Snak

Mere indhold efter annoncen
@Amor, Jeg håber da de kommer inden første hjemmekamp. Men mon ikke de når det...

Jeg har i øvrigt købt Platin i år - vel det eneste fornuftige når man alligevel skal have billet til alle CHL kampe.


Jeg rærsonerede mig frem til det samme, sammenlignet med de andre år bruger man alligevel omkring 1.200-1.500kr. på de billetter. De 20% guldkortet giver en ender ud i ca. 900kr. (gavmildt fratrukket), for de 3 hjemmekampe og så stor er prisforskellen ikke på platin og guld (Fratrukket gavekortet på 5-600kr).

...og jeg kunne godt trænge til en ny trøje alligevel.
Ja, du er gavmild i den udregning, eftersom jeg tror, at priserne stiger lidt i aar. Men ja, den store forskel er egentlig ikke, at man sparer mere, men, at man har billetterne automatisk, kan koebe 2 ekstra samt faar et gavekort. Det er fedt, at vi faar et gavekort og ikke en troeje, saa vi selv kan bestemme.
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Du har sikkert ret. Udover en inflation ude af trit med samfundet på billetpriserne, skal det også regnes med at sandsynligheden for at trække publikumsmagneter (og dermed dyrere billetter) er rimeligt høj - med ajax, juve, dortmund og city i 3. seedningslag.

Det skulle ikke undre mig hvis de 3 kampe løber op i 1.500-1.800kr hvis man skulle købe dem konventionelt.

Tvivler på vi ender i 3. lag, selvom der er 4 skud i bøssen, hvis man antager de bedst seedede hold klarer sig til sidste kval. runde. Fenerbaches udelukkkelse var på den front ikke optimal, selvom den selvfølgelig er fortjent.

Eneste håb der er vel at Basel er svækket eller dummer sig og at Sociedad klarer skærene. Tvivler på at Pacos Ferreira eller PAOK har en chance.

Forkøbsretten til ekstra billetter er en stor bonus, som nogle venner bliver glade for.
moderator
ADO Den Haag vil have 13,5 mio. kr. for Van Duinen. Det er 1,5 mio. kr. mere end vi bød tidligere. Vil vi have ham, så går det nok at smide det ekstra i.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hehe, ja ok, da der blevet råbt på "meget mere" og "en betydeligt højere pris", var det ikke 2,5 mio. kr. oveni hatten man forestillede sig.
Jeg er som skrevet ikke vanvittigt begejstret, men håber jeg bliver det, for du som skriver, vil den regulering i tilbuddet ikke være noget, der holder CV tilbage.

Så mangler vi lidt løst og fast på midtbanen. En kantspiller og en central midtbanemand, hvis og såfremt. Mikkel Beckmann kunne det f.eks. blive til. Ikke at jeg bryder mig meget om ham, men han vil være et safe bet for CV. God nok til at være superligaprofil, har kompetencer vi godt kan bruge, skal ikke integreres.
Mike Van Duinen kender jeg intet til. Efter at have set ham på youtube virker han dog til at være en udmærket spiller. Men youtube kan man ikke altid stole på. Jeg synes dog det virker en smule uambitiøst at hente en spiller som Van Duinen, når vi skal ud at spille Champions League. En spiller der kun har præsteret i en enkelt sæson i Æresdivisionen.

En spiller som Marc Janko i Trabzonspor, der er rutineret og der er kendt for at score rigtig mange mål, kunne være en intressant spiller.
Forza Napoli Sempre!
Så mangler vi lidt løst og fast på midtbanen.

Og forsvaret synes du er fin nok?
Wives, be subject to your own husbands, as to the Lord.
Ja, det synes jeg egentlig. Vi kunne selvfølgelig godt bruge en venstreback yderligere, men i Michael Jakobsen har vi en ganske habil back-up. Midterforsvaret kunne efter min mening sagtens se bedre ud, men i forhold til ambitioner og den udskiftning der (formentlig) er tiltænkt, er det ikke her jeg regner med nyt, endsige mener at der trænges til det. Jeg er ikke vildt begejstret for hverken Ragnar Sigurdsson eller Kris Stadsgaard, men lever i håbet om, at det bliver bedre med Olof Mellberg i truppen.
http://www.diariodesevil…/didac.html

Det lyder spændende,er Pierre mon på vej videre? Nogen der kender noget til gutten?
..
moderator
Van Duinen synes jeg nu ikke er uambitiøst. 21-årig hollænder, der har scoret et fint antal mål i Æresdivisionen er ikke umiddelbart tosset. Får han succes, så er der videresalgspotentiale, og formentlig trækker han heller ikke en voldsom løn.

Jeg er langt mere lun på Van Duinen end en Allsvenskan eller Tippeligaspiller, der har præsteret en halvsæson.

Marc Janko trækker nok en pæn løn, så det virker ikke realistisk. Han er kan dog formentlig lave en god portion mål i en liga som Suppen. Han scorede voldsom i Østrig, fint i Holland, men evnerne rækker ikke til niveauet højere.
Var han svensker ville han være en oplagt signing.

I øvrigt noterede jeg mig, at Vegard Forren er sendt retur til Molde uden så meget som at få et minut på førsteholdet i Southampton. Forren var voldsomt hypet, og vi var da kædet sammen med ham flere gange.

Jeg er på linje med Matias omkring forsvaret. Vi er fint dækket ind efter Mellbergs ankomst.
Vi mangler en fysisk stærkt angriber, samt en boks-til-boks midtbanespiller. Får vi det, er jeg tilfreds.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
annonce