Romano har siden rygtet om Arthur skrevet, at Liverpool IKKE har en købsoption på ham, men Juventus melder nu ud, at Liverpool faktisk har en købsoption på Arthur, og den lyder på 37,5m euro. Det virker som et ganske fornuftigt beløb i dagens marker, for hvis han bare præsterer på et OK højt niveau, kan han sagtens blive købt sammen med Bellingham, da et køb til 37,5m euro ikke bør udelukke et køb af Bellingham. Derudover ville det give vores midtbane noget tiltrængt foryngelse, hvis man til næste sommer køber Arthur (26 år) og Bellingham (20 år til sommer). Sammen med Fabinho (28 år), Elliot (20 år til sommer) og Carvalho (20 år) kan vi potentielt stå med fem midtbanespillere, som alle er i en god alder og med mange år tilbage på topniveau. Derudover har jeg ikke inkluderet spillere som Thiago og Hendo, som begge selvfølgelig har klasse og en masse rutine, men man må formode, at de over de kommende sæsoner får mindre og mindre spilletid. Hvis man endte med to køb i form af Bellingham og Arthur til sommer, ville det give luft til at sende Naby og Ox videre, uden at man bliver for tynd på midten. Milner kunne også gå på pension uden bekymring, mens Curtis nok også skal sendes videre, hvis ikke han slår til i denne sæson.
Som timerne går, bliver jeg mere og mere spændt på at se Arthur starte inde for os, og jeg håber på at se en midtbane bestående af Fabinho, Arthur og Elliot på søndag mod Everton. Fabinho er naturligvis 6’er, mens Arthur er en kontrollerende 8’er lidt ala Thiago, men umiddelbart på et lavere niveau, og som den sidste mand på midten bør vi spille med Elliot som den offensive kreatør, idet han har vist at have et rigtig godt blik for spillet, og så er han også selv god til at komme i gunstige situationer, hvor han med større effektivitet kunne have scoret et par mål mere i indeværende sæson.
Jeg klager i hvert fald ikke over tilgangen af Arthur, som jeg tidligere gjorde, fordi jeg på baggrund af Romanos tweet havde indstillet mig på, at det blot var en ren lejeaftale. Købsoptionen ændrer en hel del i forhold til, hvorvidt det kan være et godt køb eller ej, nu hvor vi ved, at der er en købsoption til en mere end fornuftig pris.
Jeg var ikke helt varm på idéen om en lejeaftale uden købsoption, da det blot ville være som et plaster på såret i denne sæson og uden et reelt fremtidsperspektiv. Nu har man i hvert fald givet sig selv gode kort i hånden, for hvis Arthur skulle gå hen og præstere på et højt niveau for os, så kan vi stå i en situation, hvor vi kan købe en ganske ung og boldsikker midtbanespiller til spotpris dagens marked taget i betragtning. Hvis ikke han præsterer som forventet, skal han selvfølgelig bare sendes tilbage til Juventus.
-Jeg håber og krydser fingre for, at Klopp og trænerstaben har set noget i Arthur, som vi kunne få brug for, og at han ligesom tager fusen på os alle, for der er ikke særligt mange, der spår Arthur en god chance for at blive en bærende spiller på midten.