Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Jennerdrengen2
@JRTO

Nej, jeg har heller ikke lyst til at Villadsen og Frese fast skulle være wings - men de er en taktisk mulighed og kunne vel godt udfylde den i nogle kampe. De er i øvrigt begge startet ud som wings inden de blev rykket tilbage. Frese debuterede i øvrigt som wing på superligaholdet. Jeg mener at Flemming P ved hans sidste forlængelse udtalte at han også var i spil som wing. Der er lidt schweizerkniv over ham. Mod Malmö spillede han en stor del af kampen midtstopper.

Kamaldeens lillebror bliver 18 i begyndelsen af februar. Han er dog ukampdygtig lige nu pga. en skade, som skulle være pænt alvorlig så jeg er ret ovebevist om, at vi i hvert fald ikke ser ham i grundspillet og måske ikke på superligaholdet før efter sommeren. Jeg har ikke hørt om andre fra RTD der skulle være parat til at gå lige ind på holdet i løbet af foråret - hvilket så ikke er en garanti for at der ikke lige pludselig står en.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
Willy Kumado til Lyngby: https://fcn.dk/nyheder/2023/januar-2023/willy-kumado-skifter-til-lyngby-bk

Lyngby også en video hvor han gennemgår en særlig "Farum-test" - han skal testes om han er allergisk overfor græs...: https://lyngby-boldklub.dk/2023/01/31/ny-back-lyngby-henter-william-kumado/

Antman til Groningen - desværre med en købsoption ser det ud til: https://fcn.dk/nyheder/2023/januar-2023/oliver-antman-tager-til-holland

Agnero udlejes til Fremad Amager: https://fcn.dk/nyheder/2023/januar-2023/agnero-udlejes-til-fremad-amager

Så vidt jeg kan erfare skulle der ikke kommet noget "breaking" fra FCN i resten af transfervinduet - hverken ind el. ud.

EDIT
FCN har lagt en transferoversigt op: https://fcn.dk/transferoverblik/
FCN
Skrevet af JRTO
Der bliver skrevet der er en til transfer på vej til FCN 😊
https://mobile.twitter.com/FarumNyheder
Skrevet af Jennerdrengen2
^"Ham fra RTD" er en fake profil der udgiver sig for at være en ansat i FCN. Var det tilfældet ville han blive fyret på stedet, for at sprede rygter udenom de officielle kanaler. Han smider nogle gange rygter om, at man skal holde øje med sponsorpladserne, receptionen, noget spændende er på vej etc. Det holder aldrig.

Mit bud er, at det er en el. anden fan der forsøger at gøre sig interessant på en mærkværdig måde.
FCN
Skrevet af RasmusGunnar
Mit bedste bud er også at vinduet er overstået.
Og det er gået udemærket.

Jeg vil ikke sige at vi ikke går svækket ind i foråret (på papiret) med vores afgange. Der er kommet nye til og de skal jo lige spilles ind.

Men hvilke tilgange. Marcondes skal nok blive succes og Sertemir vil være en stor forstærkning til næste sæson. Det er jeg sikker på.
Vores nye målmand kan jeg ikke udtale mig om.

Der er dog nogle ubekendte:

Jaxe? Vi må antage at han spiller sæsonen færdig.

Rocco? Hvad er status på hans skade. Umiddelbart er han i Frankrig, så han er ikke i spil til de første fem kampe, er mit bud.

Wahid? Er han ved at finde formen.

MKH? Havde et svært efterår trods holdets succes.

Kian/Marxen? De gamle kæmper er fantastiske, men er ofte skadet.

Nagalo? Vi ved at der har været interesse. Hvad nu hvis der er nogen der smider et beløb vi ikke kan sige nej til?

Turneringen kan ikke starte hurtigt nok :)
Skrevet af Jennerdrengen2
@RasmusGunnar

Rocco er tilbage i DK og har været på træningsbanen. Om han har selvtrænet el. deltaget i alm. træning ved jeg ikke.

Wahidulla synes jeg godt man kan se er en spiller på et rigtigt, rigtigt højt niveau. Han har overrasket mig positivt med sit tekniske niveau - men skarpheden mangler stadig.

Kian har vist rimelig konstante smerter i bentøjet, men spiller alligevel. Marxen har her i optakten blot været uheldig med at få et trælår to gange det samme sted med en uges mellemrum, han er klar på træningslejren. Med Kian, Marxen, Nagalo, Barslund samt Jaxe og Frese der også kan spille i forsvaret er jeg dog absolut rolig.

