Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af repos , moderator
Cornelius bliver jo ikke mere klar af at være sat af holdet. Vi har brug for den type angriber, men jeg havde ikke forestillet mig, at hans tilstand var så ringe.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Plankeværket
Han bliver jo tydeligvis ikke mere klar af kampe. Han er vel nærmest dårligere nu end da han kom. Vi kan ikke lide så voldsomt for at tilfredsstille en spiller.

Mht midtbanen. Hverken NJ eller Toutouh er gode pasningsspillere. De vil tilføre noget dynamik, touch og gennembrudsstyrke. Det er tiltrængt, kabalen går dog ikke op med de 2 alene. Især ikke, når NJ aldrig bliver klar til 33 kampe på en sæson.

Jeg er helt sikker på, at efter sommerferien, så løfter Mussis den ene midtbaneplads markant. Hvis Ståle lykkedes med at hente den rigtige makker, der skal være defensiv, pasningsstærk, rolig, taktisk skolet og en leder (puhh) så har vi efter min bedste overbevisning en fantastisk central midtbane.
Skrevet af repos , moderator
Nej, men der er ikke rigtig brugbare alternativer til Cornelius, og han får lang snor. Da han sad ude virkede angrebet heller ikke.

Jeg er helt enig i, at der ikke har været fremskridt, og det er dybt problematisk, at han og Vetokele slet ikke fungerer sammen. Det er det første, der skal tages fat på, for vi savner i den grad noget sammenhængende angrebsspil.

Cornelius skal ganske enkelt blive bedre til at suge boldene til sig og fordele dem videre. Det var han rigtig god til tidligere, så han har det jo i sig. Problemet er, at han ofte vil gøre det svære i stedet for det lette, og så kommer han til at se håbløs ud.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Plankeværket
Det er pænt deprimerende. Måske man burde ringe til Kvists gamle mentaltræner? Det ligner det er i hovedet på ham, den er gal.
Skrevet af Bløde babser
Jeg håber stadig på TK forlænger og Claudemir smutter. Så har vi Mussis, Delaney, Toutou og TK centralt. I en overgangsperiode er det nok bedst med TK og ikke to helt nye centralt. Det er svært at skifte for meget på en gang hvis der også skal bevares lidt struktur og ikke startes 100% forfra. Vi har set TK kan levere det.
I midterforsvaret er jeg ved at blive hlet glad for Margreitter. Stadsgaard ud, Margreitter, Zanka og Mellberg. Så mangler der en sidste mand, en ung med fremtid der kan leve med at starte på bænken som udgangspunkt er min drømmescenarie.
Så skal der hentes noget markant som er klar når Bengtsson smutter til vinter på venstre back.

Offensivt mangler en Santin - helst lidt bedre. Måske det kan sikre at Cornelius koncentrerer sig om sin position i feltet og er med til at skabe opspil til ham. Som det er nu hvor han vil det hele og ikke rigtigt kan er der behov for en rundt om ham der kan det Cornelius ikke kan og lader Cornelius om det simple som han kan.

Så mangler der naturligvis en kant der kan noget. NJ uden skader/Braaten der leverer oftere/Bolanos på gammelt niveau. Vi kan ikke leve med NJ der spiller 15 kampe om året og uden gode kanter ingen god FCK offensiv.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Skrevet af repos , moderator
Braaten er for mærkelig. Det er som om, han spiller kampene fuldstændig for sig selv. Laver geniale aktioner, for derefter at stoppe op og lege lidt, og slutte af med at aflevere til en modstander. Slutproduktet er som oftest alt for ringe til, at vi får noget fornuftigt ud af ham.
Jeg hælder efterhånden mest til, at vi ikke forlænger med ham.

Jeg er ulden ved en midtbane med TK, Mussis, Delaney og Toutouh. Der mangler noget derinde, og helst en med erfaring, disciplin og lederegenskaber.

