk, teknisk stærk, med et stort løbepensum, en enorm hurtighed, blik for medspillerne - hele pakken, fandme imponerende.

Tipsbladet har iøvrigt sat Mini og Kudus på rundens hold.

EDIT:
Kommentatorerne roste iøvrigt Flemming P for at have set at Kudus skulle rykkes en position tilbage på banen. Hjulmand har nu tidligere været ude og sige, at det var meningen at han skulle spille længere tilbage, men at han på daværende tidspunkt endnu ikke besad de defensive kvaliteter og disciplin det krævede at spille længere tilbage. Al respekt for Flemming P, men det er vist noget Hjulmand og Flemming P i fællesskab har aftalt.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Presseklip om FCN:

Tipsbladet skriver i den trykte udgave (der ligger inde i EB og som man kan få sin lokale bladmand til at pille ud hele weekenden såfremt man køber EB lørdag el. søndag), at FCN snart skal have skiftet underlag. Banen er beregnet til at kunne bruges 10.000 timer og da den bruges lidt over 2.000 timer årligt (en normal stadionbane bruges ca. 50 timer) skal den skiftes ud senest næste sommer, men FCN udtaler at kan man nå det inden, vil man gøre det. Det skyldes at banen bliver hårdere desto mere den slides og, at man pt. skulle kunne mærke at den begynder at være en anelse slidt. Det tager dog ca. 8 uger at skifte banen fuldstændigt og vil kun blive gjort til sommer, såfremt FCN ikke kvalificerer sig til europæiske kampe.

FCN går i den forbindelse efter en "State-of-the-art" bane - altså det absolut bedste der findes på markedet. Man vil denne gang skifte hele banen, altså også underlag, varmeanlæg, stødabsorberende lag etc., hvor man sidste gang kun skiftede det øverste lag.

Den bedste bane i Europa skulle pt. findes på Cypern og er baseret på et infill af kork som FCN dog ikke er vilde med, da det ikke fungerer særligt godt i frostvejr. Derfor ligner det pt. at man igen går efter en granulatbane. Det er en meget grundig proces hvor spillere, fysisk stab etc. også er inde over processen.

Artiklen går iøvrigt også en del på FCK´s kritik af banen, som Rasmus Falk iøvrigt er helt uenig i, bl.a. med baggrund i, at han har vundet 3 gange på banen med OB.

Tipsbladet har iøvrigt en stor artikel om økonomien i Superligaen med udgangspunkt i spillerbudgetter. Her har man opjusteret FCK´s spillerbudget med kr. 10 mio. efter udesendelsen af klubbernes årsregnskaber (FCN´s er endnu ikke offentliggjort, men der forventes et overskud på ca. 9 mio.) og konstaterer at Superligaen er knækket over a la La Liga idet FCK, FCM, BIF nu tilsammen bruger flere penge på lønninger og transfers end resten af Superligaen tilsammen. FCK alene bruger mere end de 6 nederste hold tilsammen.

Klub 18/19
FCK 135
BIF 90
FCM 87
AGF 42
AaB 38
OB 32
FCN 30
VB 28
RFC 25
SJE 23
EFB 23
ACH 23
HOB 14
VEN 13

(FCK´s udgifter til Superligatruppen er opjusteret med 10 mio. efter udsendelse af årsregnskaber. BIF anfægter at de skulle bruge så mange penge som Tipsbladet påstår, men Tipsbladet fastholder at årsregnskaberne viser, at de har ret. Mit eget bud er, at BIF formentlig ikke medregner afskrivninger på transfers når de beregner udgifter til truppen)

Tipsbladet regner lønninger til Superligatruppen inkl. trænere samt afskrivning på transfers i udgiften til trupperne. Holder man tallene op mod Idrættens Analyseinstituts beregninger af hvor meget økonomien betyder for de sportslige resultater, som Idrættens Analyseinstitut kommer frem til er ca. 70%, ja så ser det temmelig usandsynligt ud, og sværere end tidligere, for andre end top-3 at vinde et mesterskab i fremtiden.
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Spændende med det nye underlag. Det kan kun blive bedre end det vi har. Kunstbanerne fås meget lig græs efterhånden, men granulat fra bildæk er stadig det foretrukne fyldmateriale. Det stødabsorberende lag under er mindst lige så vigtigt, da det er en hårdere belastning for kroppen på kunstgræsset. De fleste seriespillere kender det på egen krop.

Der er mange overvejelser om truppens status. Mest omkring hvem der skifter, (Andy det gør du ikke) men også i høj grad om hvem der foretrækkes på hvilke positioner. Det skifter jo fandme på ugeplan, og vores trup kan se markant anderledes ud efter sommerferien.

Mads Mini er ude og udtale at han skifter til sommer. Det er ventet, og han skal have tak for indsatsen. De sidste fire-fem kampe kan afgøre destinationen.
Det samme gør sig egentlig gældende for Karlo, som ikke har vist det store i foråret. Karlo har egentlig været driftsikkerheden selv på HB, og næsten spillet samtlige minutter, men der er langt til topniveauet. Hans afløser skal måske findes i Talbro, men er han klar?

