Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af JMM
En tilbagelægning i Hausner klassen

Vi dominerer jo SJE i størstedelen af kampen, hvor vi har godt styr på dem.
Tallene siger 18 afslutninger og 7 på kassen, og det trods de stiller sig lavt. Vi får lavet en god kasse af Villadsen der er vågen ved bagerste stang, og den knægt fortsætter bare. Der er krudt i ham - Ren dani alves. Godt med et Adingra mål også (Som reelt er Sadiqs fortjeneste via bolderobreningen og presset der forcerer fejlen)

Det røde kort kommer desværre til at kaste en skygge over en ellers glimrende holdpræstation, hvor vi arbejder sammen som hold - det er et stykke tid siden sidst. Gode pasninger i mellemrum med vending. Udemærkede kombinationer. Vi kan tilmed stå rimelig højt fordi forsvaret har en smule speed.

Vi så også lidt til Lassos kvaliteter, og jeg tror han bliver en gevinst. Men Tofod.. Indsatsen er godkendt, men Hold nu op, først mister han den til Kornvig og giver ham en halv friløber, som dog reddes delvist fordi Kornvig er en GIGANTISK nulbon, og fordi Kian har styr på situationen.. Og minsandten om ikke Tofod HAMRER den ikke én men TO gange langt mål i feltet når han endelig har chance for at vise målfarligheden.. Tør man håbe på en basse før jul af vores kære plæneklipper?

EDIT: Nagalo er bare et jern. Hurtig, kropsstærk, fremadrettet.
Skrevet af Nandeyanen
Nu når Abu Francis er ude.

Burde I så ikke sætte Diomande længere ned i banen så han er midtbane igen og så sætte en target angriber på toppen?

Frese og Villadsen laver mange gode indlæg ind i feltet, men I mangler en rigtig goalgetter.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Slettet(131458220804)
Jeg tænker at antman erstatter francis og spiller i front :) alternativt erstattes francis af jaxe.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af JulioSalinas
En mulighed er at sætte Lasso på midten og Sadiq på højre wing/angriber.
FlemmingP har lidt af en luksus udfordring da vi gerne skulle beholde det flotte pres og den intensitet vi spillede med mod SønderjyskE og til dels også mod AGF så jeg tænker at i vid udstrækning at han prøver at ændre så lidt så muligt.

Men hvad kommer der til at ske når Abu vender tilbage fra karantæne? Synes at han viser tegn på udvikling i de få kampe han har fået tillid fra Flemming men både Jaxe og Lasso må være inde i billedet til pladsen ved siden af Kofod.


FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af Slettet(131458220804)
Det ville i mit hoved ikke give meget mening at sætte Lasso i front. Det er han for lav til. Det er vel kun Messi det kan fungere for med den højde i front. Lasso Skal blive på kanten eller sættes ind som central/offensiv midt, hvor han vel egentlig er bedst.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af JulioSalinas
Jeg mente "i midten" som midtbanespiller. Lige nu synes jeg det er fornuftigt at holde Dio eller Antman som den falske 9er. Lasso er ok som højre angriber i mangel på alternativer men ville også være en virkelig god motor på midten. Som sagt så bliver det spændende at se hvilken midtbanekonstellation Flemming finder frem til næste kamp og på længere sigt hvem af dem som sætter sig som stamspillere.

Med hensyn til forsvaret så virker det til at vi allerede har fundet vores stamme.
Frese og Villadsen som vores wing/backer og Nagalo, Kian og Døhr som vores 3-backkæde.

Før sæsonstarten var det et tema hvem som skulle erstatte Yttergård på den venstre centerback og det Nagalo viser efter ganske få kampe er ganske lovende og forhåbenligt kan den positive udvikling fortsætte.

FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af Nandeyanen
I den Japanske ungdomsturnering blev Lasso turneringens spiller. Han var midtbanespiller der og det var med Diomande, Kamaldeen osv. med på RTD holdet.

Det ville i mit hoved ikke give meget mening at sætte Lasso i front. Det er han for lav til


@JG-FCN
Han blev sammenlignet med Kante som også er ret lille, 168cm høj.

Edit:

Ahhh jeg tror vi misforstod hinanden, du mente sikkert i midten som i midten af de tre forreste.

Jeg mente midten som i central midtbane.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af JulioSalinas
@Nandeyanen
I den Japanske ungdomsturnering blev Lasso turneringens spiller. Han var midtbanespiller der og det var med Diomande, Kamaldeen osv. med på RTD holdet.


