Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Esrever
Muligt Dolberg bare har et niveau og et potentiale som kan gøre ham pengene værd, men hvad med profilen? Som jeg lige husker ham, har han en egentlig en del til fælles med Wind. Fin fysik, ikke forbandet hurtig eller en fantastisk dribler, men alligevel i besiddelse af en teknik der gør ham god at kombinere med og som kan hjælpe ham som opspilsmand. Derudover er de begge glimrende afsluttere med topscorerpotentiale om end Wind ikke helt har vist dette på senior-niveau endnu. Virker det ikke mere sandsynligt at gå efter en gardering til N´doye eller en hel ny type frem for en opgradering af Wind? Jeg vil egentlig ikke udelukke at en udskældt type som Pieros kan blive brugbar i Europa da han har fysik og er arbejdsom, men modsat Wind/N´Doye/Dolberg også kan true lidt i det bagrum, der kunne opstå i europæiske kampe.
Skrevet af Matias
Jeg har skrevet det et par gange tidligere, og jeg synes det er en interessant snak, at det måske kan vise sig et ærgerligt gamble med Jonas Winds udvikling, om man henter en ny starter. Men et er snakken, noget andet virkeligheden, og jeg er overbevist om, at man henter en ny til angrebet, ikke mindst hvis Pieros bliver solgt fra (og det tror jeg, han gør). Og i det tilfælde tror jeg man kigger efter en starter, hvilket betyder, at Jonas Wind ryger en tur på bænken. Det er bestemt ikke det sted på banen, vi har mest brug for en opgradering, omvendt skal FCK selvfølgelig ikke sige nej til en markant profil, hvis muligheden byder sig.

Der kan være noget rigtigt i, at kigge på en anden profil en Kasper Dolbergs (om dette overhovedet viser sig aktuelt), men ift. sammenligningen med Jonas Wind, så er han bedre, noget bedre, om end beskrivelsen af dem kan være enslydende. Kasper Dolberg har en bedre førsteberøring, er bedre til at ´positionere´ sig og er en markant bedre afslutter, også selvom de seneste to sæsoner har været meget svingende. Jeg er enormt glad for Jonas Wind, jeg synes han gør det over forventning godt, men af det jeg har set, har Kasper Dolberg en noget mere veludviklet fodboldintelligens, eller et noget højere potentiale, eller hvordan man nu formulerer den slags.
Skrevet af peanuts
Hvis Papa er på vej hjem til Sverige og Luftner på leje, så mangler der også en stopper, jeg vi så gerne smide Issac Kiese Thelin i potten med potentielle spillere til FCK, har været i Bordeaux, Anderlecht, Beveren og nu Leverkusen på leje fra Anderlecht, hvor han har lidt svært ved at få spilletid, lavede sidste år 16 mål for Beveren i Jupiler League hvor han var på leje fra Anderlecht
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.” ― William Gibson 12-8
Skrevet af Esrever
Sjovt at fremhæve behovet for en stopper for derefter nærmest i samme sætning at foreslå en spiller du ved er angriber
Nej, forstår godt konteksten og Thelin var faktisk et af de navne jeg selv sofifa-scoutede da jeg ledte efter skandinaviske udlandsspillere med snarligt kontraktudløb. Ved bare ikke hvor lang tid han har tilbage af sin kontrakt med Anderlecht. Vi kunne selvfølgelig også bare leje ham med købsoption. Det virker Anderlecht villige til og ville give os muligheden for at se ham an.
Skrevet af elendil
Jeg håber Sotirios Papagiannoupoulos ryger (og der kommer en erstatning, selvfølgelig). Jeg kan slet ikke døje ham. Han virker til at have en fodboldintelligens som Ailton Almeida. De der rushes op ad banen med skyklapper er fandeme sløje. Det havde FC Midtjyllands kantspiller luret i sidste kamp, hvor han løb med hver gang, indtil fjolset høvlede bolden ud over linjen eller i skridthøjde på en opdækket medspiller.

Gud, hvor jeg synes han er træls.
fck-medløber.
Skrevet af elendil
Kan vi egentlig ikke bare købe Gustav Wikheim? Jeg synes han er en fed spiller. Evt. i et pakketilbud med Lange Paul.
fck-medløber.
Skrevet af Emkay
Ifølge spanske medier er vi lune på Daniele Verde... Lille fyr, sådan Wikheim lille... Spiller i Valladolid, udlånt fra Roma. Lyder spændende, højre kant/angriber
Skrevet af quazz
Wikheim er 182 høj, Verde er 168.. alligevel lidt forskel
Skrevet af TR1986
Daniele Verde minder en del om Robert Skov. Højrekant, fantastisk sparketeknik, trækker ind i banen, samme alder. Skov er dog noget højere. Verde er vurderet til cirka 18-20 millioner kroner. Hvis vi sælger Skov, så vil han være en interessant erstatning. Men lad os se.
Forza Napoli Sempre!
Skrevet af repos , moderator
Evt. i et pakketilbud med Lange Paul.