Mads Hansen har talentet, men rigtigt at han endnu ikke har vist tilstrækkeligt på superliganiveau - jeg havde forventet flere mål og assists på nuværende tidspunkt.

Jaxe og Nagalo ser ud til at være her foråret med. Nagalo er jo så desværre nok 99% sikkert videre og stor sandsynlighed for jaxe.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
Maksim Stjopin til HJK Helsinki: https://fcn.dk/transferoverblik/
FCN
Skrevet af Kampånden
Og åbenbart Lwo Walta til HIK ifølge bold

https://bold.dk/fodbold/stillinger/superligaen/nyheder/bolddk-erfarer-hb-koege-henter-fc-nordsjaelland-midt

Jeg synes at der er rimelig gang i svingdøren
Skrevet af Afløseren
Jeg synes det er fornuftigt med lejeaftalerne for Walta og Agnero, som er i periferien af truppen. 1. Division er en rigtig fin liga.

Jeg er mere ked af at Antman er skiftet. Ham kunne jeg rigtig godt lide. Han har udviklet sig meget de sidste par år og jeg synes han har grebet chancen når han har fået den, så jeg forstår godt at han gerne vil videre når udsigten til fast spilletid ser svær ud.

Overordnet set er vinduet mere end godkendt. Schjelderup er væk (som ventet), men det er også den eneste markante afgang.

Ind er kommet Marcondes og Zidan, som på papiret er to klare forstærkninger til truppen.

Jeg glæder mig vildt meget til kampen mod Lyngby og til det forår, der venter. Jeg er også spændt på, om sæsonen (hvis det ender med medaljer og europæisk fodbold) kan få flere af profilerne til at blive på holdet eller om FCN "sprænges" til sommer, hvor flere af de bærende kræfter har kontraktudløb eller 1 år tilbage af kontrakten.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
Så afgjort et godkendt transfervindue.

En stor svækkelse i og med at Schjelderup er forsvundet (men dejligt mange penge i kassen der mere end dækker driftsunderskuddet et år frem). 1 mindre svækkelse med Antmans udlejning.

To store forstærkninger i Marcondes og Sertdemir - omend Sertdemir nok lige skal spilles i form.

Derudover udlejening af Walta, som jeg forventer vender tilbage og er klar til at gå ind på holdet efter sommerpausen. Så endelig lidt oprydning i marginalspillere, hvor nogle vil forsvinde og andre måske vende styrket tilbage.

Sportsligt og økonomisk kan det vel dårligt gøres bedre og FCN går styrket ud af vinduet, hvilket jeg på forhånd var ret skeptisk overfor ville ske - trods Jan L´s løfter herom.

Lidt malurt i bægeret kan måske være, at Schjelderup og Antmans afsked giver nogle udfordringer i 1 mod 1 spillet og, at FCN dermed kan mangle nogle "dåseåbnere" der på egen hånd kan åbne et forsvar. FCN er dog blevet styrket i det etablerede angrebsspil og pasningsspillet henover det sidste år og vurderet på træningskampe kommer FCN til tilstrækkeligt med chancer. Foreløbigt har skarpheden dog ikke været tilstrækkelig. Faghir, Marcondes, Nygren, Nuamah, Diomande, Rocco er dog spillere der burde kunne putte den ind.

FCN´s trup er nu på 27. Dvs. lidt over to spillere til hver position - om end jeg har svært ved at se Lykkegård og Kamaldeens storebror komme i spil i foråret.

Derudover så er det jo et helt vildt godt transferoverblik FCN har lavet: https://fcn.dk/transferoverblik/

In other words så spillede Det internationale Akademi forleden mod Dortmund U19 og tabte 2-1. Akademiet har tidligere i optakten vunder over Fremad Amager og HB Køge.

FCN rejser på træningslejr i dag, så mon ikke de kommende træningsmodstandere også offentliggøres i dag?
FCN
Skrevet af RasmusGunnar
https://bold.dk/fodbold/stillinger/superligaen/nyheder/medie-fenerbahce-forhandler-med-fcn-om-nuamah/

Hvad skal han ryge for? Var der ikke en udtalelse om at han skulle være i Schelderup kategorien rent økonomisk? Det kan Fenerbache vel næppe lægge?

Nu er det også først til sommer han ville skulle ryge afsted så det afspejler prisen måske også.

Men den frygtede åreladning til sommer ser ud til at være begyndt allerede.
Skrevet af Jennerdrengen2
Ja, der er en åreladning af frygte - og rygterne bliver sikkert bare flere og flere...

