Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af Nandeyanen
Tror ikke Bologna sælger Skov Olsen. Skov Olsen ender i Bolognas låne helvede og får ødelagt sit talent.

Bologna har udlånt bare i denne sommer 14spillere og de fik 15 spillere tilbage fra lån. Det er en af de klubber FIFA prøver at ramme med deres nye lov om at klubber bare henter
unge talenter og sende dem på lån.

Bologna sender deres spillere på lån til Serie B og Serie C klubber så det er jo ikke det højeste niveau. De har sendt 2 spillere på lån til Amiens i ligue 1 og Cercle Brugge i Jupiler League hvilket er bedre ligaer end Serie B og Serie C men det er jo ikke gode klubber, det er bundhold/midterhold.

Det er sgu ærgeligt for drengen. Han sadge jo netop at han kun ville tage til en klub hvor han var garanteret spilletid. Det var derfor det tog så lang tid for ham at vælge klub. Men gad vide hvad de har bildt ham ind siden de havde Orsolini på holdet. Det gir sig selv at man ikke kommer til at spille som førstevalg når de har købt en spiller for €15m.

Men måske har FCN også presset ham for at få det største mulige udbytte da han kun havde 1år tilbage. Ærgeligt at han ikke kom til FCK. Han havde fået fast spilletid her og nok gjort det bedre end Pep Biel
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Corner11
FCK mand siden 1999 da jeg flyttede til Kbh fra Göteborg som 20 årig. Fik hurtig en bedste ven som var fck´er Og vi købte sæson kort til nedre C årene frem til og med 2009. Bagefter kom der andre ting i livet dom holdt mig fra søndagsbold og udebaneturer, det savner jeg virkelig. Sådan er det med karriere :) Glemmer aldrig turen til old Trafford og pub crawling ;) man var ligesom en enhed! En stolt en af slagsen. Nu er jeg flyttet til Stavanger, så det blir en sjældent flyvetur til hovedstaden per år. Kan kun se os på viaplay når vi spiller på 3+.
Skrevet af Slettet(371401222003)
Esrever: jeg har virkelig ingen forståels for hvorfor du har så travlt med at gøre skovs skifte til en dårlige case. eller hvad man nu kan kalde det du prøver på.

1. du giver manden 0 chancer før du begynder på dit dårligt skifte osv.
2. han har spillet venste back 1 gang, og du har travlt med at gøre det til noget forfærdeligt. selv om det var pga af skader og han gjorde det jo ganske fint som afløser på den plads.
3. du husker tydelig vis ikke hans første halve år i fck. for det var godt nok en "skidt" start han fik, var det 1 mål og 2-3 assist.

men året efter da han var faldet til og havde fået trænet sig op, så kom der jo et ret godt produkt ud af ham, har du tænkt det samme kunne ske i tyskland ?
måske ikke lige så voldsomt men at han faktisk slår til efter det første halv år ?
Skrevet af Djangdjang
KB´er ind til benet fra barnsben. Startede midt 80´er blev ked or sur da overbygningen med B 1903 skete. 1½ år holdt jeg mig fra fadet, men måtte alligevel overgive mig.

Håber stadig et eller andet sted at KB på et tidspunkt til riiise from the grave.
Skrevet af Nemt
Jeg er også tidligere kb´er. Når du nævner KB som du gerne ser "genopstå" vil jeg lige nævne det er sådan jeg opfatter vores talentarbejde, for der kommer rigtig mange igennem KB..
Skrevet af Esrever
Wendelbo, det handler jo om at vi alle kender Skovs primære styrker og de vil ALDRIG komme til sin ret på de pladser Hoffenheim kan tilbyde. Det kan på ingen måde sammenlignes med at Skov bare skulle falde til i FCK. Der er forskel på at falde til og blive omskolet. Måske kan Skov "falde til" og blive en god angriber eller god wingback, men han vil aldrig blive en god højre kant/wing i Hoffenheim når de aldrig spiller med dette. Derfor har vi allerede spildt gode evner. Skovs styrke i åbent spil er at kunne trække en i banen fra højre og afslutte uden for feltet. Det kan man ikke hvis man placeres inde i feltet eller langt ude i venstre side.

Bruger nu et ekstremt eksempel for at illustrere min pointe. Hvis City købte Messi for at sætte ham på mål behøver vi ikke at vente til han overhovedet har spillet en kamp for at sige at det er spild af en god markspiller.
Skrevet af Untitled
Jeg havde to vennegrupper i start 90´erne. Den ene var 3´ere, så derfor var jeg på Gentofte Stadion indimellem. Den anden var jeg mere sammen med, og de var allesammen Brøndby fans, så jeg tilbragte rigtig meget tid på Faxe tribunen. Og selvom jeg elskede stemningen til kampene så var hjemmeholdet ikke noget der for alvor sagde mig så meget.

Jeg blev for alvor vundet over til FCK ved guldkampen, som jeg så som forholdsvis neutral tilskuer på Faxe tribunen. Husker stadig tvillingerne spille indendørs fodbold i overtiden.

