Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af stokholmeren
Jeg har svært ved at sætte ord på Bjellands præstation i går. Overordnet set løste han jo opgaven med Nelsson, men lavede en urutineret fejl, som dommeren straffede i højere grad end Martial ;-) Men synes ikke, at han spillede sig af holdet på nogen måde. Mod Uniteds offensiv, var det vel godkendt.
Skrevet af Nandeyanen
Lige siden Brøndby kampen har Bjelland vel lavet en målgivende fejl i hver kamp.

Vi fans fik jo nærmest hjertestop da han mistimede et hovedstød så Instanbul spilleren havde en 1v1 chance, dog fra en skarp vinkel. Men det kunne have været katastrofalt hvis modspilleren havde fået bolden mere under kontrol.

Og har i nogensinde set Bjelland i denne sæson gå ned i en glidende tackling og ofre sig som man ser Nelsson gøre i hver kamp når han skal redde Bjellands røv?

Nu har jeg ikke kun lyst til at svine ham, han har nogle facetter der stadig gør ham brugbar som backupspiller.

Men come on! Hvis man tænker på hvor mange point Sviatchenko har hentet i form af afgørende mål han har scoret og assisteret for FCM plus reddet for dem. Så er der flere bjergetoppesforskel mellem Bjelland og Sviatchenko. Jeg er ked af at erkende det, men FCM har sgu et forsvar der er bundsolid og samtidigt bidrage med mål og assists.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Slettet(221359222003)
Nandeyanen: nu skal du lige kende forskel på muskel skader og fiber skader.

#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Skrevet af nurgle
Fcm har vel sådan et forsvar som engang var vores varemærke.
Hold nullet og scor til sidst i kampen når modstanderen er udkørt.
Skrevet af Nandeyanen
@Danish Messiah

Kan du fortælle mig hvad forskellen er?

Han har forstrukket musklen i baglåret og revet fiberne over. Du kan både kalde det en muskelskade og en fibersprængning. Det kan kategoriseret som en muskelskade da det er en skade på musklen.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af Slettet(221359222003)
har ikke læst hvad dommen blev, men vis du har revet en muskel helt over eller som det oftes løsnet sig fra benet er det +6 måneder + du skal ind og under kniven, vis det bare er en "fiber" så kan man gør ret meget med massage øvelser osv.

men som sagt så har jeg ikke læst hvad dommen blev.

du kan se her er der en bryst muskel der er revet over.

https://www.google.com/search?q=wwe+hhh+torn+muscle&rlz=1C1GCEA_enDK886DK886&hl=da&tbm=isch&sxsrf=ALeKk015_V7btAGVvdOuq_SmktejZFvgXA:1597171989893&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwiS3Oio6ZPrAhXlkIsKHYjWAt0Q_AUICigB&biw=1920&bih=937&dpr=1#imgrc=0nNq6eHdKf9xuM
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Skrevet af danped89
Nu er Victor faktisk, blevet opereret for sportsbrokken, og ikke bare tulret rundt, og ventet på det forsvandt selv. :) Det har de bare ikke, været ude og sige.

Men hvis du sniger dig ind forbi café pixie om lørdagene, så skal du nok få set ham på en af hans ynglingscafeer, og så kan det være du kan få en snak med ham, om hvornår og om vi ser ham i kamp igen nan. :)
Skrevet af pyto
Messiah@
Du er med på hvad en fiber er lavet af, ikke? Hint: Det kaldes også en muskelfiber.
Kvist raus.
Skrevet af Nandeyanen
Jeg er i Tokyo, men hvis du møder ham så fortæl ham at han lige skal tage et smut til Japan. Jeg kender et fantastisk onsen sted og dine muskler bliver helt afslappet bagefter. Fortæl ham at han skal tage Boile og Bjelland med. Så sender jeg dem tilbage i god stand så de er klar til at vinde mesterskabet :)

De har et bad hvor de sætter strøm igennem vandet, så trækker ens muskler sig sammen og hele ens krop laver de der knækkelyde lidt a la det hvis man tager til en kiropraktor. Det er en mærkelig oplevelse men ens krop føles god bagefter.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af danped89
De burde ihvertfald prøve alt hvad der gøres kan, med de tre spillere, hvis deres skadekvaler fortsætter. ;)