Der er heller ikke givet, at Mussis fungerer fra dag 1. TK har ikke niveauet internationalt, og egentlig heller ikke Suppen, når det spidser til. Han er god som aflastning, men det bliver uendelig meget sidelæns, og det er det sidste, vi har brug.

Man blev helt misundelig over Kahlenbergs rolle hos BIF, for han er, minus fart, alt det vi mangler lige i øjeblikket. Pasningssikker, kontrollerende og igangsættende på samme tid, og så endelig med et blik for spillet i længderetningen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af armand
er det ikke ligetil at skibe TK afsted også, og signe Chr. Poulsen på en 1½-2 årig?
han er ikke 28 mere, men ifht. hvad FCK står og mangler nu og her, kunne han godt lukke et hul.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
Skrevet af quaz
Poulsen har allerede udtalt at hvis han kommer tilbage til Danmark, så bliver det ikke som aktiv spiller.
København
Skrevet af Plankeværket
Så er der Kvist. Men det ville være lidt sørgeligt, hvis han ikke kan få det til at spille i udlandet.
Skrevet af DanishBhoy
nu ved jeg godt at Ståle sværger til 442, men 4-2-3-1 vil give langt mere mening når man ser på de offensive spillere som FCK har til rådighed

Nicolai Jørgensen, Gislason, Braaten, Toutouh, Bolanos og Amankwaa (+Mos) passer jo langt bedre i et system med wings end med 4 på stribe midtbane
Is it cold in his shadow?
Skrevet af Bløde babser
Jeg er ulden ved en midtbane med TK, Mussis, Delaney og Toutouh. Der mangler noget derinde, og helst en med erfaring, disciplin og lederegenskaber.

Der er heller ikke givet, at Mussis fungerer fra dag 1. TK har ikke niveauet internationalt, og egentlig heller ikke Suppen, når det spidser til. Han er god som aflastning, men det bliver uendelig meget sidelæns, og det er det sidste, vi har brug.


Jeg syntes da heller ikke TK er manden alt skal bygges om fremover eller det der ligner.
Jeg har bare svært ved at se at den centrale struktur kan fungere i efteråret med Mussis+ny spiller der ikke er inde i systemt, Delaney som vi vist må erkende er taktisk umoden og Touhtou der dels skal komme over en skade og desuden heller ikke virker til at være den stabiliserende kraft.
Jeg kan derfor ikke se alternativet til TK som sikkerhedsnet centralt.

Hvis vi så formår at flytte os på en masse andre fronter kan den rolle måske komme i spil igen til vinter.

Hvis vi skal have ny keeper, måske også lidt nyt i midterforsvaret og har et angreb der ikke fingerer er vi altså nød til at holde fast i det vi overhvoedet har der ikke skal starte helt forfra.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Skrevet af Bløde babser
nu ved jeg godt at Ståle sværger til 442, men 4-2-3-1 vil give langt mere mening når man ser på de offensive spillere som FCK har til rådighed


Går øvelsen ikke også ud på at komme videre fra CV´s fejlkøb og allerede til sommer handle så det passer ind i Ståles ideer?
Så nytter det ikke at ændre spillesystem baseret på netop CV´s misvedligehold af truppen.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Skrevet af Plankeværket
Jeg håber Ståle tænker videre end 442. I praksis er der ikke langt fra en 433 til en 451 til en 4141 hvis det er det vi ønsker.
Det er det truppen passer bedst til, i min optik.
Det kan Ståle godt med vold og magt løse i en transfer vindue, men det er ikke optimalt at bruge hverken Toutouh, Amankwaa, NJ eller Delaney i en 442. Dem skal vi vel ikke af med?

Jeg ved godt det ikke sker. Men vi trænger til en systemskifte og nogle nye vinde.
Skrevet af repos , moderator
Jeg drømmer om, at vi henter Kvist og Hangeland tilbage. Fulham er rykket ud, men den lange nordmand har nok andre og mere lukrative muligheder, hvis han da ikke vælger turen ned i Championship.
Kvist udlandskarriere er løbet lidt af sporet, og han har nok ingen fremtid i Stuttgart. Hvilke muligheder han ellers har i udlandet ved jeg ikke, men desværre er han nok ikke selv forhippet på at komme tilbage.

