Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrevet af kasperiano
Jeg håber, at Ståle og resten af folkene har fingeren så meget på pulsen hos fansene, at en kontraktforlængelse med Wind er bedre at præsentere til FCK inside end en badebillet til Fischer.
Skrevet af pyto
Man må tage de "små glæder" man kan i et ind til videre noget uforløst og mærkværdigt transfervindue.


Enig. Jeg ville dog bare ikke se det som "en glæde", skulle man forlænge med Fischer.
Kvist raus.
Skrevet af stokholmeren
Jeg kan simpelhent ikke forestille mig, at vi forlænger med Fischer lige nu. Han har 2 år tilbage af kontrakten og har haft et uskønt skadesforløb. Tror og håber at man venter et halvt år med at tale forlængelse, for at se om han kan holde sig skadesfri. Kan han det, så er det oplagt at smide 2 år ekstra på kontrakten, så vi kan få en højere salgspris, når tiden er inde.
Skrevet af Old123
Frederik Leth ny teknisk direktør. Det er en hidsig stilling at få som 27-årig - alt andet lige. Vi har åbenbart også talent siddende på direktionsgangene. Jeg håber Ståle Solbakken ved, hvad han gør. Men meget tyder på, at det har været vigtigt at få en, som han meget nemt kan styre, således alt magt og alle beslutninger formentlig fortsat tages af ham selv. Som vi så det med hans tidligere nikkedukke, Johan Lange.
Skrevet af pyto
Frederik Leth ny teknisk direktør. Det er en hidsig stilling at få som 27-årig - alt andet lige. Vi har åbenbart også talent siddende på direktionsgangene. Jeg håber Ståle Solbakken ved, hvad han gør. Men meget tyder på, at det har været vigtigt at få en, som han meget nemt kan styre, således alt magt og alle beslutninger formentlig fortsat tages af ham selv. Som vi så det med hans tidligere nikkedukke, Johan Lange.


Det var også mine første tanker omkring den ansættelse. - Det er ikke mange der bliver ansat, som kan sige Ståle imod.
Kvist raus.
Skrevet af Theanimal
Helt enig med jer andre omkring Leth. Samtidig lyder det at Rommedahl og Sune påtager sig flere opgaver. Meget vel kan Leth være dygtig men ser ikke umiddelbart ud til at være en forstærkning af det sportslige setup. Det klinger lidt hult når Ståle efter Langes afsked sagde:

“I første omgang gør vi det internt, hvor Daniel Rommedahl og Frederik Leth vil få flere opgaver, og så vil vi også bruge den her situation til at se, hvordan vi kan gøre os endnu stærkere på langt sigt.”
Skrevet af quazz
Men er den tekniske direktør ikke sidestillet eller over Ståle Solbakken? Umiddelbart tænker jeg da at det er en ansættelse som bestyrelsen, Bo Rygaard og Lars Bo Jeppesen er ansvarlige for?
Skrevet af Slettet(102143211804)
@quazz
Leth vil, ligesom Lange gjorde, referer til Ståle, og Ståle refererer direkte til direktionen og bestyrelsen. Forfremmelsen sker med ´go´ fra vores nordmand.
Stenbrodreng.
Skrevet af MadsLeb
"Er man god nok, er man gammel nok" - jeg køber altså ikke, at han kun er 27 år, som et argument imod, at man ikke tør at sige Ståle imod. Alder er ikke nødvendigvis en hæmsko, og man kan godt være 27 og have ben i næsen samtidigt. Unge har måske også nogle nye og anderledes indput, end de ældre og mere rutinerede har.

Jeg er helt enig i, at man sikkert kunne have fundet personer med mere erfaring til en sådan stilling. Men vi må da alt andet lige antage, at man har valgt at forfremme Frederik på baggrund af, at man har vurderet, at han besidder de kompetencer der skal til for at begå sig i jobbet - ellers havde man vel kigget sig omkring efter en, som var bedre egnet til jobbet.

Ingen af os ved vel i bund og grund hvilke arbejdsopgaver og ansvar at Frederik har haft inden denne forfremmelse, og derfor synes jeg også at det er urimeligt, at sidde og vurdere om han har de rigtige kompetencer til jobbet. Havde han siddet i en fremtræden stilling, hvor man relativt let kunne måle på hvad han kan - så fair nok at vurdere ham. Men i dette tilfælde, er der altså ingen af os der ved, hvilke kompetencer han har vist at han besidder i de 8 år at han har været involveret i det daglige arbejde. Han har jo trods alt, i løbet af de sidste 8 år været med til at udrette store ting i FC København.

