Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af YNWA"96"
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Tintin9
Haha - det var da en gyselig liste!
Hvordan f… kan det lade sig gøre, når vi har købt én spiller for 40+ millioner?

Det køber andre trupspillere til.
Skrevet af Klopptimist
Sulteløn! Her må sheiken sgu lige spæde lidt til.
Next season - again! Penge lugter ikke - hvis man har hovedet oppe i eget mørke...
Skrevet af KnockOut
KO får da rigeligt at se til efter sin træning😂

Haha ja sådan går det mår man sætter sin røv i klaskehøjde , skal nok svare på de forskellig men orker ikke i aften løbetræning var lige hård nok ved den gamle 😅
Mine Hjerte Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Mine Helte & Legender: Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makélélé / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / N.Kante
Skrevet af Paz
Men laver du så ikke samme nummer som du plejer? Du kommer ind med bulder og brag og kaster om dig med beskyldninger og vilde påstande. Som folk så svarer på, mere eller mindre som de gjorde sidste gang du også kom ind med bulder og brag og leverede samme svada. Så er der aldrig lige tid til at følge op på hvad er for noget med sangene fra de varme lande, og så kan vi ellers bare vente til at vi kommer til næste runde med bulderbrag, en gang om 3-4 måneders tid?
Skrevet af YNWA"96"
? KO er da en af de få man rent faktisk kan have god debat med fra “blå lejr”. Noget af en konfronterings tilgang.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Paz
Det er bare ikke første gang han kommer med de her påstande i den her tråd. Så jeg lurer på om han har tænkt sig at følge den op den her gang. Så vidt jeg husker, har han også lavet et lignende nummer i United-tråden.

Skrevet af Tintin9
YNWA

Tallene lyder hel vanvittige - jeg har lige tjekket Transfermarket og deres tal.
Med lidt løst hovedregning, ender jeg omkring 320 millioner euro i netspend. Til sommer er vi sikret omkring 30 mill euro for salget af Moise Kean til Juve.

Selvom Evertons spillere ikke tjener i nærheden af i de bedste klubber, gik omkring 95 % af klubbens indtægter, for et par år tilbage, til lønninger. Vanvid og ikke noget at sige til man køre med forfærdelige regnskaber.

Tror det tilladte er omkring 70% ifølge nogle nye/kommende regler.
Skrevet af Hasse1983
Synes egentlig det er fair nok, at man kl 21:30 om aftenen ikke går i krig med 8-10 indlæg.

Og selvom jeg synes KO skyder langt forbi skiven i den her, så mener jeg som YNWA at man absolut kan have en fornuftig snak om tingene sammen.
(Må håbe der også har været skudtræning i aften😉)
Liverpool FC - Y.N.W.A "The trouble with referees is that they know the rules, but they don't know the game." Bill Shankly
Skrevet af KnockOut
Paz der tager du fejl, Deebo og jeg var uenig om en tidliger epesiode og den fik vi snakket igennem.

Syndes nødvendigvis ikke lige den der var fair, prøver efter bedste evne altid at svar på de ting der skrives, har jeg misset en indlæg skal jeg da gerne indrømme eller der kan være gået for lang tid til svar måske længer er relevant, men du har da ret har da før sat min røv i klaskehøjde også selv om flere ikke er enig i min udlægning.
Mine Hjerte Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Mine Helte & Legender: Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makélélé / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / N.Kante
Skrevet af KnockOut
Og iaften er bare rent mentalt jeg ikke overskud så tænker ikke det er så fed et debat tidspunkt for nogen.

Nej desvære var det først trænning i den nye sæson så det var ren løbe trænning ;)
Mine Hjerte Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Mine Helte & Legender: Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / F.Lampard / A.Cole / C.Makélélé / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / S.Ramos / N.Kante
Skrevet af Paz
Fair nok.

Men jeg vover gerne den påstand, at det er mere end en gang at du har leveret svadaen om, hvor korrupt systemet er, Liverpool hellighed osv. osv., uden rigtig at følge op på de beskydninger, når folk så svarer dig. Den er vel blevet leveret en del gange, i forskellige sammenhænge, i det sidste års tid eller to, når samtalen om Citys snyd er blusset op.

