Snak

Mere indhold efter annoncen
Nelsson, Marios, Khocholava, Bjelland og Valdemar Lund er de 5 midterforsvarer vi har pt. Boilesen regner jeg ikke for en midterforsvarer selvom han kan spille pladsen i nogle kampe. Mister vi Nelsson, så ser det godt nok tyndt ud.

Bjelland bliver jo aldrig klar igen og Marios er okay men ikke god nok til at være fast starter. Khocholava ved vi hellere ikke om bliver en succes endnu, og Valdemar Lund ser jeg slet ikke spille en rolle i den kommende sæson. Uden Nelsson er vi screwed. Endnu en ny midterforsvarer ville hellere ikke være betryggende og nu har vi jo allerede hentet vores første priotet som må have været Khocholava.
Superliga og FCK fan
Jeg tror nu stadig at Zanka kommer. Kvart i bold har opsnuset, at han er flytter til en anden adresse i KBH.
Når, det var godt at hører.
Superliga og FCK fan
Hvis Nelson smutter håber jeg endnu mere Zanka bliver. Ellers er det jo 100% nyt midterforsvar vi skal have gang i med mindre Boilesen skal være fast derinde og kan holde sig skadesfri.
Det Nelson har præsteret for os er erstateligt, men det er da en skam vi nok aldrig kommer til at opleve ham blive en absolut profil hos os. Det bliver han sikkert et andet sted.

Hvis det er nødvendigt for at dække de ændringer der skal ske i truppen - so be it. Men ville gerne holde på ham et år eller to og se om ikke han kan tage den et niveau eller to op i vores klub.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
er nelsson en af dem man har snakket om, mangler den rigtige mentalitet?

føler mig heller ikke sikker på jeg forstår timingen i salget hvis han ikke er. der må man vide hvornår man er en sælgene klub og hvornår man er en klub der skal vinde mesterskaber.

så må må man "nøjes" med 12 millioner euro om et år.

der er godt nok mange nyheder om tidligere fck talenter der vælter rundt i divisionerne de her uger.

ifht. slutprodukt snakker man så ikke om xA og ikke deciderede assist, da det er for tilfældigt i en sport som fodbold?
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"er må man vide hvornår man er en sælgene klub og hvornår man er en klub der skal vinde mesterskaber."


Vi er ALTID en sælgende klub. Ligesom FCM og BIF også er det.
Det har ikke en skid med mesterskabet at gøre, det er bare vores plads i fødekæden.

Hvis nu man reelt kunne vide, at Nelsson ville gå for 15 i år og 12 næste år, ville det altså være godt 20 millioner + hans løn, som det år koster. Og hvad han kan gå til næste år ved ingen, hvorfor det vil være et sats at afvise et bud i den størrelse. Foruden risikoen for at have en stærkt utilfreds spiller, som så sit PrL-skifte forsvinde.
For både klub og spiller er det den der med, at en fugl i hånden er bedre end 10 på taget

Jeg forestiller mig, at man kan komme rimelig langt for godt 20 millioner + løn, i forhold til at finde en ny, som man i øvrigt alligevel må forvente at skulle finde næste år.
Det der kan tale imod, er hvis man ikke har en spiller eller to klar, som man vil byde på ved salg. Med en spiller som Nelsson, og som jeg forstår at det gik ham til U21, vil jeg dog forvente, at man tidligt har afsat ressourcer til at udpege relevante mulige erstatninger. Det forventede jeg også med Skov, men der var dog meget som tydede på, at den udsete erstatning var Skov Olsen, som pga det sene salg så ikke lykkedes.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Jeg er så træt af Skov & Skov Olsen historien.. vi skulle bare have købt Skov Olsen.. værste fald ville vi stå med to sindsyg gode spillere der ville køre mesterskabet hjem for os sæsonen efter
Som jeg husker forløbet, var der ret kraftige indikationer på, at Skov Olsen gerne ville til FCK, men ikke før Skov var skiftet væk.
Jeg har svært ved at se, at man kan kritisere lige den del af forløbet, når nu man havde en aftale med Robert Skov, at han skulle have lov at skifte, hvis det kom et bud af den rigtige størrelse fra den rigtige størrelse klub.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Man kunne jo have lovet ham spilletid eller noget i den dur, men ja var det Skov Olsens krav er det svært at gøre noget ved forløbet
Annonce