Snak

Mere indhold efter annoncen
Var Gini på banen i dag?

Alternativt kan Coutinho rykkes tilbage/mere centralt for en venstre kant.
Ja, det er godt nok skuffende hvor lidt Gini byder ind med i de her kampe.
Jeg må sgu´ i forlængelse af tidligere sige, at den ligger på Klopp i dag. Spillet er sløvt, og de har svært ved at finde i hinanden, og adskillige gange søger man de samme zoner, hvor bolden kun kan skubbes til siden efterfølgende.

Klopp virker dog til at have mere travlt med at brokke sig end at justere.

Få dog Origi ud på en kant og løbe og Firmino ind i de små rum? Evt. med en 3-1-2. Clyne løber flere gange på Bertrand, det samme modsat hvor Milner dog ikke har samme fart, men fordi Lucas lige skal spille 10 meter til Can, hvor der fedtes lidt og så tilbage og op på Coutinho og tilbage i samme område, 10-12 meter frem og tilbage, med 3-5 berøringer hver, ja så sker der nada. Men ser Klopp det?

Hvad er det, der gør, at der ikke bliver justeret på banen i første halvleg, når det tydeligvis ikke fungere. Selvom Puel bytter fløj, uden at de var stressede på noget tidspunkt.

Hvad er det i anden halvleg, der er så fremragende, at vi skal hen til 20 minutter igen, før der bliver skiftet?

Og så skal vi høre på, at græsset var for tørt? Jøsses dog.

Det er fair nok at spille uafgjort i sådan intens periode. Et nederlag til en god præstation kan man leve med (Palace gad i det mindste). Men at levere sådan noget jammerligt pis på hjemmebane, efter en periode hvor man har klaget over stemningen og hvad ved jeg, og så bruge en god del af kampen på 4. dommeren og ikke gøre en skid ved et stagneret hold. Det er en ommer.
Lallana er en af de spillere jeg er mest glad for i Liverpool, og det er ikke fordi er han er dårlig teknisk, det er ikke det jeg skriver !! Men han er i mine øjne ikke en spiller ( a la Silva) der kan åbne " dåseåbneren" når modstanderne har parkeret bussen, hvis du mener det er det helt fair, vi er bare ikke enige...!-:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Konfirmationen i dag gjorde, at jeg heldigvis slap for at se holdet spille skidt igen igen.

Utroligt, at man kan blive ved med at præstere så dårligt.

Gunners hjalp os idag, men vi har nok brug for mere hjælp, for vi får næppe mere end max 2-3 point i de sidste 2 kampe.
Y. N. W. A. #JFT97
Nej, han er ikke dårlig teknisk, han er ganske formidabel og har et godt blik for spillet.
Silva er selvfølgelig klasse i forhold til sætte sine medspillere i scene, men jeg mener sådan set at Lallana langt hen ad vejen bringer noget af det samme i sit spil. Men ligesom Silva, er han også afhængig af nogle medspillere der forstår at løbe rigtigt. Jeg er enig i at Lallana ikke på samme måde som Silva er playmaker, men i sammenspil med Coutinho burde vi have nok af din såkaldte "dåseåbner" type(r). Og Coutinho ligger måske i virkeligheden tættere på Silva i en direkte sammenligning i spillestil. Jeg har i hvert fald svært ved at se det lige er det vi står og har akut brug for.
Paz og YNWA,

I dag kunne man sagtens have droppet en af Can, Gini eller Lucas og rykket Cou ned og/eller Lallana ind. Coutinho fik ofte bolden med en mand i nakken eller fjæset og havde derfor ringe muligheder for at sætte tempo. De stod tit tre mand i samme område, og uden løb eller dybdebolde til backs (der var løbet) blev det tit til en trekantsøvelse, som sagt.

Mod hold der pakker sig (som i dag) kan Coutinho sagtens starte dybere. Eller Lallana for den sags skyld - han har spillet mange gode kampe på midten.

Og det er fair nok at give genvalg til alle mand efter en sejr, men der skal edderknusme justeres eller skiftes, når det så er så trægt som i dag.
Normalt moser Saints jo igennem på midten, så det var vel i forventning af dette, at man stillede med rugbrød.
"I have mood poisoning. Must be something I hate." kortlink.dk/knd4 10 af mine de bedste, mod Toffees' 15 i Top 6
Det kunne man godt. Men som udgangspunkt er det vigtigt at få Coutinho på bolden så tæt på feltet som muligt.

Jeg er helt enig i at en midtbane bestående af Lucas, Can og Gini er dybt problematisk. Der sker ingenting frem i banen, når de tre skal skiftes til at træde rundt i bolden. Jeg var også utrolig forundret over at se Lucas starte og Lallana sidde på bænken og decideret rystet over at der skulle gå 70 minutter før Lallana bliver skiftet ind. Det er ikke fordi jeg tror at Lallana er Messias, men vi er afhængige af en spiller der kan binde spillet bedre sammen fra midtbane til angreb og i netop den rolle har Lallana vist sig at være fremragende i den her sæson. Han er for det første langt mere bevægelig end de andre tre og så har han en god evne til at linke op med de forreste tre med kombinationsspil i og omkring feltet. Vi har problemer med at spillet nogle gange går for langsomt, men mest af alt har vi problemer med temposkift og eksplosionerne omkring feltet.

Det hele bliver så også noget mere bøvlet af at vi spiller uden backs/kanter, når vi er i angreb.
Det hele bliver så også noget mere bøvlet af at vi spiller uden backs/kanter, når vi er i angreb.


De blev i hvert fald ikke spillet særligt ofte.
annonce