Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af liverpool91
Med den logik er en spiller som Oscar steget markant i værdi efter hans skifte til Kina.
Skrevet af Slettet(100838201910)
Så du er måske uenig i, at det er en faktor for den sælgende klub, hvor stor betydning spilleren har for holdet?
Skrevet af Fribytter
Pogba er blevet mere værd, fordi han nu er omgivet af ringere spillere?

Hvis Lukaku slår til, forringer han så Pogbas værdi?
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Skrevet af Slettet(100838201910)
Du er velkommen til at omformulere det alt det, du har lyst til, men det ændrer ikke på, at det selvfølgelig har en betydning for Pogbas pris, hvor afhængig den sælgende klub er af ham, fordi det netop er den sælgende klub, der sætter prisen.

Det kan da godt være, at Barcelona vurderer Coutinho til 800 mio., men hvis han er +1 mia. værd for Liverpool, så kommer Barcelona jo ikke ret langt.

Jeg kan virkelig ikke forstå, hvordan vi kan være uenige i det.
Skrevet af AHUJ
Can, Hendo og Grujic kæmper om den ene CM plads, mens Coutinho og Lallana vel kæmper om den anden.
- gini kan spille begge steder.

Hvorfor er der lige pludselig kun to centrale pladser?

Henderson
Lallana - Coutinho

Can, Wijnaldum, Milner, Grujic.
YNWA
Skrevet af YNWA"96"
Jeg mener man skal passe på med, at gøre sig alt "for klog på" hvad en spiller har af værdi i fodboldensverden anno 2017, nu går der et rygte at Barca har forhøjet deres bud på Coutinho fra £72 til 89M om der er hold i historien ved jeg ikke, men det er heller ikke så meget pointen, jeg under gerne Coutinho at skifte til Barca hvis det er hans drømmeklub at komme til, jeg håber han bliver da han efter min mening er LFC bedste spiller og den spiller vi mindst kan undvære, men hvad er prisen hvis vi skulle slippe ham ? Nu er der intet der tyder på, at Coutinho ikke er glad for at være i LFC tværtimod har han altid udtalt hvor taknemmelig han har været over, at vi var klubben der troede på ham og fik sat gang i hans karriere, men der er jo ingen garanti for, at vi igen kommer i top4, så jeg forstår godt hvis Coutinho har nogle personlige sportslige målsætninger for sin karriere, som der er en væsentlig større chance at få indfriet i Barca end hos LFC.

Nu har jeg set langt hovedparten af United´s kampe i sidste sæson og jeg helt med på, at når man som LFC fan skriver noget om United så vil det blive opfattet negativt af hovedparten af United´s fan. Men for mig var der kun 2 spillere som gjorde en virkelig afgørende forskel på United´s hold i det offensive og det var Zlatan og Pogba. Det er ikke fordi jeg ikke mener at United har en bedre trup end LFC for det mener jeg de har, men jeg kan godt forstå hvis United ikke vil sælge Pogba, han svinger i sine præstationer ( hvem gør ikke det ? ) han er en fantastisk spiller. Men hvad er prisen på ham eller Hazard ? Jeg tror begge klubber´s fan´s meget nødigt vil undvære dem ! Så er prisen for mig lidt ligegyldigt om en spiller så koster 600-700 el 900 millioner, hvis de kan gøre den forskel for ens klub, at spille med om medaljerne i PL.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Fribytter
@ LaPioche

Det kan vi, fordi Pogbas værdi ikke bare skal vurderes internt i forhold til resten af truppen, men generelt i forhold til markedet. At være en nøglespiller er ikke en absolut kvalitet.

Hvad ville en spiller, der kostede £89 mio. sidste sommer, koste denne sommer? Hvilke spillere kunne tænkes at skifte for sådan et beløb?

Hvis det er fuldstændig urealistisk at forvente, at Man. Utd. kan få noget tilsvarende kvalitet for de penge, så har dunda nok ret. Jeg tror bare ikke, at det forholder sig sådan, og derfor mener jeg ikke, at Pogba har spillet sig op i værdi.

"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Skrevet af YNWA"96"
@Fribytter
Jeg har ikke skrevet at Pogba´s værdi skulle vurderes ud fra United´s øvrige spillere, fordi han er en nøglespiller hos dem, så har jeg ikke udtalt mig klart nok, det beklager jeg.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Fribytter
Det var et svar til LaPioche.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Skrevet af Slettet(100838201910)
Jamen jeg stiller ikke krav om, at den interne vurdering er en absolut størrelse. Blot en faktor i helhedsvurderingen. Når det så er sagt er der jo høj grad et sammenfald mellem hvor afhængig klubben er af ham, og udbuddet på det store marked. Hvis der var 10 stk Pogba frit tilgængelige ville afhængigheden selvsagt ikke være nær så stor.

