Håber da de blå snart vågner op igen. Savner dem sgu fra 80´erne, hvor der virkelig var to stærke hold i byen.
Synes de er ved at have et kompetent hold igen og en dygtig træner, med hvad jeg ville kalde klassiske Everton-dyder, solid akse, forsvar og keeper, krydret med nogle hurtige, vævre og teknisk stærke wings og en kreativ playmaker, vurderet bla. på baggrund af de seneste derbies, men der har også været rigtig gode præstationer her i foråret. De bliver spændende at følge med Bernard og Richarlison, og så håber de vel at DCL kan vise sig som en mere regulær målscorer.
Men ja, jeg har (også) et romantisk forhold til de blå fra 80-90´erne, med store spillere som Neville Southall, Tony Cottee, Duncan Ferguson, Hinchcliffe, Beardsley (en af mine all time favorite), Kanchelskis, Gary Speed og husker især da de havde Paul Rideout og Amokachi (jeg er for ung til at huske Lineker i Everton). Senere i slut 90´erne og 00´erne havde de satme også nogle gode spillere, og især Cahill har jeg altid været misundelig på.
Og Yobo skal sgu´ have kudos for at komme med lidt god banter! Det bliver hurtigt så seriøst og kværulerende i diskussionerne på Bold.dk (generelt på hele sitet), og så er det jo ikke særligt mange af os, der har en reel aktie i nogen rivalisering klubberne imellem. Men det kan man selvfølgelig føle, at man har! Og følelser kan være nogle besværlige størrelser :D