Eller husker jeg helt forkert?
Skrevet af Lynild
Er jeg den eneste der sidder med en mesterskabs-Carlsberg kun iført Liverbyrd-underdrenge og beundrer min indrammede NFT af netspend-trofæet, mens jeg hører "Born Slippy" MBE Remix og konstant refresher Gerrards insta for at se hvornår han lægger billede af sin Prl-guldmedalje op?
Skrevet af D.B.R. ©
Haha, Lynild.

Det ser ikke ud til, at man vil pille ved vundne trofæer. Det er ikke i spillets ånd (mener jeg der blev sagt).

Men okay, en tur ned i National League til City, er vel okay.
Y. N. W. A. #JFT97
Skrevet af Deebo
@Lynild
Det alene kan jo få en United fan til at hoppe over i blå stue. Slippy skal fandme ikke have en PL medalje!

Iøvrigt ser det ud til at jeres mand allerede har fundet et nyt job:
JUST IN: Julian Ward (Liverpool) is a strong candidate to become the new technical director at Ajax. [@MikeVerweij]
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Lynild
Deebo,

Står I ikke til at få fire mesterskaber eller sådan noget, hvis det bliver afgørelsen?
Skrevet af YNWA"96"
@Tintin

Tallene er fra CIES football, de er meget troværdige. Nu var meningen egentlig ikke at være efter dig el EFC. Men mere at give et billede af, at PL klubberne som ikke lige BIg6 har rigtig fine vilkår for at stable et konkurrence dygtig hold på benene. 11 PL klubber er idag i top20 over klubber på verdensplan med de største omsætninger. Bare se Nottingham F hvad de kan som oprykker, ikke at jeg forstår den tilgang, men man har jo mulighed for at etablere sig. PL har klart den mest fair måde at fordele TV pengene ud på og man er iøvrigt igang med at lave en ny aftale, hvor der bliver sendt endnu flere penge ned i EFL systemet.

UEFA nye FFP regler fra næste sæson af ligger sig en del op af LaLiga regler. I næste sæson må klubberne bruge 90% på lønninger - transfer - agenthonorar osv og vil derefter falde til 80% sæsonen efter og 70% fra 25/26 sæsonen af. PL klubberne forhandler stadigvæk om deres FFP aftale, men det skulle angiveligt være noget ala UEFA regler.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Skrevet af Deebo
@Lynild
Jeg tror at det er to til United og et til Liverpool i den periode der snakkes om, men mon ikke City maksimalt får titlerne frataget og de bliver voided? I Serie A fik andenpladsen ikke mesterskabet efter Juves skandale, så jeg kan ikke se FA gå ind og decideret ændre mesteren. Personligt tror jeg at City får lov at beholde dem, men at der selvfølgelig lige kommer en asterisk.

Som en bitter United fan kan man jo håbe på at det unævnelige mål fra argentineren, som jeg stædigt aldrig har set siden får en mindre betydning historisk. Ekstra bitter er man jo også over måden den kamp sluttede på og et personligt ønske vil da være hvis man lige gravede lidt dybt i QPRs og Bartons regnskaber efter en stor donation selvom jeg godt er klar over det bare var lettelsen over at overleve der gjorde udslaget for spillerne.
Et par mesterskaber ekstra på bagkant vil være lidt fesent synes jeg, men måske er jeg bare en forkælet lorte United fan :)
Manchester United Brøndby IF
Skrevet af Lynild
Jeg tager alt hvad jeg kan få!! Efter at have ventet i tredive år, TREDIVE ÅR!! Og så kommer det endelig hjem, under fuckin’ corona-nedlukning!!!

;)


Men overvej hvis Mou fik et par mesterskaber mere foræret?!

Jeg er med på, at folk synes at Klopp og Stevie G er irriterende, men prøv at overveje det. Han ville jo aldrig være til at lukke kæften på igen.
Skrevet af Deebo
Jeg tager alt hvad jeg kan få!! Efter at have ventet i tredive år, TREDIVE ÅR!! Og så kommer det endelig hjem, under fuckin’ corona-nedlukning!!!
Du får ikke medlidenhed herfra du! :)

Ja så giver hans citat om at den 2. plads med United var hans største trænerbedrift da også mere mening kan man sige. Jeg har nu altid godt kunne lide personen/entertaineren Mourinho (minus hans finger i øjet), så jeg ville elske hvis han fik lov at kæfte op om endnu et mesterskab alene for underholdningens skyld. Træneren Mourinho not so much..
Manchester United Brøndby IF
annonce
0