Ja hehe...det var jo en af de få gange hvor selveste FlemmingP gæstede vores lille tråd og delte et link til finalen. Jeg håber virkeligt at RTD/FCN bliver en lille smule mere meddelsom omkring RTD og de turneringer de deltager i.

Jeg synes efterhånden at FCN og RTD er integreret i hinanden i en sådan grad at det burde være en naturlighed at man interesserer sig for hvad der sker i begge organisationer/klubber/akademier uanset om man følger dem med udgangspunkt i RTD eller FCN.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af Slettet(131458220804)
Haha ja vi talte vidst om forskellige positioner ;)

Men ja enig. Det ville være super at få mere info om RTD, om deres arbejde, hvilke spillere har de, hvordan træner de? Ja endda hvordan der bare ser ud på akademiet.

Der kunne jo med fordel livestreames fra de turneringer de deltager i også.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af RasmusGunnar
Jeg sad og browsede rundt for et par uger siden og faldt over noget video der er nogle år gamle efterhånden hvor u14 slår real Madrid etc. Der er ikke mange af de profiler som stadig er i fcn. Det viser lidt om den hårde konkurrence og udviklingen i ungdomsårene. Nogle spiller i AB og nogle Helsingør.

Bare for at sige, at man nok kan være et lysende talent som 15 årig men ikke nødvendigvis som 18 årig.

Og omvendt selvfølgelig. Det er vel også noget af det Salinas synes er fedt ved at se ungdomsfodbolden.
Skrevet af Slettet(131458220804)
Kevin Tshiembe købt for bare 5 millioner af BIF. Der så jeg ellers gerne FCN have slået til.

Vi er dog fint dækket ind, men mangler måske lidt bredde på pladsen nu vi spiller med 3 midstoppere. Når Kian er væk er der vel kun Mesik, Nagalo, Woledzi og Døhr til pladserne.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af JulioSalinas
@RasmusGunnar
Bare for at sige, at man nok kan være et lysende talent som 15 årig men ikke nødvendigvis som 18 årig.
Og omvendt selvfølgelig. Det er vel også noget af det Salinas synes er fedt ved at se ungdomsfodbolden.


Jo, der er mange ting som fascinerer mig ved ungdomsfodbold men mit udgangspunkt er dog stadigvæk FCN som helhed. I min optik er Klubben FCN i sig selv et kæmpe talent som er i rivende udvikling. Det fundament og den seriøsitet der bliver arbejdet med er jo ganske enkelt en fornøjelse og noget jeg bliver nødt til at følge. Der er ingen garantier men jeg synes det dufter af noget stort i dansk kontekst :)

Når jeg følger FCN så bliver jeg også nødt til at se U19 og hvis jeg kan komme til det også U17 for det er jo 50% af oplevelsen. På akademiet får man halvdelen af historien omkring FCN så hvis man er fascineret af selve klubben så skal man ikke snyde sig selv for at følge lidt med.

Selve det omkring talenternes udvikling er i sig selv også mega spændende og tilsammen går det op i en højere enhed for mig hvilket resulterer i at jeg, såvel som de fleste herinde bruger en god portion tid på at tænke og glæde mig over FCNs rejse.

Men det er klart at konkurrencesport på eliteplan som FCN dyrker er forbundet med en del skuffelser, ærgelser og nederlag hvis man ser på det fra perspektivet for de talenter som ikke "klarer det". Det er dog de vilkår som er nødvendige i udviklingen af talenter vi senere kan nyde når de viser sig frem på den store scene på RTD Park og evt. senere hen i store europæiske klubber og i nogle tilfælde på landsholdet.
"Its the name of the game".

Selvom en ung akademispiller ikke ender med at få tilbudt en kontrakt på superligaholdet så er jeg dog ret sikker på at fodbolduddannelsen ikke er spildt. Dels kan det være et udtryk for at spilleren ikke udvikler sig med den hast som FCN kræver så der kan sagtens være en mulighed for at starte karieren i en lidt mindre klub hvor spilleren kan udvikle sig og potentiel få sine drømme opfyldt alligevel.

I de tilfælde hvor spilleren bliver nødt til at stoppe pga. skader eller andre omstændigheder så kan de forhåbenligt se tilbage på en tid i klubben med mange gode oplevelser hvor de samtidigt har modtaget en masse dannelse som de kan bruge i deres videre færd i livet.

Nå, jeg kunne jo snakke/skrive lang tid om dette store emne men jeg vil holde her så jeg kan lave lidt sen aftensmad :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af Nandeyanen
Et af problemerne i Danmark det er at finde et niveau hvor Super talenterne kan udvikles.