Husk på, at vi i tidernes morgen også rekrutterende Johan Lange internt, som teknisk direktør. Først var han træner, så blev han assistent, så smuttede han til udlandet med Ståle (Wolves), kom tilbage som cheftræner i DK for Lyngby, før vi ansatte ham som udviklingschef og sidenhen forfremmede ham til teknisk direktør, da CV smuttede.
-
Skrevet af pyto
Kunne man dog bare have spillet på at MadsLeb(ech) var positivt stemt for denne nyhed :-) (Nej, det er ikke bashing, blot godmodige drillerier)

Nå OT:
Det er naturligvis rigtigt at vi ikke har det store indblik i hvad der foregår på kontorerne rundt omkring. Jeg synes i øvrigt heller ikke at hans alder et et minus, såfremt han er den bedste til opgaven.
Min eneste anke er at han kommer internt fra og dermed er blevet “lært op” af Ståle, når det vi mangler (i min optik) er noget modspil til Ståle.

Kvist raus.
Skrevet af MadsLeb
Kunne man dog bare have spillet på at MadsLeb(ech) var positivt stemt for denne nyhed :-) (Nej, det er ikke bashing, blot godmodige drillerier)


Jeg vælger at tage det som en kompliment, at du sammenligner mig med en administrerende direktør i en milliardfond og tidligere borgmester. ;-) Jeg kan dog forsikre dig at det ikke er tilfældet, desværre. Først om 4 år vil jeg have halvdelen at hans livserfaring.

Min eneste anke er at han kommer internt fra og dermed er blevet “lært op” af Ståle, når det vi mangler (i min optik) er noget modspil til Ståle.

Det er også rigtigt - men spørgsmålet er vel, om han er blevet lært op af Ståle? Jeg tror måske mere at han er blevet lært op af Johan Lange eller andre lign. personel. Personligt tror jeg ikke at Ståle har tid til at lære hvert enkelte medarbejder i organisationen op. Jeg tror i højere grad der er Sune Smith-Nielsen og Johan Lange som Frederik tidl. har stået til ansvar for, hvor han så nu fremadrettet skal stå til ansvar for Ståle.

var positivt stemt for denne nyhed

Jeg er ikke lutter positivt stemt - det er ikke sådan det skal forstås. Men at dømme ham ude allerede på hans første arbejdsdag, på baggrund af hans alder, synes jeg ikke er helt fair, især når vi ikke ved hvad han kan.

Vil sige jeg er neutralt stillet, mest af alt fordi jeg ønsker at give Frederik en chance for at bevise sig selv, og lade "evnerne tale".

Igen: vi må da gå ud fra, at han har vist nogle kompetencer i hans daglige gang i FCK, siden man har valgt at forfremme ham. Det håber jeg da i hvert fald kraftigt at man har, ellers giver det jo ingen mening at give manden den stilling. Tror ikke at en milliard koncern som Parken, forfremmer internt til så vigtig en funktion, hvis ikke man har set et lys i ham man forfremmer. Tænker der ville have været rigeligt med ansøgere til jobbet hvis vi var kommet dertil.
-
Skrevet af Theanimal
@Mads - Nu siger jeg heller ikke at det er dårligt, men mine tanker går på:
- Ståle sagde det var en chance for at styrke vores sportslige set-up, men endte med at Lange erstattes af Leth men nogle af Langes opgaver bliver givet til Rommedahl og Sune istedet for at Leth overtager 1-til-1, det ser jeg jeg ikke som en styrke nogle steder.
- Alder er ikke nødvendigvis dårligt, jeg har selv ikke mange år bag mig men erfaring er stadig svært at erstatte. Leths CV består af 1,5 år som Head of Scouting & Analytics, 1,5 år som Head of Technical Scouting & Analytics - det er det eneste som fuldtidsmedarbejder i sit liv, før det var han Scout og før det Youth Scout som begge er deltidsjob ved siden af sin skoletid på CBS som han blev færdig med i 2018. Det kan næppe sammenlignes med Langes erfaring fra forskellige stillinger og klubber.

Vi skal selvfølgelig ikke udelukke noget, men jeg er skeptisk over at det trods alt er en ret vigtig rolle vi har givet til en relativt uprøvet ung mand, samtidig med at vi har mistet chancen for rent faktisk at hente noget som kunne være bedre end Lange
Skrevet af MadsLeb
Nu siger jeg heller ikke at det er dårligt, men mine tanker går på:
- Ståle sagde det var en chance for at styrke vores sportslige set-up, men endte med at Lange erstattes af Leth men nogle af Langes opgaver bliver givet til Rommedahl og Sune istedet for at Leth overtager 1-til-1, det ser jeg jeg ikke som en styrke nogle steder.