Andreas Hansen
Nagalo
Villadsen
Freese
Bidstrup
Jaxe
Diomande
Marcondes
Nuamah
Rocco

Er vel de største transferemner pt.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
FCN i medierne

Der er 180 hits i de trykte medier på FCN i dag - jeg er lidt selektiv

Rudi Dalsgaard på sn.dk skriver at FCN tømmer overskudslageret og gennemgår de enkelte spillere der skiftede på sidstedagen: https://www.sn.dk/furesoe-kommune/fcn-toemmer-overskudslageret/

DR gennemgår de største handler og skriver at FCN stadig er guldfavoritter: https://www.dr.dk/sporten/fodbold/superliga/stjerne-exitter-oprustning-og-nordsjaellandske-guldplaner-det-laerte-vi-af

Tipsbladet afslører prisen på Sertdemir: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/avis-saa-meget-betaler-fcn-zidan-sertdemir

Tipsbladet skriver at Sadiq har fået et gennembrud i Häcken som mener at kunne sælge ham for 13 mio.: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/skandinavien/vil-betale-kassen-tidligere-sl-marginalspiller

Så vidt jeg kan regne ud giver salget af Kamaldeen til Southampton ekstra 7,5 mio. til FCN i videresalgsklausul.

EDIT:
ANg. U19 Vi har sagt farvel til 6 spillere i det her vindue:
Marcelo til AB, F. Karlsen til FCH, M. Bruhn til Lecce, J. Meyer til LBK, Mounir til B93, F. Marker til FCH.
FCN
Skrevet af O.O.
Jan L er gud endnu engang.

Vild med hans styring og strategi over årene.

Ps Nuamah var en and🚀
Skrevet af JulioSalinas
Lidt tanker om vores transfervindue

Schjelderup ud, Marcondes ind
Salget af Schjelderup alene gør at FCN fortsat kan videreudvikle klubben uafhængigt af om vi vinder SL eller ej. Det vil altid skabe lidt uro når man sælger en stamspillere men det tager vi med og med Marcondes ind så har vi en realistisk forventning om at vi kan holde niveaet. Marcondes kender kulturen og spilleprincipperne men man kan dog alligevel forestille sig at lige skal bruge nogle kampe til at finde ind i relationerne med de andre spillere. Heldigvis har han været med i en stor del af opstarten så det er vel realistisk at forvente at han potentielt kan blive kampafgørende når vi tørner ud til de første kampe i foråret.

"Fuck" ikke med målmandsposten!
Jeg kan også godt lide at vi henter en "afprøvet" reservemålmand. Det virker til at vi har lært af sidste sæsons "kaos" på målmandsposten. Ikke fordi jeg kender noget til Carljohan Eriksson men jeg bifalder ideen om at vi forhåbentlig aldrig mere igen sætter "uprøvet" målmænd ind uden at have en backup-plan. Det er simpelthen en for stor risiko og at FCN nu strækker sig for at minimere denne risiko synes jeg er nødvendigt og fornuftigt.
Det giver så også mulighed for at udleje Ogura så han kan få tiltrængt seniorspilletid.

Den hjemvendte "søn", Zidan Sertdemir
Jeg tror de fleste var lidt skuffet over Zidans tidlige udlængsel. Planen var jo klar i FCN hvor der var udsigt til masser af spilletid i en tidlig alder. Hvis man er god nok så er alderen ligemeget i FCN og derfor var det lidt trist at han tog til Leverkusen hvor udsigten til Bundesligafodbold alt andet lige var langt dårligere.
Nu er Zidan tilbage og en ny plan er blevet lagt for ham og det tror jeg at vi allesammen kan være glade for. Glæder mig til at se ham skinne på banen igen :)
Forventningen er vel at han for alvor presser sig på til start11 til sommer hvor vi skal "designe" en nyt midtbane men who knows, gør han det fantastisk til træning og bliver vi ramt af et par skader og/eller formdyk så kan det være at han får en rolle at spille allerede her til foråret.

Oprydning og udlejninger
Ganske fornuftigt. Nogle spillere taber konkurrencen til andre. "Thats the name of the game". Så er der dem som bare ikke har udsigt til spilletid men muligvis kan gøre sig gældende senere. Jeg er måske overrasket over at Antman bliver udlejet med købsoption men ok der skal prioriteres og mon ikke også at Antman gerne vil ud i håb om at få regulær spilletid.

Transferwrapup
Alt ialt et fint vindue hvor man formår at balancere "modellen" og jagten på det kortsigtede guld.