På rygteplan har vi været kædet sammen med islandske Birkir Bjarnason fra Sampdoria. Kender intet til manden, udover han er regelmæssig på det islandske landshold.

Endelig har vi åbenbart skambudt på en målmand fra Utrecht.

Mht. venstreback, så virker det mest sandsynligt, at der bliver hentet en ung spiller i Allsvenskan, hvor Ståle åbenbart har et godt øje til en gut fra IFK.

Kan man lave endnu en Wendt, og lade vedkommende stå i lære hos Bengtsson til vinter, så vil måske være en acceptabel løsning. Det er bare pokkers vigtigt, at vi har backs med offensive kvaliteter, der er gode pasningsspillere. Bengtsson er blevet rigtig god.

I angrebet skal vi have hentet én spiller, der kan fungere med Cornelius. Han skal være taktisk skolet, og kunne tage de rigtige løb, hvilket Vetokele ikke kan, og heller ikke ligner én, der umiddelbart bliver i stand til.

Vi skal af med det overflødige angrebsfedt, så væk med Adi, Pourie, Mos og Braaten.
På midten skal vi tage afsked med TK, Claudemir og Bolanos. Deres tid er FCK er slut, og der skal bygges noget nyt op her. Alle tre tager tempoet ud af vores offensiv, og er gået i stå i klubben.

Jeg er stadig lunken ved Gislasson. Masser af vilje og attitude, men for lidt overblik og kvalitet i slutproduktet. Der sniger sig alt for mange fejl ind i hans spil, så derfor så jeg også gerne et alternativ til højrekanten.

Når vi starter den nye sæson, så bør truppen så nogenlunde sådan her ud:

Målmænd: Wiland, Busk, ny keeper.

Central forsvar: Mellberg, Zanka, Hangeland, Margreitter.

Backs: Remmer, Høgli, Bengtsson, Augustinsson.

Central midtbane: Kvist, Delaney, Toutouh, Mussis.

Kanter: NJ, Ny spiller, Gislasson, Amankwaa.

Angreb: Cornelius, Ny spiller, Vetokele

Så er det op til Ståle at finde ud, hvem der starter inde. Ovenstående vil være en nødvendig trup, hvis vi skal vinde mesterskabet samt kvalificere os til EL-gruppespillet og gøre os gældende her.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Alota Fagina
@ Repos
Truppen bør vel ikke se sådan ud. Det er i min verden utopi, at man skulle kunne hente både Hangeland og Kvist. Eller bare én af dem. Det er vel mere en form for drømmescenarie, at truppen ser således ud.
Den står formentlig på EL for FCK næste år og det er meget langt fra at være det trækplaster en udsigt til CL har været andre år.
Jeg synes ofte debatten om, hvem FCK skal hente mangler det faktum, at FCK slet ikke har samme tiltrækningskraft som andre år og givetvis heller ikke den samme økonomiske slagkraft omend FCK fortsat kan tilbyde de højeste lønninger samt transfer fees.
Skrevet af repos , moderator
Jo, den bør se nogenlunde sådan ud kvalitetsmæssigt. Hvis du nærlæser mit indlæg, så skriver jeg jo også, at hverken Hangeland eller Kvist desværre er realistiske. Min pointe er, at det er det niveau, vi skal sigte efter. Det er Ståle formentlig også klar over.
At vi ikke skal spille CL øger selvfølgelig ikke tiltrækningskraften, men omvendt, så tvivler jeg på, at et enkelt år uden for det selskab for alvor skræmmer spillere alt for langt væk. Perspektiverne bør trods alt være til at få øje på.

Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Adriaanse
Hvilke perspektiver, hvis det er i CL-regi, tænker du på?

Vh.