Og jeg forstår 100% din pointe - men mig bekendt, var der da også mange herinde som diskret jublede, da Johan Lange flyttede til England, fordi man ikke synes han var god til sit arbejde. Så med fare for at lyde lidt flabet, så er del vel en opgradering ift. Johan Lange, som ikke var verdens mest vellidte mand i dette forum?

At ansvaret bliver delt ud bredere ud, kan være ind til Frederik Leth er "faldet til i jobbet". I al fald, så synes jeg at Rommedahl virker som en sindssyg dygtig og kompetent medarbejder, og ham føler jeg mig ret sikker på, kan bære det ekstra ansvar. Sune kender jeg personligt ikke så meget til.

Leths CV består af 1,5 år som Head of Scouting & Analytics, 1,5 år som Head of Technical Scouting & Analytics - det er det eneste som fuldtidsmedarbejder i sit liv, før det var han Scout og før det Youth Scout som begge er deltidsjob ved siden af sin skoletid på CBS som han blev færdig med i 2018. Det kan næppe sammenlignes med Langes erfaring fra forskellige stillinger og klubber.

Jeg er med på, at Leths erfaring er meget begrænset til de stillinger han har haft i vores klub. Som tidligere nævnt er jeg neutral ift. forfremmelsen, men som jeg også har skrevet, så må man næsten have set et stort lys/talent i Frederik når man forfremmer ham til sådan en stilling. Jeg er sikker på, at FCK kunne have fået mange interessant ansøgninger, til et stillingsopslag som teknisk direktør i klubben, så man må virkelig have stor tiltro til Frederik.

Vi skal selvfølgelig ikke udelukke noget, men jeg er skeptisk over at det trods alt er en ret vigtig rolle vi har givet til en relativt uprøvet ung mand, samtidig med at vi har mistet chancen for rent faktisk at hente noget som kunne være bedre end Lange

Jeg er skam også skeptisk - men vi kan ikke gøre så meget ved det nu, og derfor vælger jeg personligt, at lade tvivlen komme Frederik til gode, og give ham chancen for at vise hvad han kan.

Lige så vel som han kan fejle, kan han også vise sig at være rigtig dygtig til sit arbejde. Det er svært at vurdere med den begrænsede kendskab man har til ham, og de mest kompetente til at vurdere det, er vel dem som arbejder med ham til dagligt, og som har valgt at forfremme ham.
-
Skrevet af pyto
Enig, min anke går også primært på at det virker som noget af en svækkelse i det sportslige set-up, når vi var blevet "lovet" en forstærkning.
Igen, jeg ved ikke meget om hvad der foregår derinde. Det virker bare ikke som om at vi kommer styrket ud af det.
Kvist raus.
Skrevet af Old123
I al fald, så synes jeg at Rommedahl virker som en sindssyg dygtig og kompetent medarbejder, og ham føler jeg mig ret sikker på, kan bære det ekstra ansvar.


Hvad bygger du det på? Du må have noget ret specifik og konkret viden. For i omverdenen er han da noget anonym bortset fra et enkelt interview, han gav ifm. UEFAS tilskuerbeslutning.
Skrevet af Ælkjaer
Så planen for at styrke set-up´et, er at der fremover skal være en mand mindre?
Skrevet af Nandeyanen
Hvornår får vi den klasse signing som vi alle er blevet lovet?

Altså en spiller som gør udfaldet om vi vinder mesterskabet eller ikke.

For lige nu ser jeg FCM som favoritter, og det er ikke kun mig, det er også bookmakerne der gør det.
Succes is temporary loyalty is forever
Skrevet af TR1986

Hvornår får vi den klasse signing som vi alle er blevet lovet?


Hvornår er vi blevet lovet det? På papiret har vi egentlig også en fremragende trup. Det mener jeg helt oprigtigt. Det primære problem er dog helt sikkert at der er for meget glasben i truppen. Hvis der 7-9-13 kan spilles en sæson hvor vi bliver skånet for den skadesfrekvens fra sidste sæson, så kan det se rigtig fornuftigt ud. Men ja, en forstærkning til holdet vil naturligvis være lækkert.
Forza Napoli Sempre!
Skrevet af Emkay
Der SKAL ske noget her om halvanden time til Inside...
De har indenfor en uge breaket: Marios, forlængelse af Wind og forfremmelsen af Leth... Det kan kun betyde at der bliver breaket noget større til Inside.... Ellers bliver jeg skuffet.... Det kan fint være en ny kontrakt til Nelsson som afspejler hans reelle betydning. Men en ny stjerne er at foretrække.
Vi skal have en kant med mål i støvlerne....
Skrevet af Saint
Nelsson har 4 år tilbage på sin kontrakt, det giver meget lille mening at forlænge ham længere.
(...)
annonce
0