PS: Håber at FCN laver deres egen videocast hvor Jan Laursen og gerne Mikkel Hemmersam gennemgår vinduet for henholdsvis superliga truppen og akademiet :)
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Skrevet af RasmusGunnar
Første kampe på træningsturen er kommet ud på hjemmesiden: https://fcn.dk/nyheder/2023/januar-2023/her-er-truppen-til-traeningslejren

Metalist Kharkiv fra Ukraine. De ligger i bunden af ligaen og burde være en modstander vi kan øve angrebsspil på.
Så møder vi også FC Sheriff Tiraspol der er fra upåagtede Moldova. Men det er altså en champions league deltager, så det betyder kvalitet.

Der står også at de resterende kampe vil blive offentliggjort senere, men når der står resterende, så må det være mindst to yderligere.

Det bliver spændende at følge og håber på streaming-muligheder.
Skrevet af Jennerdrengen2
FCN plejer altid at have tre træningskampe på træningslejren, men har af en el. anden årsag valgt kun at have to i år. Den sidste modstander plejer altid at være en modstander af international kvalitet hvor man kan få tempoet i vejret inden premieren. Her virker Sherif nok ikke imponerende men, det er et hold der har været i Europa League 5 gange de sidste 10 år og sidste år fik 7 point i deres CHL gruppe hvor de bl.a. slog Real Madrid på udebane. Internationalt er de rangeret som nr. 72 på samme niveau som Leicester, West Ham, Hoffenheim.

FCN skriver at de vil have streams til træningskampe.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
FCN i medierne

Frederiksborg Amts Avis/sn.dk med en glimrende gennemgang af FCN´s transfervindue - desværre bag betalingsmur, men der kan købes en måneds adgang for kr. 39: https://www.sn.dk/furesoe-kommune/den-maaske-gyldne-stilstand/

Et par pointer fra artiklen:

* FC Nordsjællands helt store gevinst i transfervinduet er, at man har holdt fast på det hold, der var så godt i efteråret.
* den interne tro på Hoff Thorup er gigantisk, og han har spillerne i ryggen.
* Schjelderup er afløst af FCN´s mest scorende spiller nogensinde - Marcondes
* FCN har ”luget ud” i en meget stor trup, der nu bedre kan fokusere på dem, der er er blevet - og er på vej nedefra.
* FCN-maskineriet kører videre, hvilket OB fik at føle over 135 minutter. Nu venter sværere modstandere på træningslejren, og så bliver vi alle sammen lidt klogere på FCN.
* Ibrahim Osman - er en 18-årige angriber med uhyggelig fart og en rigtig x-faktor-spiller der måske kan lave ravage i nogle afgørende kampe.
* Det er FC Nordsjælland, der med tre point til Viborg og otte til FC København har serveretten i foråret

Om Marondes hedder det bl.a.: "Han har ikke Schjelderups en-mod-en evner, men til gengæld byder han ind med mere energi, tilstedeværelse i boksen, hovedspil og en skarp fod på dødbolde. Hans rutine og ”drive” kan blive meget afgørende, og så er han en spiller, der lever for de store kampe."

SN.dk/Frederiksborg Amts Avis skriver desuden, at "Futte" er blevet lejet ud til Ferencvaros i et år.

EB skriver at FCN får under 1 mio Euro for Kamaldeen ud fra et gæt om, at FCN har en videresalgsklausul på 15% - FCN plejer nu at have 20% - https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/fc_nordsjaelland/dansk-pengeregn-efter-stjerne-handel/9613771

FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
PS: Håber at FCN laver deres egen videocast hvor Jan Laursen og gerne Mikkel Hemmersam gennemgår vinduet for henholdsvis superliga truppen og akademiet :)


Der plejer jo at være en sådan for superligaholdet, så mon ikke det også kommer i år?

Derudover synes jeg at du har ret i, at vi også har behov for en tilsvarnede fra Hemmershamanen omkring U19 og gerne også IA. Det er jo naturligt, at der er stor interesse for U19 holdet i en klub der i den grad talentudvikler og, med streams etc. fra U19 er den interesse vel blot stigende. Så vi vil også gerne høre fra ungdommen.

Derudover synes jeg FCN fejler lidt med ikke at omtale IA. Efter et par gode kampe med sejr over Fremad Amager og HB Køge har holdet har netop spillet mod Dortmund hvor man tabte 1-2 og skal inden længe møde Ajax. Det kunne være rart med omtale og evt. streams fra disse kampe også. Hvis det er fordi man ikke ønsker at dele navne fra RTD, så i det mindste noget omtale af dem fra Farum der deltager.
FCN
Skrevet af Jennerdrengen2
FCN
annonce
0