Jeg ved, det var skrevet i sjov, men jeg ville brække mig, hvis Lange Paul endte i FCK. Hvis FCM får plus 40 mio. kr. for ham, så er det enormt godt købmandsskab. Bevares, han har en god fysik, og er egentlig også ok med fødderne. Men hans sparketeknik er ringe, og så træffer han håbløse beslutninger.
Mig bekendt har han ved flere lejligheder kostet FCM points, fordi han i slutfasen mistede bolde på tosset vis.

Ståles ville hurtigt miste stemmen, hvis Lange Paul skulle spille i vores angreb.

Til gengæld er Wikheim en fed spiller. God i mellemrummene, og har et godt drev med bolden. Det er netop spillere med disse kvaliteter, der er interessante. Også gerne fra en højere hylde end Wikheim.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af danped89
Wikheim er en smule humørspiller, men har selv skrevet jeg gerne så ham i FCK, så sent som igår.

Jeg tror han kunne passe perfekt ind, særligt med hans løbepensum og hans kvaliteter i de små rum, og med hans falk agtige vendinger. :)
Skrevet af E. Jack Ulayte
Men vi kommer jo ikke til at hente spillere fra FCM. De vil kræve en pris, hvor vi kan finde bedre alternativer andre steder til langt lavere priser.
Specielt når Steinlein virkelig mener seriøst at de skal til at udfordre os.
Det tror jeg egentlig også at de fleste herinde er enige i.
Venlig hilsen E. Jack Ulayte
Skrevet af akka:D
Nogen som kender Daniele Verde?

Med det antal kampe han har spillet i La Liga i år, finder jeg det tvivlsomt at han gider og skifte til den danske liga.

Håber vi får lukket handlerne hurtigt denne sommer, som vi plejer at være gode til.

Ung højreback som backup for Varela. Roerslev ser jeg ikke have nogen fremtid i klubben, når han ikke er god nok til spilletid i Vendsyssel.

Midterforsvar, afløser for Papa og nu når Luftner udlejes (forhåbentlig).

Centralmidtbane, kom nu med den stjerne signing vi har sukket så længe efter! Fryger at Robert 2.0 er endnu et flop..

Kant, hvis Skov bliver solgt, skal han selvfølgelig afløses.

Stjerne angriber - Damen har været verdensklasse for os denne sæson, men holder han niveauet endnu et år? Pieros skal væk og ellers skal Wind have masser af spilletid.
Skrevet af monne
Lad os få Alexander Scholz til FCK - En dejlig spillende forsvarsspiller - passer rigtig godt ind i FCK´s spillestil.
Skrevet af elendil
@Repos

Der er rigtigt nok nogle udfordringer ved Lange Paul, og han kostede bl.a. Øvropa for Midtjylland. Jeg er bare vild med ham og hans uortodokse stil. Han har også spillet nogle virkelig gode kampe nu og da. Når det stikker ham er han enormt boldfast.

Jeg er enig i at de der 75-100 mio. som FCM mener han er værd er højt sat. Især i øjeblikket.
fck-medløber.
Skrevet af BlueAndWhite
Scholz skal under ingen omstændigheder til FCK, han er simpelthen for dårlig
Skrevet af Old123
Ligeså umuligt det er for os at hente spillere fra FCN, ligeså umuligt er det at hente fra FCM. Kan simpelthen ikke se det ske. Og i øvrigt nej tak til Alexander Scholz.
Skrevet af repos , moderator
Men Scholz er sæsonens bedste køb, og Evander den bedste udlænding nogensinde i Superligaen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af danped89
Scholz er fandme en ommer. Han er på niveau med papa, hvis ikke under. Og jeg synes nu vi har større chance for køb i FCN end FCM.

Men har wikheim ikke udløb næste sommer? Så kunne man vente til det halve år, og så spørge ind til ham via agenten. (Edit - FCM gav ham en 4 årig kontrakt efter endt lån, så hans kontrakt må udløbe i 21´)

Jeg gad godt finde en Victor nelsson type til at udvikle. Når vavro så ryger næste år, står denne til at tage over, hvem det skulle være ved jeg ikke.

Daniele Verde er for mig at se en and. Han ville være på niveau med hente zanka og Jørgensen hjem på en gang. - hvis FCK får hentet ham, så er vi godt dækket ved salg af skov. :)

Jeg har faktisk også købt verde i fm19 til FCK, og der er han også ond. :p
Skrevet af Schelden
Emil Berggreen fri for sin kontrakt i Mainz.

Han har et topniveau, som er ganske pænt, men tør man med de skader?

De kampe, jeg har set, har han vist tegn på at være en perfekt dybdeliggende striker.
København.
annonce
0