Det er jo ikke godt når 15 årige begynder at rassere u19 ligaen og bombe løs. De skal jo gerne øve sig mod bedre forsvarsspillere.

Samtidigt har de ofte ikke fysikken til at begå sig i landets bedste række.

Men hvis man får lov at spille klubbens ungdomshold i 1. Division. Så kommer der konkurrence forvridning. Det har vi set i Holland som har verdens største forvridning mellem top og bundholdene i Æresdivisionen. Jong Ajax er også den klub der har det tredje største budget i Holland. Det er en lille håndfuld klubber der støvsuger alle de bedste talenter hvilket forårsager at alle de andre klubber falder i kvalitet.

Måske er løsningen som Brentford B der rejser rundt og udfordrer diverse gode hold med fokus på udvikling af unge spillere.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Slettet(131458220804)
@Nandeyanen

Det gør RTD/FCN også - under normale omstændigheder :) Diverse ungdomsturneringer er bare aflyst for tiden, men det kombinerede hold plejede jo at spille ungdomsturneringer mod Liverpool, Real Madrid og andre rigtigt gode hold.
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af JulioSalinas
@Nandeyanen
Det er jo ikke godt når 15 årige begynder at rassere u19 ligaen og bombe løs. De skal jo gerne øve sig mod bedre forsvarsspillere.

I forhold til de helt unge talenter er det vel et forholdsvist lille problem endnu.
Der er ikke mange 15 årige som er "for gode" til U19 ligaen.
Sidste sæson så vi en Schjelderup som var forholdsvis suveræn som 16 årig men så hiver man ham op i superligatruppen og så bliver han matched med et passende niveau af modstand. Pt. ser jeg det ikke som et stort problem.

FCN U19 har spillet en del træningskampe mod 2. divisionshold og det virker som det er der niveauet ligger.

Hvorfor skriver du om ungdomshold i 1. division? Er der kommet nogle nyheder som peger på at det går i den retning?

FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af Slettet(131458220804)
Ja så blev mit pis sat i kog igen. Francis røde kort bliver ikke omstødt. Den danske dommerstand har åbentbart sat sig for øje at gå full retard. Hold nu k*** jeg er træt af dem. Det virker jo til at de går all in på at gøre tingene bevidst forkert :)
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af NordLynx
Jeg forstår bestemt heller ikke beslutningen, men som Benjamin Leander pointerer i optakten til runde 4, så omstøder de nok ikke en VAR beslutning, da der har været flere dommere ind over og en længere beslutningsproces. Plus at det ville se åndssvagt ud at først bruge VAR og lang tid før derefter at omstøde den efter kampen.
Så det er nok bare en af de gange man må ryste på hovedet og så være glad for at det ellers ingen indvirkning havde på resultatet.

In order news, Tipsbladet bringer en historie om at Sampdoria er blevet snydt af en gruppe russiske hackere der har udgivet sig for at være FCN til at udbetale 800.000 euro i Damsgaard klausuler. Det er alligevel noget af en historie!
Skrevet af Slettet(131458220804)
Det lyder som en historie ShevaCrespo har fanget ;)
FC Nordsjælland Málaga CF / Real Sociedad Manchester United Union Berlin
Skrevet af Afløseren
Jeg læste godt nyheden på Tipsbladet.dk i går og undrede mig såre over at bold.dk ikke bragte den. Bold.dk er jo et noget mere tabloidt medie end Tipsbladet hvis du spørger mig.
En vigtig pointe ift. Hacker-historien, så er det;

1) Det er Sampdoria og ikke FCN, der er blevet hacket
2) Det lykkedes Interpol at fryse transaktionen, så hackerne fik ingen penge ud af det - heldigvis :-)
FCN
Skrevet af Nordland1337
Problemet med at være dommer i DK (og andre steder) er at det er en bierhverv der giver lidt mønt. Ofte ved siden af arbejde (+studie eks. for en tidl. SL dommer jeg kender). Jeg nægter at tro på, at de kan holde sig i god nok form til at stå alle de rigtige steder samt at have det nødvendige fokus hele tiden. Så før man kritiserer for meget, skal man huske baggrunden.

Men ja, det er ufatteligt lavt kvalitet, der tit nære mig. Der er ingen gennemgående linje (hvilket er et problem, Francis ville få gult for den her 9/10 gange - han må være lidt forvirret over hvad han må og ikke må) og der bliver dømt på mavefornemmelse. Også skal de altid stå og beskytte sig under en eller anden blød formulering i en regelbog.
annonce
0