Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg taler om denne sæson - hvad der sker om et år og fremover skal jeg slet ikke gætte på i en fodboldverden så omskiftelig.
Ingen af os aner hvem der ejer hvilke klubber om et år og hvad de kan og vil med dem.

At FCM lå godt til får nogle år siden er ligegyldigt her og nu. Vi må tage tempraturen på holdenes tilstand og så godt som muligt inkluderer den usikkerhed der ligger i vi ikke aner hvad der sker resten af transfervincuet og hvem der, udover os, skal spille gruppespil.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Planke@

Det er rigtigt, man må så også ind og se på hvad de gjorde rigtigt, og hvor FCK fejlede.

Sådan at FCK ikke falder ned i samme hul en gang til
Altså, fra 2015-2020 vippede de os jo faktisk af tronen og var Danmarks bedste fodboldhold...

Naturligvis er det en position der default nemt falder ned til klubber i store byer, men vores position er ikke mere sikker end at vi allerede har tabt den i en 5 års periode, på kun 20 år.


@Plankeværket

I denne periode vandt vi mesterskabet i 15/16, 16/17 og 18/19. Altså 3 mesterskaber, præcis det samme antal som FC Midtjylland. Jeg vil ikke mene det er at vippe os af tronen. De kom op og sidde siden af os kortvarigt.

Og ved du hvad. De har aldrig vundet nogen af deres mesterskaber mens de spillede Europæisk gruppespil. De kan kun vinde det når de kun er med i Superligaen. At de faktisk har været med i gruppespil de seneste 3 år kan ses i Superligaen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Et eller andet sted så er FCM også med AHP som ejer, underlagt de samme regler som andre klubber.


Mediano udlægningen af det er at det mere var Benham der ville ud end AHP der ville ind. Samtidig mener de han er utrolig lidt interesseret i fodbold (I får blev han fanget under kampen lignende en mand der kedede sig bravt og søgte underholdning på sin telefon), men utrolig glad for lokalmiljøet i HErning/Brande.
Altås interesseret i klubbens CRS arbejde og interesseret i en bæredygting forreting. Konklusionen var at man mere end at komme med hatten i hånden og bede ham om penge, skulle vise at man var de rette mennesker til at drive en forretning der ligesom hans andre forretninger bar sig selv.

Det ikke nødvenidgivs den entydige sandhed, men det var Mediano versionen af livets gang i Midtjylland.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hjaelmen
Prøver såmænd bare at gå nande style, som han gør i FCM tråden, men fair nok. Jeg daffer af.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nu så jeg kampen og har AHP kedet sig bravt, så kan jeg godt forstå det, for det var en kamp mellem 2 meget dårlige hold, hvor det tekniske niveau var under al kritik.
Prøver såmænd bare at gå nande style, som han gør i FCM tråden, men fair nok. Jeg daffer af.

Good riddance. Så må vi bare se, hvor længe det varer.
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Det var en elendigt spillet og halvkedelig kamp, men ret vild egentlig når man kigger på perspektiverne for de to hold.
FCM har en usammenspillet og halvsløj trup, der havde 4 midterforsvarer ude og en midtugekamp i benene. I løbet af kampen røg hele deres offensiv så også. Et hold i total opløsning - Brøndby var i den bedste version af sig selv......men formående ikke rigtigt at dominerer eller shine overfor det FCM hold.
Hvis jeg lærte noget af kampen i går aftes var det at FCN og AGF mere ligner hold vi skal kigge efter i ligaen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Jeg så SIF - FCN kampen. Efter de tog Osman ud var de et meget ordinært hold. De lignede meget os, bare i lavere tempo.

Det er vildt hvordan et udtryk kan ændres på et hold uden hurtige spillere.

Sælger de Nuamah kommer det til at være en større svækkelse end da Schjelderup røg fra dem.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Altså, fra 2015-2020 vippede de os jo faktisk af tronen og var Danmarks bedste fodboldhold...


Hvorfor? FCK vandt mesterskabet i 16, 17 og 2019, såvidt jeg husker.

Så vippede AaB os også af pinden da de vandt the double i 2014. For det må være det du katagoriserer som at være på tronen? Så det kan skifte hver sæson men det er jeg uenig med. Havde FCM overhalet os i budget, europærisk og alt det andet og ellers været bedre over MINIMUM 10 år, så kunne vi snakke.

Men den der med at nævne få år, der lige passer FCM er sku søgt og det var jo det FCM og andre gjorde for nogle år siden. (Steinlein gør det stadig)

Der er så nogle nu der også insisterer på at snakke om europærisk men kun 3 år tilbage da det er hvad der passer FCM. Desværre ser UEFA ikke sådan på det da det jo er 5 år som er relevant i den sammenhæng

Edit:

Først nu at jeg så Nande havde skrevet også.
F.C. København - Tak for alt, Nees og Sune. VELKOMMEN TIL BO! Bestyrelse og ejere RAUS. Sælg til nogen som rent faktisk interesserer sig for sporten og som elsker klubben ELLER BEVIS JER SELV NU.
Annonce