Skal nok se om jeg ´støder´ på ham. ;)
Skrevet af DameNdoye
Superliga og FCK fan
Skrevet af dickos
Kan ikk finde ud af, om det er godt eller skidt. Er/var han ikke en af de bedste i Europa på sit felt?
Skrevet af repos , moderator
Det er nok meget fornuftigt med en omstrukturering af. Det har været en katastrofal sæson rent fysisk for vores spillere.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Skrevet af pyto
Det har været skidt gennem flere sæsoner. - Særligt fordi spillerne af flere omgange er blevet "klarmeldt" for tidligt og derfor har rippet op i skaderne.
Jeg tror at det er fint med et friskt pust på den plads.
Kvist raus.
Skrevet af Theanimal
Selvom vi har haft mange problemer på området, er jeg stadig lidt ærgerlig over at sige farvel til en klubmand efter 20 år. Han har altid virket meget vellidt og ville FCK det bedste. Har svært ved at se at han skal være syndebuk(hvis det er tilfældet ihvertfald), som fysisk træner har hans rolle vel langt mere været i genoptræningsfasen frem for at melde dem klar, behandle osv. Til selve skaderne har Boesen, Cosgrave, Fouchard, Larsen og Lindbjerg vel en mindst ligeså stor rolle hvis ikke støre end Storskov?
Skrevet af Plankeværket
Det er vemodigt. Det var også vemodigt med Damen. Ingen gider Kamil i truppen fra er romantisk standpunkt. Falk flyttes fra den centrale midt.

Ståle træffer svære valg og løser centrale problemer. Jeg er fan.
Skrevet af Theanimal
Det er også godt at få løst problemerne, har bare svært ved at se at det lige præcis er Storskov som er udslagsgivende og at man ikke kunne have ham i en anden rolle i klubben. Udfra titler og umiddelbare arbejdsopgaver er de andre jeg nævner mere involverede i selve processen omkring skader, diagnosticering, behandling, forebyggelse osv. hvor man må gå udfra at Storskov som Fysisk træner har haft ligeså meget med raske spillere at gøre.

Jeg er ikke dybt ulykkelig, men synes vi har mistet mange fra staben med høj anciennitet og meget erfaring de senere år, bl.a. Riemer, Lange, Neestrup og Storskov - det er vel omkring 45-50 år i FCK sammenlagt som er forsvundet på 2-3 år.
Skrevet af Old123
Kunne man egentlig forestille sig, at Ståle Solbakken og Bo Rygaard overvejer en model, hvor man som erstatning for Johan Lange kigger mere mod en trænerkandidat end en egentlig "sportsdirektør", og at han så selv allokerer mere af sin tid på direktionsgangene - dog fortsat fungerende i en trænerrolle med det endelige cheftræneransvar, men måske alligevel med en mere ligeværdig rollefordeling? Dette kunne også give god mening ift. FCK post Ståle Solbakken, som jo alt andet lige nok er virkeligheden inden for en overskuelig årrække. Altså at man på den måde får kørt en ny i stilling samtidig med, at Ståle fortsat er i klubben.

Det lyder måske skørt, men jeg synes det kan give mening for FCK på mange måder. Jeg tvivler dog på, at Ståle Solbakken er klar til at afgive noget af det ansvar/den magt han har i dag ift. det daglige arbejde ude på træningsbanen.

Den oplagte er naturligvis William Kvist som direkte erstatning i den tekniske direktørrolle. Gud forbyde det. Men det er vel sådan en rolle, han går og drømmer om. Og Ståle vil igen få en nikkedukke, som Johan Lange var det.
Skrevet af dickos
Der er kommet flere rygter om ASO. Mon det kommer til at ske, uden Wind bliver en del af handlen?
Skrevet af pyto
dog fortsat fungerende i en trænerrolle med det endelige cheftræneransvar, men måske alligevel med en mere ligeværdig rollefordeling?


Jeg kan sagtens se idéen. Jeg tror dog ikke på at Ståle er i stand til at være i en "ligeværdig rolle". Han slår mig som en alt eller intet type.
Kvist raus.
annonce
0