Snak

Mere indhold efter annoncen
Bolanos er en maskine.

Vingaard er vel degraderet til gardering på kanterne (dem begge) og er ikke i stand til at sætte en mand. Det samme gør sig vel gældende for Rurik. Han er bare hurtigere og mere aggressiv end Vingaard. Han ligner det naturlige tredjevalg for mig. Det er jo ikke fordi Vingaard har givet de store forhåbninger om en tilbagevenden til tiden før skaden.

Hvis Rurik er udset som direkte afløser til Bolanos, fordi denne smutter, er det endnu mere uambitiøst end jeg først forventede.

fck-medløber.
moderator
Bolanos er en maskine.

Ind i mellem må du gerne gøre dig umage.

Vingaard er vel degraderet til gardering på kanterne (dem begge) og er ikke i stand til at sætte en mand.

Jeg erindrer ikke, at Vingaard har spillet i højre side hos os. Til gengæld er han i denne sæson blevet benyttet en smule centralt. Underligt, at han partout skulle gøres til anfører.

Hvis Rurik er udset som direkte afløser til Bolanos, fordi denne smutter, er det endnu mere uambitiøst end jeg først forventede.

Læs nu, hvad jeg skriver. Bolanos skal selvfølgelig have aflastning, når vi er med i tre turneringer, og han ovenikøbet skal afsted med det costaricanske landshold. Det bør give spilletid til Gislason, og så er det op til islændingen at vise sig værdig til at løfte opgaven, hvis Bolanos smutter til vinter. Jeg er dog ret sikker på, at man i så fald vil søge en spiller mere til pladsen, såfremt Bolanos sælges.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Ind i mellem må du gerne gøre dig umage.


Tak. Det mener jeg dog jeg gjorde der. Bolanos har en, i mine øjne, imponerende fysik, som N´Doye og Pospech også havde. Derfor kan han selvfølgelig godt spares nu og da, som han også er blevet.

Den spilletid Rurik får, vil jeg forvente er Vingaards (tidligere) spilletid. Derfor en erstatning for Vingaard. Jeg synes Vingaard også i denne sæson har været på højrekanten nu og da, men jeg kan sagtens huske galt. Var Rurik ikke kommet til, tror jeg stadig Vingaard ville have aflastet Bolanos, hvis denne skulle aflastes. Evt. ved at smide NJ18 til højre, hvis det er forbudt for Vingaard at spille der.

På trods af tonen, er jeg ikke helt sikker på hvor uenigheden ligger eller hvor stor den er.
fck-medløber.
moderator
Uenigheden består i, at jeg ikke anser Gislason som et erstatning for Vingaard, men som supplement til Bolanos. Dit modsvar er så, at Bolanos er en maskine. Det er selvfølgelig fattigt. Superliga, Pokal, EL og landskampe er hård kost, selv for Bolanos, og i det lys giver Gislason mening.

Det giver derimod ringe mening, hvis han er købt som erstatning for en spiller (Vingaard), der alligevel ikke er en del af den optimale startellever. Hvorfor købe en erstatning for en, der i forvejen er erstatning?
Jeg husker ikke, at Vingaard har optrådt i højresiden, i hvert fald ikke denne sæson.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Målmand
Johan Wiland
Kim Christensen
Jakob Busk

Forsvarer
Christoffer Remmer
Kris Stadsgaard
Lars Jacobsen
Michael Jakobsen
Pierre Bengtsson
Ragnar Sigurdsson
Sölvi Ottesen

Midtbane
Claudemir
Christian Grindheim
Cristian Bolanos
Martin Vingaard
Rurik Gislason
Thomas Delaney
Thomas Kristensen
Nicolai Jørgensen

Angreb
Andreas Cornelius
Cesar Santin
Igor Vetokele
Mostafa Abdellaoue
Søren Frederiksen


Det er jo helt vildt.
Udover Busk, Remmer og Vetokele som vi ikke rigtig kan vurdere endnu, er det vel kun Søren Frederiksen der er helt til hundene. Men udover Wiland er der jo ingen superspillere (Jørgensen og Cornelius etc. kan måske blive det, men er det ikke endnu). Stort set en hel trup på næsten samme niveau.
Jeg håber der er nogen der træder i karakter og modbeviser dette, men med afgangen af Oviedo og N´Doye er det altså småt med spillere der virkelig kan gøre en forskel - og småt med spillere der vil være en væsentlig svækkelse at få på banen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der har ikke været meget snak om Ariel og Grindheim.

Har han overhovedet gjort brug af ham - eller som det åbenbart hedder på neo-bold.sprog ´bragt ham´?

Med de semi-mirakler, Jacobs har indtil nu har udført, vil jeg glæde mig til at se træskomanden danse efter hans fløjte.

Der må vel være en mening med at man har beholdt ham.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Det er godt nok ikke svært at forstå, hvorfor Ariel holder Lillebror på bænken eller helt ude af truppen, når han misbruger chancer som i dagens reserveholdskamp. Helt alene med keeperen og så vælger han at sende den ud af stadion! Vanvittigt!
\"Giv en mand et æg, og han er mæt for en dag - lær en mand at lægge æg.......!\"
Der må vel være en mening med at man har beholdt ham.


Han har kun været her 1 sæson, det er som regel for lidt til at kassere et indkøb. Måske næste sommervindue hvis han ikke har bidt sig fast i mellemtiden.
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Og det var så vinduet. På plussiden er vi kommet af med stort set alt dødvægt på nær SF, og hullet N´Doye efterlod er effektivt spartlet til for få penge. På minussiden er vi ret sårbare centralt både på midten og i forsvaret. Hvem havde forestillet sig for et år siden at stabiliteten på midten skulle være afhængig af at TK starter inde?
http://media.balls.ie/uploads/2013/10/Tambourine.gif
Jeg synes både Christian Bolanos og Lars Jacobsen har et niveau, der er synligt højere end det gennemsnitlige superliganiveau, og som kan gøre en forskel. Cesar Santin kan også, om end han er mere afhængig af holdet som sådan. Og så er Nicolai Jørgensen så småt ved at overbevise mig om, at han er den nye Jesper Grønkjær. Han mangler selvfølgelig den rutine, Jesper Grønkjær havde, men han har til gengæld en energi, der både har en positiv effekt på ham selv og holdet generelt. Andreas Cornelius skal jeg stadig se mere til, men indtil videre ligner han ikke en type, vi kunne have hentet hos en af ligakonkurrenterne. Han passer tilsyneladende perfekt til konceptet og holder samtidig så højt niveau, at jeg ikke foretiller mig bedre alternativer i ligaen. Og slutteligt har vi Ariel Jacobs. Han har med stor tydelighed bevist, at det også betyder meget, at have en "på et andet niveau" på den plads.
Annonce