Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Carlsen81
Når man snakker om den store stygge ulv! Sakho er igen i aktion på et hjørnespark, men denne gang tør ingen hverken dække ham, gå ind i en duel eller endda i følge kommentatoren: "Nobody jumped!"

Opstillingen ligner mest af alt en 4-3-3 med 3 angribere (utroligt nok), med Markovic liggende i midten og Ings og Lambert som side angribere.
Skrevet af Carlsen81
Meget imponeret af Teixeira. Han ligner med det blotte øje Coutinho på banen i dag. God til at fastholde, små fixe touches og har lavet nogle gode chanceskabende afleveringer frem i banen. Han laver i øvrigt assist på både Markovic´ og Sakho´s mål.

Rossiter ser også ud som om han nyder spillet, og har været fyldt med energi i hele kampen. Overall godt spil og en rigtig god førstehalvleg.

I anden halvleg glæder jeg mig især til at se Clyne, Milner og Origi.
Og husk så at drikke vand drenge!! :)

PS: Luis Garcia er i pausen helt enig i, at Teixieira er dagens Coutinho på banen! Genialt, at de har hivet ham ind som pauseklovn, sammen med journalisternes svar på Posh Spice
Skrevet af FalconLFC
Ser virkelig frem til at se Origi og Clyne.

Sløj modstander, men det handler jo også kun om fitness så det går nok.
Skrevet af Carlsen81
2. halvleg er igang! Det regner nu, og lige så omskiftet et LFC hold, er vejret ligeledes fuldstændig anderledes. Milner ligner mest af alt, en gennemblødt og irriteret mand, som ikke helt forstår at det også regner, tiltrods for en rejse halvvejs rundt om jorden.

Kom så drenge, giv os en lige så god 2. halvleg :)
Skrevet af Sule12
Det er da helt vildt så meget det regner!
Skrevet af Carlsen81
Selvom holdet sopper rundt i et punkteret bade bassin, så kombinerer og presser de nærmest som var det premier league! Origi, Henderson og Lallana leger sig til et mål mere, hvor Henderson laver en god through ball, der assisterer Lallana´s flade og tørre hug. 3-0 til LFC!

Clyne og Ibe udgør en farlig cocktail ned af højre flanken, og opstillingen ligner nu en mere dynamisk 4-1-4-1 med Origi alene på toppen.
Skrevet af FalconLFC
Flannagan? Hvad sker der egentlig med ham?
Skrevet af Carlsen81
Jeg mener at have læst, at den skade som han har pådraget sig er så alvorlig, at han vil have svært ved at komme til at spille professionelt igen.. Det ser ikke ud til, at han er med på pre-season turen.

Drengene leger videre på højresiden, og især Ibe griner af niveauet på hans modspillere.
Origi har haft travlt ind til videre, og jagter stadig sit debut mål. Han kommer både ind i boksen, og kombinerer uden for.
Skrevet af Sule12
Falcon, det seneste jeg har læst melder ham ude til en gang i efteråret hvorefter han kan påbegynde genoptræning. Jeg savner ham!

Kampen kan i øvrigt ses her, hvis i skulle have interesse: http://starshd.org/channel3.php
Skrevet af FalconLFC
Det er sgu trist hvis han ikke kommer tilbage på niveau igen. En type jeg rigtig godt kan lide, og så Scouser oveni. Krydser fingre!
Skrevet af Carlsen81
Henderson med et cheeky lob ude foran feltet, og hvis ikke det var fordi den kun lige gik over målet, havde keeperen været helt solgt!

Regnen ser ud til at påvirke spillet nu, og tacklingerne / rullefaldende har fået lidt ekstra længde at gå på. Spændende udvikling i en kamp, hvor hjemmeholdet er meget overmatchet.

Origi på ydersiden af stolpen! Han nærmer sig målet, med de chancer han har haft ind til videre!
Skrevet af FalconLFC
Lovende takter fra Origi, selvom modstanderen er pivringe
Skrevet af FalconLFC
I var så flinke lige før:

Hvad er der blevet af Jack Robinson?
Skrevet af Carlsen81
Solgt til QPR. Han var vidst ikke lige frem Rodgers kop te, og med tilføjelserne i form af Enrique og Moreno, var der ikke udsigt til spilletid i LFC.

Hans talent blev vist også spået lidt større end det viste sig at være :)
Skrevet af FalconLFC
Takker :)
Skrevet af MajorBuzzkill
Hvad er der blevet af Jack Robinson?

Han blev skibet af til QPR for et års tid siden så vidt jeg husker.
Skrevet af Carlsen81
Origi scorer på hovedstød efter hjørnespark!

Han har haft mange chancer, og endelig kom målet. Banen er ved at være så våd, at ikke engang Jordon Ibe med sin teknik kan holde bolden klistret til fødderne. Han ser frustreret ud, mens han slår hænderne i jorden, efter en snubletur ned af højresiden.

Origi ligner en mand, der lige skal lære holdkammeraternes løbemønstre at kende. Men gode takter. Og Henderson dominerer!
Skrevet af Carlsen81
Symptomatisk for Hendersons præstation i dagens kamp:

http://www.thisisanfield…-all-stars/

Jeg lagde ikke engang mærke til, at det var en rabona-assist. Sad nok på en lidt for low-res stream, til at det var rigtig sjovt. Men godt spil, og sjovt at se de nye drenge i spil allerede!
Skrevet af bendixboogie
Smukt at hive 49mill£ for en af ligaens mest overvurderede spillere.
Han peakede forrige sæson, da han havde SAS til fodre ham. Men i den netop overståede sæson så vi hvad han kan, når der ikke er verdensklasse spillere til at gøre ham god.

Og så har han altid haft attitude problemer, hvilket heller ikke ligefrem gør ham mere attraktiv.

I mine øjne klubbens bedste salg.
Skrevet af Hasse1983
I City får han desværre de rigtige spillere omkring sig, så jeg er overbevist om, at vi får den giftige Sterling at se.
Men videre i teksten - det er et super salg for os, da han på vores hold ikke nødvendigvis opnår sit niveau til den kommende sæson el sæsonen efter. Med hans nuværende form har vi andre der fint kan tage over.
Liverpool FC - Y.N.W.A "The trouble with referees is that they know the rules, but they don't know the game." Bill Shankly
annonce
0