Adriaanse
Skrevet af Alota Fagina
Jovist du skriver, at de ikke er realistiske. Derfor undrer det mig også at de figurerer på dit bud på, hvordan holdet bør se ud. Men fair nok. Efter udpensling forstår jeg dit budskab. Jeg mener så heller ikke FCK kan tillade sig at have forventninger om at hente folk af Hangelands klasse. Kvist niveau er der muligvis et håb for.
Perspektiverne kan jeg ikke se. Der bliver blot længere og længere til det forjættede land for danske klubber og det hjælper, i min optik, ikke, at det er enten FCM eller AaB der skal forsvare de danske farver.
Men FCK kan jo bare vinde EL og skaffe de fornødne koefficient point.
Skrevet af repos , moderator
Hvilke perspektiver, hvis det er i CL-regi, tænker du på?

Muligheden for regelmæssig CL-kval. FCK er vel trods alt stadig den klub herhjemme, der på sigt har de bedste muligheder internationalt. Vi har haft otte europæiske gruppespil i træk, hvoraf tre har været i CL.
Det vidner trods denne sæsons elendighed trods alt om en vis form for stabilitet i europæisk sammenhæng. Sammenholdt med klubbens mesterskabsfrekvens, så kan man jo sagtens argumentere for, at de internationale perspektiver er større i FCK end i nogen anden dansk klub.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af Matias
Jeg synes nu nok man kan tale om et perspektiv i FCK. Jeg vil dele det op i tre; udstillingsvindue, FCKs transferhistorie og FCKs nuværende set-up.

Udstillingsvindue: FCK har igennem 14 sæsoner spillet europæisk fodbold, herunder 3 i CL,, så lidt af et udstillingsvindue er der trods alt tale om. Desuden er den danske liga forholdsvis kendt for at kunne levere rimelig kvalitet til en rimelig penge, hvorfor det at være en del af den danske liga, fint kan anses som et godt karrierevalg. Spillere som her sælges dyrt, anses, pånær for Andreas Cornelius´ vedkommende, ikke som store greb i lommen hos modtagerklubberne. 30 mio. kr. for en lederfigur på den centrale midtbane (William Kvist), fast mand på et nordisk landshold osv., opfattes opfattes nærmest som et "safe bet", da udgiften er så begrænset. Det kan på sin vis sammenlignes med, hvis vi giver under 10 mio. kr. for en spiller.

Transferhistorie: FCK har siden sin første CL-kampagne afsat ret mange spillere, til større klubber i større ligaer. Myten om at FCK konsekvent holder på sine spillere, kontraktperioden ud, er et levn fra Don Ø-tiden. Ligeledes er det relativt gode steder, en del spillere efterfølgende har fået åbnet døren til. Lars Jacobsen, Brede Hangeland, Alvaro, Michael Gravgaard, Tobias Linderoth, Elrio van Heerden, Atiba Hutchinson, Posh, Mikael Antonsson, Zanka, Oscar Wendt, Andreas Cornelius, William Kvist, Bryan Oviedo, Dame N´Doye, m.fl. har brugt FCK til at spille sig sig større kontrakter og mere spændende udfordringer andetsteds.

Set-up: FCK er en klub med en god størrelse, dens regionale placering taget i betragtning. Der er en god økonomi forbundet med FCK, også på spillersiden, og man er sikret at spille på et stort stadion (på hjemmebane), med en del tilskuere, trods alt. Der er relativt kort vej til de europæiske turneringer, også CL, selvom det lige pt. ser lidt ærgerligt ud. Det er en klub der har som ufravigelig ambition, at spille med om mesterskabet hver sæson. Off-sæsoner som denne (er kun i medaljespillet plus er i pokalfinalen) regnes for katastrofale, og der handles konsekvent og hurtigt derefter. Der er en plan for hvordan man kommer videre og genrejser sig (om den så holder, er et åben spørgsmål).

Så jo, jeg mener bestemt der er perspektiver i den danske liga, FCK i særdeleshed. Det burde man kunne bruge til at finde spillere af nødvendig kvalitet - det handler snarere om scouting og plan for trupsammensætning, end noget som helst andet.
annonce
0