1. Politiet er jo fløjtende ligeglade med om der bliver bakket op om vores spillere i de første 30 minutter eller ej.
Jeg er ikke fan af et boykot, men det er ikke politiet man forsøger at appellere til. Grunden til, at der ikke må være udebanefans er, at politiet har lavet en konkret anbefaling til Divisionsforeningen, som desværre har valgt at følge anbefalingen.
Dette tiltag sigter mod bl.a. Divisionsforeningen, rettighedshavere og sponsorer. Håbet er vel, at disse parter i fremtiden ikke vælger at følge et tilsvarende forslag fra politiet, fordi de skader produktet (og så må man jo selv vælge, om man synes, at det er den rigtige vej frem).
Såfremt Divisionsforeningen i fremtiden ikke vælger at følge et sådant forslag fra politiet, så kræver det, at politiet får en konkret hjemmel til at forbyde udebanefans.
Jeg boykotter det her boykot ;), men det er vitterligt vanvittigt, at politiet er (rettere blevet bragt i) en situation, hvor man kan lave sådanne indgreb. Du lukker jo heller ikke nattelivet ned, fordi der er tosser, og du forbyder på ingen måde alle jyder at slå sig løs i Gothersgade, fordi de er på udebane. Og hvis politiet endelig skal have den magt, så skal det efter min mening alene ske, fordi der bliver lavet lovgivning, der giver hjemmel hertil.