Nej tak til NJ, vi har ikke brug for flere dyre folk til lazarettet.
Hvad angår JBL, har han misset en del kampe i sin karriere allerede og har vist lige haft corona.
Det er selvfølgelig fristende og fedt at kunne tiltrække de store danske talenter, men det skal jo også give mening.
Har han tendens til skader? Får/har han længerevarende følger af corona? Kan han nemt integreres på holdet og i spillestilen? Er han pengene værd ift. eventuelle alternativer?
Transfermarkt siger, at han efter corona har misset en del kampe pga. skader, men årsagen angives som fitness. Kan det være coronafølger, der medfører, at han ikke kan komme i form til topfodbold igen, måske ikke permanent men i en længere periode? Folk, der havde corona i vinter/det tidlige forår lider jo stadig under senfølgerne med træthed osv.
På overfladen ligner det jo ellers en fed transfer, der kan give lidt kunstigt åndedræt til den sårede stolthed, imens vi genopbygger klubben og holdet til en ny og mere udfordrende æra, men jeg er bare ikke sikker på, at det er en fornuftig handel, hvis vi skal punge ud med kassen og afstå videresalgsklausulen på Skov.
Kan videresalgsklausulen veksles til en købsoption på lidt håndører, hvis vi lejer JBL, så kan jeg nok godt se perspektivet i det, men det krævet et særdeles grundigt lægetjek inden.
"To defeat an enemy you must know them. Not simply their battle tactics, but their history, philosophy, art."
- Grand Admiral Thrawn
https://www.youtube.com/watch?v=48H34ukFe8g