Personligt kan jeg ikke se, at United kan få en midtbanespiller med den samme alder, med det samme potentiale og det samme niveau som Paul Pogba for under en milliard. Jeg ved faktisk ikke, om jeg overhovedet synes der findes en sådan spiller. Det er selvfølgelig muligt, at det bliver det springende punkt for os to, for personligt tror jeg han er den bedste og mest komplette midtbanespiller i verden om få år. Helt sikkert i top-5 om ikke andet, så feltet er stærkt begrænset i min optik.
Skrevet af Jesse Pinkman
Når fodboldspillere bliver så store, er det ikke længere udelukkende evner, som de bliver bedømt på. Det er lige så meget det image de har skabt sig, både på og udenfor banen. Og værdi af image, kan være svært at måle på. Jo mere der bliver talt om en spiller, jo dyrere bliver han i teorien. Og der har Pogba en af de bedre, til at arbejde for sig. Raiola. Bare se hvordan Balotelli længe kunne afkræve relativt store transferbeløb og lønninger, påtrods af at han spillemæssigt viste ´0´.
Coutinho var der ikke rigtig nogen der snakkede om, men man vidste han var et stort talent - Og så var inters ledelse vist nok dopet.

Det burde i mine øjne være muligt, at finde "den næste pogba" for småpenge. Han render bare ikke rundt i en klub med TV-tid. Det er ikke mange år siden, at f.eks. Keita spillede på et andet kontinent, helt ukendt for 99.99999% af befolkningen.
DIAZ MIO!
Skrevet af Fribytter
@ LaPioche

Nu kan man erstatte spillere på flere måder. Juventus købte eksempelvis en angriber og en anden type midtbanespiller, da Pogba blev solgt.

Der spekuleres i, at Liverpool meget gerne vil have fat på Keita i dette vindue, fordi sandsynligheden for, at Coutinho smutter næste sommer er stor. Altså at Keita er erstatningen for Coutinho.

Og jeg er med på, at Pogba har potentiale. Men indtil det er forløst, er han lettere at erstatte. Lidt ligesom Firmino erstattede Sterlings slutprodukt relativt nemt, selvom Firmino er en lidt anderledes spiller og først rigtig var på holdet, da Klopp kom til.

Og så kan det jo sagtens være, at det man kunne få for £89 mio. sidste sommer, koster over £100 mio. denne sommer.

Kan et køb til £70 mio. denne sommer i så fald siges at være i nærheden af et køb til £89 mio. sidste sommer?

"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"
Skrevet af YNWA"96"
https://t.co/JHeLAC4Tkt?amp=1
Lidt fra "Melissa pigen og Bossen"..-:)
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af 6116
Den mand er speciel
Skrevet af Opsigon
Farvel Coutinho.. :´(
Skrevet af Hasse1983
Coutinho salg er i mine øjne lige så sandsynligt som vi skriver med Keita i dette vindue.
Liverpool FC - Y.N.W.A "The trouble with referees is that they know the rules, but they don't know the game." Bill Shankly
Skrevet af Opsigon
Både brasillienske og spanske medier melder, at han har aftalt alt det personlige med Barcelona. Håber dog at han bliver, men det gør ondt at læse. Især efter Klopps udmeldinger om at han ikke er til salg, ligemeget hvad. Leipzig har det vel på samme måde med Keita, men at miste Coutinho ville være det værste scenarie, det kan end ikke et køb af både Keita og Van Dijk ikke rette op på
Skrevet af KNM
Så længe der ikke er en klausul i kontrakten har liverpool fat i den lange ende. Så kan Coutinho jo selvfølgelig indgive ønske om skifte og stille sig på bagben. Men mon ikke de kan overtale ham til en sæson mere nu de har chancen for cl. Kunne godt forstille mig han så ryger næste sæson
Skrevet af YNWA"96"
Nu skal jeg ikke udtale mig om brasilianske medier, for dem har jeg intet kendskab til, men spanske medier de er helt håbløse hvor Marca måske er det mest troværdige medie, med en troværdighed på under 1%.....-:)
Der kan nok ikke mere være tvivl om der nok er hold i rygter med Barca, Klopp skulle angiveligt have holdt møde med Coutinho i Hong Kong om sagen, Klopp har efterfølgende sagt adskillige gange at han ikke er til salg, det skulle eftersigende osse være derfor LFC ikke har budt 3 gang på Keita, fordi det er samme dilemma man står i med Coutinho som Leipzig s står med Keita, man vil ikke sælge, men hvis spillerne vil skifte som med VvD, kan det jo ske allligevel.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Hasse1983
Mig bekendt må de slet ikke snakke kontrakt med Coutinho agent uden accept fra Liverpool når han har 5 år tilbage af kontrakten.
- var det tilfældet havde vi nok lavet anmeldelse til UEFA tænker jeg.

Giver ikke meget for historierne.
Liverpool FC - Y.N.W.A "The trouble with referees is that they know the rules, but they don't know the game." Bill Shankly
annonce
0