Derefter fulgte jeg FCK meget tæt indtil 2003, hvor jeg var til de fleste hjemmekampe. Dengang det var sjovt i parken, og hvor tilskuerantallet steg uge efter uge, selvom vi tabte for det meste og sluttede på ottendepladsen. Dengang vi hentede afdankede udlandsproffer hjem i spandevis, og visse af dem viste tænder. Dengang med Don Ø og "du må godt i Parken". En fed tid som jeg tit tænker tilbage på.
[b]Glory in my life[/b] [i]Feast my eyes on sacred lies[/i]
Skrevet af jenner4
Ser Club Brugge mod Real. Altså det er det Brugge hold vi for et par år siden kørte midt over i 2 kampe. Jeg tænker der er sørme sket en fin udvikling der. Spændende fodbold og spændende spillere. Hvilket igen får mig til at tænke at vi i den grad savner nye impulser og måske en mere moderne spillestil med andre typer. Brugges budget ligner vel vores hen ad vejen.
Skrevet af Nandeyanen
Club Brugge købte for €30m og solgte for €60m her i sommers. Deres budget er langt større end vores. De har lånt Mbaye for €3.35m for et år med en købsoption på €15m. Vi kan slet ikke sammenlignes. De køber flere spillere om året i en værdi der slår vores transferkord x1.5-2
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af jenner4
Super info - tak for det.
Skrevet af Nandeyanen
Hvis vi skal sammenligne os med en klub angående transfer budget må det være Dinamo Zagreb. Sidste år brugte de €10m i alt og i år brugte de €4.5m i alt.

Desværre må Zagreb bare ses som et langt bedre hold pt end os. Deres succes kommer lidt af at de ikke sælger alt ud med det samme når de har succes. At de kunne beholde Dani Olmo over sommeren er flot da der angiveligt blev budt €25m for ham.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Lkc85
Blev fan af den simple grund, at min storebror var Brøndbyfan. det var i 95-96. Da jeg var helt lille holdte jeg faktisk med Brøndby, for der så man op til sin bror. Jeg voksede heldigvis fra det
Skrevet af elendil
Man skal også have med i betragtningen at Real Madrid i går spillede ligesom FCK gjorde mod Hobro.
fck-medløber.
Skrevet af MadsLeb
Hvis vi skal sammenligne os med en klub angående transfer budget må det være Dinamo Zagreb. Sidste år brugte de €10m i alt og i år brugte de €4.5m i alt.

Desværre må Zagreb bare ses som et langt bedre hold pt end os.


Hvad bygger du det på? At de er kommet i Champions League i år, og vi ikke er?
Jeg ser på ingen måde Zagreb som værende et "langt bedre hold" end vi er, der er sgu for søgt, og der er efterhånden ved at gå dommedag i den i den her tråd.

Jeg er med på at vi pt. ikke ser ret gode ud, men man kan heller ikke bare ignorere at vi har 10 skader og at stort set alle i vores nuværende startopstilling er nye, og derfor ikke har opbygget de relationer til hinanden som vores hold normalvis har. Hvordan ville Zagreb klare sig hvis de havde 10 skader?

Skal jeg være helt ærlig, så er jeg imponeret over, at Ståle har formået at kvalificere os til EL, slå en Superligarekord (bedste sæsonstart i Superligaens historie), og samtidigt kun være 1 points efter FCM, med tanke på at FCM kun har Superligaen at tænke på, alle de skader og den store udskiftning vi har haft i truppen.

Jeg glæder mig til vores profiler kommer tilbage fra skader, og vi får spillet holdet sammen - vores nuværende spillere har potentialet til at blive en af de bedste FCK-hold vi har set. Hvor holdet før har været bygget op på fysik og taktik, er dette hold bygget op omkring spillere som rent faktisk også har nogle tekniske færdigheder og som er bedre til at spille med bolden. Jeg er optimistisk på den lange bane for dette hold - dog bliver det hårdt ind til vinterpausen.
-
Skrevet af pyto
vores nuværende spillere har potentialet til at blive en af de bedste FCK-hold vi har set.


Spændende.
Kvist raus.
Skrevet af The Kid
Bendtes FCK-Quiz
RUNDE 4

Brøndby - FCK
6. oktober 2019
kl. 14:00
Spilstop: 12:45

1. Kampens resultat?
2. Stilling efter 15 minutter?
3. Der bliver uddelt 6 gule kort el. derover i kampen?
4. Første målscorer?
5. Pep Biel eller Mohamed Daramy scorer eller laver en assist?
Elsker latte og FCK Vinyl-entusiast Ledley Cup vinder http://www.youtube.com/watch?v=sCLioAlQbiY&feature=related
Skrevet af pyto
1. Kampens resultat? - 1-1
2. Stilling efter 15 minutter? 1-0
3. Der bliver uddelt over 6 gule kort el. derover i kampen? nej.
4. Første målscorer? Wilscek
5. Pep Biel eller Mohamed Daramy scorer eller laver en assist? Nej.
Kvist raus.
Skrevet af Matias
Storklubberne i Belgien (i særdeleshed Club Brügge) og særligt i Holland, har lagt rigtig meget på økonomisk de seneste par år, og der kan vi ikke være med, heller ikke selvom vi har forøget budgettet.
Skrevet af dickos
Brøndby - FCK
6. oktober 2019
kl. 14:00
Spilstop: 12:45

1. Kampens resultat?
2. Stilling efter 15 minutter?
3. Der bliver uddelt 6 gule kort el. derover i kampen?
4. Første målscorer?
5. Pep Biel eller Mohamed Daramy scorer eller laver en assist?


1. 2-3
2. 1-0
3. Nej
4. Selvmål (Nelsson)
5. Ja
Skrevet af Plankeværket
1. Kampens resultat? 0-0
2. Stilling efter 15 minutter? 0-0
3. Der bliver uddelt over 6 gule kort el. derover i kampen? nej.
4. Første målscorer? Ingen
5. Pep Biel eller Mohamed Daramy scorer eller laver en assist? Nej.
annonce
0