Jeg er egentlig nysgerrig på hvad status er på Strunck. Han var inde i varmen, og har fået spilletid, men har ikke været at finde i truppen de sidste to kampe. Er hans knæ gået i stykker igen?

Kudus er i øvrigt den ægte vare, han viser hvorfor nu. Et bæst er kan blive på den 8´er position. Han skal helst have muligheder foran sig .Disciplin og taktik skal nok komme, men han viser farlighed via tempo, fart og driblinger som vi ikke har i "Tofod" "Jaxe", Strunck eller ja, Rygaard.

Jeg ved ikke om Damsgaard er løsningen på toppen, for han har ikke farten til kanten, han er på Barca niveau i de små rum, men afslutter rædsomt. Angribermæssigt står vi dog bedre end længe. Den spændende Jakob Johansson returnerer fra HB Køge efter et sucessfuldt lejeophold med to-ciffre på målkontoen. Martin Frese har været igennem endnu en genoptræning efter en alvorlig korsbåndsskade - er han overhovedet klar? Wildcardet hedder Isaac Atanga, som kom i spil mod Esbjerg. Han har hamret kasser ind for RtD og vores reservehold, men om han er superligaklar vides ikke. Han er 18. Stortalentet Antman har også fået spilletid som forreste, men har primært gjort sig centralt (Tror næppe han skal spille forreste mand)
Optakt FCN-FCK 22.04.

Den bliver svær uden Nelsson og Valenthini. Primært Nelsson bliver svær at undvære. Jeg glæder mig derudover rigtig meget til at se om Kudus kan præstere lige så godt mod FCK som mod OB.

Jeg gætter på at man stiller op i 3-4-3 da en 4-3-3 formentlig vil betyde at Yttergård skal ud som venstre back, da alternativerne hedder Antwi og Rasmussen, og Yttergård kan man ikke undvære i centerforsvaret i dag. Mathias Rasmussen blev hvilet i sidste kamp. Flemming P udtalte så før påsken at man ville rotere noget pga. de mange kampe, hvilket gør det lidt svært at spå om start-11´eren. Mit bud:

Vindahl

Tranberg - Mumin - Yttergård

Bartolec - Kudus - Kofod - Rasmussen

A/S Olsen - Damsgaard - Godsway

Et vildt bud kunne også være, at det bliver Bartolec i stedet for Tranberg i modterforsvaret og Jaxe så kommer ind som wingback. Jeg vil desuden formode, at Amon kommer på banen i løbet af kampen da Godsway formentlig ikke er klar til 90 min. endnu.

FCK er formentlig MEGET opsatte på, at bryde statistikken om ingen sejre i Farum siden 2013. FCK´s spillestil er efterhånden blevet mindre fysisk betonet og de har flere teknisk funderede spillere hvilket altsammen taler for - kombineret med Nelssons fravær - en sejr til FCK.

Odds på kampen hedder 4,00 - 3,90 - 1,85. Jeg vælger det sikre 2 og gætter på 4-2 til FCK. Et par andre interessante odds kunne være at FCK vinder med Dame N´doye som målscorer, kort til Mumin (odds 3,50), rødt kort til Mumin (odds 40), over 3,5 kort i kampen (odds 3,50).
Flemming P er indbegrebet af "Arrogant Positivisme" Trods mit brugernavn har jeg ingen tilknytning til FCN udover mit sæsonkort. Indlæg er således ikke udtryk for FCN's holdninger men egne betragtninger som fan.
Uden Nelsson er jeg heller ikke så optimistisk.

FCK lyder meget opsat på at vise at de ikke har et problem på noget stadion og i dag er muligheden bedre end den har været i lang tid.

Jeg tager på stadion med kun et spinkelt håb om mere end 0 point.
Puha. Afklapsning på hjemmebane. Det var ikke kønt at se på. Jeg synes godt nok holdet har virket lidt opgivende på det sidste. Bronzen har jeg afskrevet, men jeg synes det er ærgerligt at en ellers flot sæson skal pisses væk i slutspillet (beklager mit sprog).
Mini og Bartolec er på vej væk og spørgsmålet er hvor mange, der følger efter. AS og Nelsson virker som de øvrige oplagte salgsemner, men deres fremtid er fortsat uvis.
Jeg vakler meget i mit syn på Mumin. Nogle gange virker han som en ung Okore. Andre gange virker han som en elefant i en glasbutik. Han er virkelig svær at blive klog på, men jeg tror han får næste sæson med til at vise sit værd.

Alt i alt er jeg godt nok skuffet over holdets præstationer på det seneste. Spillere som Donyoh skal virkelig til at kigge indad for der mangler mål fra andre end AS Olsen.
FCN
Annonce